Mirëqenie

October 10, 2020 | 8:12

Lëng portokalli, çfarë ndodh nëse e pini çdo ditë

Kur bëhet fjalë për ushqyerjen dhe mirëqenien, një nga ushqimet më të njohura është padyshim lëngu i portokallit, i cili gjithmonë ka qenë i njohur për sasinë e vitaminës C dhe për vetitë e shumta që e bëjnë atë një ilaç të vërtetë për trupin.

Përfitimet që mund të japë një gotë me lëng portokalli janë me të vërtetë të shumta, disa prej të cilave janë pothuajse krejtësisht të panjohura.

Lëng portokalli, pse duhet të pihet çdo ditë

Lëngu i portokallit përmban në një mënyrë më të përqendruar vetitë e frutave, duke rritur kështu përfitimet e tij. Për këtë arsye është një zakon i shëndetshëm ta pini për mëngjes ose gjatë ditës. Bërja e kësaj ju lejon të furnizoheni me energji dhe vitaminë C, ndërsa i jepni përfitime të ndryshme trupit. Janë të shumtë personat që e përdorin për të parandaluar gjendjet e gripit, por përveç kësaj lëngu i portokallit në të vërtetë ka shumë virtyte të tjera. Le të zbulojmë disa prej tyre:

Stimulon metabolizmin. Është një stimulues natyral i metabolizmit.

Shmang shfaqjen e gurëve. Lëngu i portokallit ndihmon në pastrimin e gjakut dhe tretjen e acideve, duke larguar kështu rrezikun e gurëve.

Rregullon sistemin e tretjes duke ndihmuar tretjen duke parandaluar shfaqjen e ulcerave.

Rregullon zorrën. Pirja e lëngut të portokallit ndihmon në rregullimin e funksioneve të zorrëve duke i bërë ata që vuajnë nga diarreja ose kapsllëku të kenë një funksion më “normal”.

Normalizon sheqernat në gjak. Përveçse ka pak sheqer, lëngu i portokallit rregullon nivelet e sheqerit në gjak, duke provuar se është një ndihmë e shkëlqyeshme për ata që vuajnë nga diabeti.

Është i shkëlqyeshëm për nyjet. Pirja çdo ditë e lëngut të portokallit ndihmon për t’i bërë nyjet më të lëvizshme, duke shmangur shfaqjen e dhimbjes tek ata që vuajnë nga artriti.

Parandalon plakjen. Lëngu i portokallit ka fuqi të mëdha antioksiduese, ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe vonon procesin natyror të plakjes.

Është i shkëlqyeshëm për ata që vuajnë nga alergjia. Ndihmon në rregullimin e çlirimit të histaminës, duke provuar se është një ndihmë e vlefshme në rast të alergjive të frymëmarrjes.

Si ta konsumoni lëngun e përsosur të portokallit

Tani që kemi parë cilat janë disa nga përfitimet e shumta që vijnë nga pirja e lëngut të portokallit, le të zbulojmë se si ta konsumojmë atë në mënyrë korrekte. Në fakt, thjeshtë pirja e lëngut nuk mjafton. Së pari, ato të gatshme duhet të ndalohen.

Në fakt, që nga momenti kur shtrydhet, portokalli fillon të humbasë një pjesë të përfitimeve të tij. Për këtë arsye, mënyra e vetme për të siguruar përfitimet e renditura më sipër është ta konsumoni menjëherë pasi e keni shtrydhur.

Kujdes! Në rast të gastritit ose problemeve të acidit në stomak, para se të filloni ta pini atë është gjithmonë mirë të konsultoheni me mjekun tuaj.

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top