Dëshmi

November 20, 2023 | 7:10

“Menopauza ishte një sprovë. Askush nuk flet për të”: Prezantuesja e njohur tregon problemet e saj shëndetësore dhe pse heshtin femrat

Antonella Clerici ka një fjalë kyçe: “sinqeritet”. Dhe këtë sinqeritet ajo e sjell edhe në TV, në programet e saj. Clerici ka punuar gjithë jetën te Rai dhe do të largohej vetëm në kushte të caktuara, pra një oferte të domosdoshme. Së shpejti ajo do të rikthehet në prime time me The voice Kids Italia, një program veçanërisht i dashur nga Clerici, e cila gjithmonë ka punuar shumë për të shkëlqyer talentet e fëmijëve (si mund të harrojmë që Il Volo u bë i famshëm që në moshë të vogël falë pjesëmarrjes së “Ti lascio una canzone”, një program i organizuar nga vetë Clerici).

aaa

Megjithatë, Antonella nuk është vetëm një profesioniste, ajo është edhe femër, dhe si e tillë është dashur të përballet me menopauzën, një gjendje psiko-fizike për të cilën ende flitet pak, pasi konsiderohet tabu. Dhe ajo foli për këtë, dhe xhelozinë që ndjente ndaj ish-ve të saj në të kaluarën, për La Stampa.

 

“Menopauza është një tabu që duhet thyer”

Gjatë transmetimeve të drejtpërdrejta të È semper cena, kryefjala e saj është “sinqeriteti” dhe për këtë arsye ajo flet pa problem për “sulmet e të nxehtit” për shkak të menopauzës. Për Clerici, menopauza ishte e vështirë: “Nuk mund të bëja trajtimin hormonal dhe për këtë arsye, nën mbikëqyrjen mjekësore, provova metoda alternative, por ishte një sprovë. Ndonjëherë e lija lëkurën time me hormone bio-identike. Do të kisha dashur ta krahasoja veten me femrat e tjera, por asgjë: të gjitha ishin të pakapshme. Kam pasur edhe probleme me peshën, fryrjen e barkut. Përsa i përket intimitetit, menopauza nuk është vdekje e dëshirës por duhet të tregohesh e zgjuar”.

60-vjeçaret i vë pak në ankth edhe sepse ato që “punojnë në TV kanë një presion ekstra: nuk na lejohet të plakemi. Të paktën jo tek ne femrat. Në fakt, mashkullit nuk i kërkohet kurrë mosha, askush nuk guxon t’ia thotë nëse bën disa ndërhyrje, dhe ata i bëjnë. Ose edhe: flokët e thinjura janë elegante për meshkujt, ndërsa ne na plakin.”

 

Marrëdhënia me vajzën dhe xhelozia në dashuri

Në të kaluarën Antonella ka qenë shumë xheloze dhe pranon se kishte pasur të drejtë. Megjithatë, që kur lindi vajza e saj, ajo ka ndryshuar shumë: Clerici ka bërë përpjekje që “të mos jetë më aq kontrolluese. Duhet të them që jeta është shumë më e mirë: para se të ngrihesha me obsesionin për të parë celularin e ish-it tim dhe kam ardhur edhe për ta ndjekur. Tani jo më, edhe sepse, në moshën time, nuk mund të qëndroj më atje dhe të vuaj, sepse jam vetëm”.

Clerici ka një marrëdhënie të veçantë me vajzën e saj, Maelle, dhe duke qenë se ajo i beson asaj “në vend që ta kontrolloj, unë fokusohem te dialogu. Ajo është një vajzë e vogël me kokën mbi supe. Ajo u rrit si unë, në provincë, është me këmbë në tokë dhe kur në shkollë e shikonin të çuditshme, sepse ishte vajza e saj, në një sekondë arriti t’i pushtojë të gjithë. Ajo ëndërron të bëhet veterinere.”

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top