Lifestyle

September 22, 2020 | 8:14

Mollë dhe kanellë, kombinimi magjik për humbjen e peshës

Ka ushqime që shquhen për veti të papërshkrueshme dhe që sjellin përfitime të ndryshme në trup. Midis këtyre, sigurisht që shquhen mollët dhe kanella.

Por çfarë ndodh nëse kombinoni dy ushqime që janë kaq të ndryshme nga njëra-tjetra?

Falë vetive dobësuese të të dy ushqimeve, ju mund të merrni më shumë se ndihmë të vlefshme (si dhe të shijshme) për të përmirësuar formën tuaj fizike me pak përpjekje. Pra, le të përpiqemi të zbulojmë pse molla dhe kanella së bashku janë një ndihmë e vlefshme për të shpejtuar humbjen e peshës.

Deri më sot, ka shumë studime mbi ushqimet dhe efektet që ato kanë në trupin tonë. Midis këtyre, padyshim spikasin molla dhe kanella, ushqime të shëndetshme të pasura me veti të dobishme. Sipas shumë njerëzve, ngrënia e një molle në ditë ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit të keq në gjak ndërsa promovon atë të mirë.

Në mënyrë të ngjashme, kanella, e pasur me veti të dobishme, do të vepronte gjithashtu kundër kolesterolit, duke përshpejtuar metabolizmin dhe duke mbajtur nën kontroll sheqerin në gjak.

Një studim i kryer nga Universiteti i Napolit Federico II ka nxjerrë në dritë dy veti të rëndësishme që ndajnë këto dy ushqime. Në fakt, duket se si molla ashtu edhe kanella ndihmojnë në metabolizmin e dhjamit duke zvogëluar inflamacionin. Sipas shkencëtarëve amerikanë, një majë kanelle do të ishte e mjaftueshme për të zvogëluar dhjamin që depozitohet në bark. Kjo do të ndodhte falë procesit anti-inflamator që përfshin trupin nëse hani kanellë çdo ditë.

Këto janë efekte të dobishme mund të rriten nëse kombinoni mollën dhe kanellën. Në fakt, të kombinuara së bashku, molla dhe kanella mund t’i japin jetë ëmbëlsirave të shijshme, disa prej të cilave janë edhe dietike. Gjë që, e kombinuar me vetitë e tyre, i bën edhe më të çmuara.

Molla dhe kanella së bashku mund të ndihmojnë për:

  • Të ulur ndjenjën e urisë
  • Metabolizmin e dhjamit
  • Të hequr dhjamin e tepërt, veçanërisht në bark
  • Të ulur kolesterolin e keq
  • Të promovuar kolesterolin e mirë
  • Të mbajtur nën kontroll sheqernat në gjak
  • Të përshpejtuar shpejtësinë bazike të metabolizmit

Si të hamë mollë dhe kanellë së bashku?

Recetat në këtë rast janë të shumta, pasi janë dy ushqime që shkojnë mirë me njëra-tjetrën. Molla dhe kanella në fakt mund të përfshihen në ëmbëlsira të ndryshme të tilla si strudel ose një tortë mëngjesi. Dhe gjithashtu mund të hani në një mënyrë më dietetike.

Disa shembuj? Së bashku ato mund të shtohen në një kos grek (mundësisht pa sheqer) për një mëngjes energjik, të shëndetshëm dhe të shijshëm. Ju gjithashtu mund të bëni një mollë të pjekur dhe t’i shtoni kanellë ose të krijoni një puding me mollë dhe kanellë.

Pra, mundësitë janë të pafundme, veçanërisht nëse keni imagjinatë dhe dëshirë të eksperimentoni.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top