Këshilla & Arsye

November 13, 2017 | 10:11

Mos i merrni me shaka, këto 5 dhimbje janë edhe më të rënda se lindja e një fëmije

Mos i merrni me shaka, këto 5 dhimbje janë edhe më të rënda se lindja e një fëmije

Shumica e grave shtatzëna kalojnë nëpër shumë momente të bezdisshme dhe ndoshta edhe më të dhimbshme se udhëtimi prej 9 muajsh i sjelljes në jetë së fëmijës,  si dhimbje koke,  dhimbje të nyjeve dhe dhimbje shpine… Edhe pse dhimbja e lindjes së një foshnje është e madhe, ekzistojnë edhe lloje të tjera dhimbjesh që janë më të rënda dhe për fat të keq nuk mbajnë shpresën dhe eksitimin që dhimbja e lindjes sjell si shpërblim.

Sipas grave këto dhimbje janë edhe më të rënda se sjellja në jetë e një fëmije:

1- Gurët në veshka

Shumë gra që kanë përjetuar gurë në veshka dhe lindje natyrale mund të betohen se lindja e fëmijës është më e lehtë sesa të kesh gurë në veshka, disa thonë se janë gati të barabarta në dhimbje. Burrat dhe gratë e pranojnë se situata është shumë e dhimbshme.

2- Thyerja e kockave

Shumica e grave që u pyetën se çfarë dhimbjeje ishte më e keqe se lindja e fëmijës thanë eshtrat e thyera dhe këmbët e thyera veçanërisht.

3 – Gurët e tëmthit

Gurët e tëmthit shkaktojnë dhimbje mjaft të forta.

4- Migrena

Migrena gjithashtu kryeson listën, për ditë të tëra shfaqen shenja të tilla si: të përziera, të vjella dhe ndjeshmëri ndaj dritës, ato janë shumë të zakonshme dhe mund të bëjnë që aktivitetet tuaja të përditshme pothuajse të jenë të pamundura.

5- Infeksionet e fshikëzës dhe infeksionet e urinës

Shumë gra ranë dakord që infeksioni i fshikëzës dhe infeksionet e traktit të urinës janë më të dhimbshme.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com