Dëshmi

August 17, 2018 | 12:58

Një javë pa celularë dhe televizorë, fëmijët mësojnë se si të bëjnë alpinizëm

Në kampet e shkollës së puplave të zeza janë 480 fëmijë nga 60 komuna në të gjithë Lombardinë. Ata zgjiohen në orën 7, kryejnë aktivitetet e mbrojtjes civile dhe në mbrëmje mblidhen rreth zjarrit. Presidenti kombëtar: ne mësojmë vlera të vërteta.

Në fushën e pluhurosur dielli lëshon rrezet e tij pa pushim; në tendë termometri arrin të shënojë deri në 40 gradë. Ato janë ditët më të zjarrta të një vere. Megjithatë, kur tubimi dëgjohet, në fytyrat e aspirantëve të rinj të malit nuk ka gjurmë lodhjeje. Selia e puplave të zeza e ngritur në brigjet e Brembo, në kufirin midis Almenno San Bartolomeo dhe Brembate Sopra, tani po përpiqet të akomodojë të gjithë ata, të cilët, verë pas verës, kërkojnë të kalojnë një javë pushimet e tyre atje.

Në vitin 2011 ishin 60fëmijë, këtë vit do të jenë 480, nga 60 komuna, 7 provinca të Lombardisë dhe dy Veneto.

 

Burimi / www.ecodibergamo.it

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com