Dëshmi

October 12, 2020 | 9:55

Njerëzit tregojnë mënyrat se si shqetësimi i tyre ka ndryshuar gjatë vitit 2020

Ky vit ka testuar shëndetin tonë kolektiv mendor përsëri dhe përsëri – nga frika mbi koronavirusin në efektet izoluese të distancës shoqërore, llogaritjen e padrejtësisë racore, betejat financiare, katastrofat natyrore dhe zgjedhjet presidenciale që janë vetëm disa javë larg.

Edhe njerëzit që mund të mos kenë luftuar kurrë më parë me probleme të shëndetit mendor, si ankthi, tashmë po përballen me to. Por, çmund të themi për ata që kanë jetuar me një çrregullim ankthi për vite me radhë, shumë më parë se viti 2020 të jepte dëmin e tij?

“Gjatë COVID-19, ankthi im u përmirësua sepse gjithë të tjerët ndiheshin të shqetësuar”, tha ilustruesi Kayden Hines. “Kështu që më në fund u ndjeva sikur isha në të njëjtën gjatësi vale si të gjithë të tjerët.”

Ne u kërkuam njerëzve me ankth të ndanin mënyrat në të cilat shëndeti i tyre mendor ka ndryshuar gjatë këtij viti të trazuar. Ja çfarë thanë ata.

 1. Qëndrimi në shtëpi përdoret për të lehtësuar ankthin tim. Gjatë pandemisë, ndonjëherë është përkeqësuar.

“Vetë-izolimi ishte më i vështirë nga sa mendonin njerëzit. Është e lehtë të supozosh se një person që jeton me ankth do të përmirësohet duke u detyruar të shmangë situatat stresuese. Në një farë mase, kjo ishte e vërtetë para-pandemisë. Por kur izolimi nuk është me zgjedhje, por për të shmangur një sëmundje vdekjeprurëse, ai mund të jetë shkaku i mendimeve që shkaktojnë panik nga të cilat nuk mund të shpëtosh.” – Shelby Goodrich Eckard

 1. Në fillim, ankthi im u përmirësua sepse po ndodhte ajo të cilës gjithmonë i frikësohesha.

“Jo se po parashikoja një pandemi, por ankthi im më jepte gjithmonë një ndjesi fundosjeje se do të ndodhte diçka e keqe. Kur COVID goditi, u ndje sikur bota e jashtme më në fund përputhej me atë se si ndihesha brenda, gjë që më qetësoi mendjen dhe më dha një ndjenjë qartësie” – Hines

 1. Mekanizmat e vjetër të përballimit ndaluan së funksionuari.

“Para-pandemisë, kam përdorur metoda të përballimit për të më ndihmuar të thyej sulmet e panikut dhe shumë kohë, kam përdorur teknikën ‘drita në fund të tunelit’. Unë përqendrohesha në diçka pozitive që do të vinte në të ardhmen e afërt dhe i thosha vetes: ‘Nëse mund ta kalosh këtë moment të vështirë, do të bësh një udhëtim!’ Ose, ‘Do të shkojë mirë! Vajza juaj fillon shkollën javën tjetër! ’Por COVID u zbehu dritën shumë prej gjërave që shumica prej nesh mezi po prisnin. Është e vështirë të çlirohesh nga mendimet e shqetësuara kur konsumohesh me botën.” – Goodrich Eckard

 1. Ankthi im është intensifikuar dhe është veçanërisht i keq, kur zgjohem.

“E shoh veten duke u zgjuar e shqetësuar pothuajse çdo ditë. Është sikur shqetësimi dhe ankthi janë gjithmonë në pjesën e pasme të mendjes sime edhe kur fle dhe sapo zgjohem, më mbërthen menjëherë. Mundohem të kufizoj lajmet që lexoj dhe shikoj gjatë gjithë ditës dhe e di që kjo zgjedhje në vetvete është një privilegj duke marrë parasysh gjithçka që ndodh në botë.” – Debbie Tung

 1. Me gjithë dhunën e policisë ndaj njerëzve të zinj në lajme, unë kam zgjedhur të qëndroj jashtë linje për të mbrojtur shëndetin tim mendor.

“Padrejtësia racore nuk përzihet mirë me traumën, kështu që unë kam zgjedhur t’i bëj një favor sëmundjes time mendore dhe të hyj në rrjetet sociale. Është e vështirë sepse e di që kam një zë dhe kam ndikim, por është absolutisht nxitëse të shoh njerëz si unë të vriten në rrugë. Vrasja e Daniel Prude ishte një tjetër kujtesë se nuk ke siguri nëse je i zi dhe i sëmurë mendor.” – Sinclair Ceasar III

 1. Pesha e përgjegjësive të mia, si individ dhe si anëtar i komunitetit tim, ndihet veçanërisht tani.

“Si dikush me ankth, unë tashmë ndiej një përgjegjësi joreale dhe të rëndë për mënyrën se si veprimet dhe fjalët e mia ndikojnë te të tjerët. Unë kaloj shumë kohë duke rimenduar atë që thashë, atë që bëra dhe si reagova. Këto mendime shpesh shkaktojnë shumë vetëkontroll. Dhe kjo është para-pandemike. Tani, pesha e zgjedhjeve të mia ndihet astronomike. Ndjen jetë ose vdekje në shumë mënyra.” – Goodrich Eckard

 1. Në fillim u mbusha me panik, por tani jam përshtatur me këtë normalitet të ri.

“Humbjet në të gjithë botën ishin marramendëse dhe shkatërruese. Ndihej sikur nuk kishte asgjë për të bërë përveç pritjes që vala e tsunamit të sëmundjes të goditej edhe këtu. Dalja për gjërat e domosdoshme u bë lodhëse psikologjikisht. Raftet bosh ishin alarmante dhe duke qenë në të njëjtën hapësirë me njerëzit e tjerë më bëri që zemra të më rrihte. Fillova të kisha sulme paniku nëse isha në një dyqan për më shumë se disa minuta.

“Por ndërsa ditët kalonin dhe izolimi u bë si diçka normale, kam parë se në përgjithësi kam më pak ditë me ankth të lartë. Kam pasur më pak stres të përditshëm pasi kam patur më pak angazhime dhe detyrime. Situatat që përkeqësuan ankthin tim shoqëror praktikisht nuk ekzistonin. Unë shqetësohem se do të jetë sfiduese për mua të bashkohem me botën sapo të ketë një vaksinë.” – Marzi Wilson

 1. Pasiguria e vazhdueshme ka qenë e vështirë të trajtohet, por unë kam gjetur rrugë të reja për të qetësuar ankthin tim.

“Pandemia ka qenë një mallkim dhe një bekim për ankthin tim. Fillimisht, nuk ishte e vështirë të imagjinoja veten duke jetuar një jetë të izoluar dhe duke qëndruar në shtëpi, pasi aty ndihem më rehat. Por ndërsa muajt kalonin dhe pandemia dukej se ishte një makth i pafund, ankthi im filloi të buronte nga mos dija kur kjo do të mbarojë ose kur gjërat mund të kthehen në normalitet.

“Në shumë mënyra, 2020 ma ka lehtësuar ankthin. Dhe edhe pse ndonjëherë më duket sikur jam mbërthyer në një humnerë, duhet të mbaj mend të qëndroj pozitiv dhe të gjej mënyra për ta mbajtur mendjen të zënë dhe të lumtur” – Javier Montalvo

 1. Pandemia më ka bërë të kuptoj se është jashtë kontrollit tim dhe kjo është çuditërisht ngushëlluese.

“Para COVID, i bëja presion vetes për të pasur sukses dhe ia atribuova dështimet e mia mangësive të mia. Tani, e kuptoj që bota mund të ndryshojë në një sekondë dhe se unë duhet të mësoj të lë disa gjëra të shkojnë. Kush e di se çfarë do të ndodhë më pas. Ka qenë e frikshme të kuptoj se ndjenja e kontrollit që po ndjeja ose po kërkoja ishte një iluzion.” – Hines

 1. Unë e kam parë më katastrof veten time këto muajt e fundit.

“Mendja ime shkon menjëherë në skenarin më të keq dhe kjo është kur gjërat fillojnë të spiralohen për mua. Unë shqetësohem më shumë për familjen time, prindërit e mi të cilët nuk kam qenë në gjendje t’i shoh për javë me radhë për shkak të rregullave lokale të bllokimit dhe se si djali im mund të humbasë kaq shumë gjëra. Mundohem të praktikoj vëmendje, të përqendrohem në punë kuptimplota, të shijoj kohën që kam në shtëpi me djalin tim. Mundohem të jem mirënjohëse për gjërat e thjeshta të mrekullueshme që ne ende duhet të bëjmë çdo ditë.” – Tung

 1. Shkaktarët kryesorë të ankthit tim janë zhvendosur.

“COVID-19 është shumë i frikshëm. Kam fatin të punoj nga shtëpia që nga marsi. Unë nuk dal fare dhe nuk dua të kthehem të punoj në zyrë. Ndjej që nëse më kap ndonjëherë COVID-19, unë do të vdes, kjo ndoshta është për shkak të ankthit tim.” – Sandra Spellman

 1. COVID-19 ka amplifikuar sythet e shqetësimeve në kokën time, por ndryshimi i zakoneve të reja ka ndihmuar.

“Për shkak të ankthit tim, unë zakonisht shqetësohem për gjithçka. COVID i bëri të gjitha më të forta: A do ta humbas punën time? A do të jenë të dobishme takimet në telefon me terapistin tim? Si duhet të mendoj për të ardhmen time? Si mund të fle normalisht? A do të dëshirojnë ende miqtë e mi të më shohin pas karantinës? A do të mund të dal përsëri?

“Frika nga sëmundja është gjithashtu një pjesë e madhe e shqetësimit të përditshëm. Nuk dua që miqtë dhe familja ime të vdesin. Unë nuk dua të marr virusin dhe t’i infektoj ose t’i vras. Mendimet janë më të errëta dhe nuk ndalen kurrë. Kështu që u përpoqa të ndërmarr veprime dhe të shtoj zakone të reja pozitive në jetën time. Unë zgjodha të merresha me punë dhe të përqendrohesha për të arritur disa fitore të vogla. Të qëndrosh në shtëpi gjatë gjithë ditës është koha perfekte për të filluar. Fillova të ushtrohem në shtëpi, ndalova së kontrolluari telefonin tim në mëngjes dhe në mbrëmje, dhe disa gjëra të tjera. Zëvendësova kohën e telefonit për të lexuar ose skicuar për faqet e internetit. Sot, pas disa muajsh, ankthi për COVID nuk është aq i fortë sa ishte – kur, çuditërisht, COVID është më i fortë se kurrë në qytetin tim në Francë.” – Sow Ay

 

 

Burimi / https://www.huffpost.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top