Lifestyle

August 2, 2018 | 11:20

Njolla, pika, skuqje: ja si të mbrohemi nga dielli!

Lëkura duhet të mbrohet nga rrezet UV – shpjegon dermatologia e Institutit Italian – Neurotraumatologico, Francesca Bruni. “Personat me lëkurë të zbehtë kanë më shumë gjasa të marrin eritemë ose djegie, ndërsa ata me ngjyrë të errët janë më pak të rrezikuar, askush nuk është imun ndaj transformimit të mundshëm nën efektin e rrezeve ultravjollcë”.

Për të shmangur surprizat e pakëndshme, mund të merren disa masa paraprake.

Dhjetë këshillat e ekspertëve për ekspozimin korrekt në diell:

1) Ekspozimi gradual: ekspozimi ndaj diellit duhet të bëhet gradualisht. Ju filloni ditët e para me disa orë dhe pastaj rritni, nga dita në ditë, kohën dhe sasinë e ekspozimit në diell.

2) Nuk ka diell në orët e drekës: nga mesdita deri në katër pasdite rrezatimi më shumë dëmton, prandaj, gjatë atyre kohërave, duhet të shmangni ekspozimin në diell. Ne nuk duhet të heqim dorë nga deti, por duhet të preferojmë hijen.

3) Mbrojtja paraprake: mbrojtja duhet të aplikohet gjysmë ore para ekspozimit ndaj diellit.

4) Filloni me mbrojtës 50: të gjithë duhet të fillojnë me mbrojtje 50, pastaj ato me një ngjyrë të errët mund të ulen deri në 30, ndërsa ata me lëkurë të çelët duhet të vazhdojnë me 50.

5) Krem çdo dy orë: është e rëndësishme që e gjithë sipërfaqja e trupit të jetë e mbrojtur, dhe, mbi të gjitha, kremi të vendoset çdo dy orë, sepse në mesin e kripës, rërës dhe djersës ai humbet efektshmërinë.

6) Mbulues për nishanet: nëse vëmë re një nishan që nuk na pëlqen, që ka ndryshuar formën apo madhësinë, ne gjithashtu mund ta mbulojmë.

7) Kapele dhe syze: gjithmonë mbrojeni fytyrën tuaj me një kapelë dhe sytë me syze dielli.

8) Shtesa: për ata që duan të mbrojnë veten pa hequr dorë nga nxirja, rekomandohen shtesa diellore që rrisin efektin e ushqimeve të kuqe dhe portokalli bazuar në beta-caroten. Ajo mbron lëkurën nga djegia dhe ekzema dhe iu jep ngjyrë.

9) Uji: nëse jeni të ekspozuar shumë ndaj diellit, rekomandohet të pini shumë ujë dhe të lagni shumë lëkurën. Dielli dhe rrezitja janë një burim dehidrimi.

10) Make-up mbrojtës: për ata që kanë njolla në fytyrë në farmaci gjenden make-up kompakte me faktor mbrojtës 50+, që duhet të aplikohen para ekspozimit ndaj diellit.

 

Burimi / http://retenews24.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com