Lifestyle

October 3, 2017 | 10:19

Për flokë të shëndetshëm përdorni këtë bimë

Xhinxheri është një lloj unik i bimëve që kanë jetëgjatësi, e cila i përket familjes së xhenxhefilit dhe karakterizohet nga aroma e fortë dhe shije me aromë të këndshme, bimët xhenxhefilë kultivohen në zona të ngrohta tropikale dhe subtropikale, Azia konsiderohet si shtëpia origjinë e xhenxhefilit dhe gjithashtu kultivohet në disa vende të Amerikës Qendrore dhe Jugore.

1

Fakte rreth xhinxherit

Xhinxheri përmban proteina, kripëra minerale, dhe disa karbohidrate, si dhe vitamina, si timin, vitamina A, C dhe B6, sheqer dhe acide yndyrore, disa aminoacide, minerale të tilla si fosfor, kalium, hekur, natrium, kalcium, zink, fosfor dhe beta-karotinë, acid folik, përmbajtje uji dhe keratin.

Përfitimet që marrin flokët nga xhinxheri:

Për shkak të përmbajtjes së keratinës, xhinxheri forcon lëkurën e kokës, heq zbokthin, forcon flokët dhe trajton humbjen e flokëve, forcon folikulat. E bën flokët të butë dhe të mrekullueshëm. Parandaloni këputjen dhe majat dyshe.

Për të rritur dendësinë, gjatësinë dhe forcën e flokëve përdorni këtë maskë javore.

Përzieni tri lugë pluhur xhinxher të freskët me dy lugë vaj ulliri të ngrohtë. Aplikoni përzierjen në flokët tuaj të thatë dhe masazhoni kokën. Lëreni këtë maskë në flokë për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj i lani.

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com