Këshilla & Arsye

September 18, 2020 | 8:16

Pesë këshilla për të bërë një gjumë të shëndetshëm

Pas pushimeve, rutina e përbërë nga shumë angazhime, midis punës, shtëpisë dhe familjes, filloi përsëri. Shqetësimet dhe ankthi janë armiq të hidhur të gjumit dhe nëse flemë pak dhe keq jo vetëm që jemi të lodhur kur zgjohemi, por nuk jemi të gatshëm për ta përballuar ditën me efikasitet dhe vëmendje. Këtu janë disa strategji të vogla për një gjumë të shëndetshëm.

Një shëtitje: të bësh një shëtitje të këndshme dhe të jesh jashtë nuk është e dobishme vetëm për trupin, por edhe për mendjen. Ne nuk duhet të harrojmë se gjumi mund të ndikohet nga mënyra se si e kalojmë ditën dhe një natë e qetë fillon në mëngjes. Për shembull, ekspozimi ndaj dritës natyrore gjatë ditës ju ndihmon të flini më mirë, sepse stimulon trupin të prodhojë sasitë optimale të hormoneve dhe neurotransmetuesve që rregullojnë orën biologjike, një arsye më shumë për të gjetur kohë për të ecur.

Gjumi i mirë fillon nga tavolina: cilësia e pushimit mund të ndikohet nga dieta jonë. Si fillim, ne duhet të shmangim darkën shumë vonë në mbrëmje, sepse metabolizmi ynë ngadalësohet pasdite; për më tepër, duhen shmangur ushqimet e përpunuara dhe të vështira për tu tretur. Disa ushqime janë gjithashtu aleatë të vërtetë të gjumit për substancat që përmbajnë: për shembull ushqimet me selen, janë një ndihmë e çmuar dhe gjenden kryesisht në drithëra; gjithashtu mund të konsumohen dhe ushqime të pasura me magnez, madje edhe më të dobishme, janë perimet me gjethe jeshile, në veçanti spinaqi, dhe më pas bishtajoret, arrat, thjerrëzat dhe angjinaret.

Një dhomë mikpritëse: një mjedis i rehatshëm dhe qetësues është një armë e fuqishme për të përballuar natën në mënyrën më të mirë. Ne duhet të shmangim marrjen e celularëve dhe kompjuterave në shtrat, sigurohuni që dhoma të jetë sa më e errët dhe kontrolloni temperaturën, e cila duhet të jetë rreth 18 gradë. Sa i përket mobilimit të dhomës së gjumit, përqendrohuni në ngjyra të buta dhe relaksuese, në ndriçim të ulët dhe të butë dhe shmangni shpërqendrimet, të tilla si puna në PC ose shikimi i filmave dhe shfaqjeve televizive ndërsa jeni në shtrat.

Ritualet e dobishme: një banjë e nxehtë e këndshme është një kurë e vërtetë, ajo është në gjendje të na jap menjëherë relaks dhe qetësi. Për një rezultat vërtet të shkëlqyeshëm, mjafton të shtoni disa pika vaj esencial në ujë, një zgjidhje ideale për lirimin e muskujve dhe lehtësimin e tensionit. Përveç kësaj, muzika relaksuese dhe një pozicion i rehatshëm janë thelbësore për të siguruar relaksim. Frymëmarrja e thellë ndihmon për të na çliruar nga ankthi dhe për të pastruar mendjen nga mendimet. Një moment i heshtjes së brendshme është i përsosur për t’u futur qetësisht në gjumë.

Ritualet e gjumit: një çaj bimor është i përsosur si një ritual i mirë para se të shkoni në shtrat. Pra, le të përqendrohemi te kamomili ose lulja e pasionit për të ndihmuar gjumin. Këshilla e zgjuar? Në dy topa pambuku që vendosen butësisht në sy, hidhni disa pika çaj bimor për të lehtësuar sytë e lodhur dhe të fryrë. Së fundmi, nuk duhet harruar që seksi është një qetësues i fuqishëm dhe një pilulë e pabesueshme gjumi. Përqafimet dhe përkëdheljet janë mënyra më e mirë për të lehtësuar tensionin dhe për të na bërë të ndihemi të dashur dhe të përkëdhelur.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top