Dëshmi

December 9, 2020 | 9:43

Pse puthemi në mesnatën e ndërrimit të viteve?

Rezulton se kjo traditë e puthjes në mesnatë daton që prej shumë  kohësh. Pavarësisht nëse jeni në një nga festimet më të mira të Vitit të Ri në të gjithë botën ose po planifikoni të prisni Vitin e Ri me një koktej të lehtë në shtëpi, nuk është sekret që mijëra çifte do të bashkojnë buzët kur të bie mesnata

Puthja në prag të Vitit të Ri është një rit i dashur. Ashtu si të hani tortë në dasma ose të numëroni 12 ditët e Krishtlindjes, aq shumë pritet që të mos keni ndaluar të pyesni pse njerëzit filluan ta bëjnë atë. Pra, si u bë kjo një traditë e Vitit të Ri në të gjithë botën? Dhe kush e filloi atë?

Me fat në dashuri

Shumë prej nesh e presin Vitin e Ri me një puthje sepse jemi supersticioz, thotë Joanne Wanna, autore e Kisstory: A Sweet and Sexy Look at the History of Kissing. Ky ritual është i ngjashëm me mbledhjen e tërfilit me katër fletë në Ditën e Shën Patrikut: ne besojmë se sjell fat të mirë. Por kur putheni në mesnatë në prag të Vitit të Ri, disa persona në veçanti dëshirojnë që ai të jetë me fat në dashuri.

Si filloi bestytnia?

Historianët mund të ndjekin pragun e Vitit të Ri duke u kthyer në tre epoka historike: festa e Romakëve për Saturnin, një festival i vjetër Skocez i quajtur Hogmanay dhe folklori anglez ose gjermanik.

Saturnalia: një ekstravagancë e Solsticit të Dimrit

Romakët festuan Saturnalinë në natën më të gjatë dhe të errët të vitit. Ndërsa Solstici i Dimrit ndodh disa ditë para natës së Vitit të Ri, është një bast i sigurt që romakët e pasur dhe të vrazhdë morën pjesë për disa ditë.

Sipas Britannica.com, Saturnalia ishte festa më e madhe dhe më e egër e festivaleve Romake. Edhe njerëzit e robëruar ishin të lirë të festonin, dhe ata që morën pjesë në festivale gjatë gjithë vitit u relaksuan për rregullat normale morale dhe shoqërore. Shkelja e rregullave ka të ngjarë të çojë në një provë romantike ose dy, duke përhapur kështu nocionin se Saturnalia – fundi i vitit – është një kohë e shkëlqyer për të puthur. Sa për traditën tuaj të mbarimit për një shishe shampanjë për të dalë në mesnatë? Ju ndoshta mund t’ia hidhni fajin edhe Saturnalia-s.

Hogmanay: Një festë e Vikingëve

Askush nuk duket se e di se nga lindi fjala “Hogmanay”. Pa marrë parasysh origjinën, është një fjalë shumë e vjetër që përdoret sot për të përshkruar ditën e fundit të vitit në Skoci. Rrënjët pagane dhe vikingët e festave Hogmanay sugjerojnë se ishte një festival dimëror para Krishtlindjeve i përqendruar në miqësi dhe bashkë me njerëzit që ju doni. Tingëllon shumë si Nata e Vitit të Ri, apo jo?

Sipas Scotland.org, “Një element i rëndësishëm i festimeve të Hogmanay është të mirëpresësh miq dhe të huaj, me mikpritje të ngrohtë dhe natyrisht një puthje për t’i uruar të gjithëve ‘Guid New Year'”. Megjithëse Skocezët e vjetër i puthnin të gjithë në prag të Vitit të Ri , festimet moderne kanë ngushtuar temën e puthjes, vetëm për partnerët.

Lidhja folklorike

Sipas Entertaining from Roma Ancient to the Super Bowl: Një Enciklopedi, redaktuar nga Melitta Weiss Adamson dhe Francine Segan, folklori anglez dhe gjerman përhapin besimin se personi që kontaktoni për herë të parë për vit të ri do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në fatin e atij viti. Të puthësh një të dashur ose një partner është mënyra perfekte për të mbajtur besëtytnin dhe folklorin e vjetër në krah.

Megjithëse nuk do ta dimë kurrë momentin e saktë kur puthja e natës së Vitit të Ri u bë një traditë, është e lehtë të shohësh se si Saturnalia, Hogmanay dhe folklori gjermanik dhe anglez ndikuan në festat tona të Vitit të Ri sot.

 

Burimi / https://www.rd.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top