Në fokus

September 8, 2018 | 9:35

Qepët mbrojnë nga kanceri në stomak

Konsumimi i qepëve në sasi të pakët ul rrezikun për t’u sëmurur nga kanceri i pankreasit. Këtë e ka treguar një studim italian i kryer nga Instituti “Mario Negri” dhe Universiteti i Milanos. 

Sipas ekspertëve, ndikimi pozitiv shërben si mburojë për organin e tretjes. Studiuesit kanë krahasuar zakonet e ushqyerjes të 230 personave të prekur nga kanceri i pankreasit. U vu re se kush konsumonte të paktën 50 gr. qepë në javë, kishte 40% më pak mundësi që të sëmurej. 

Sipas studiuesve, përfshirja e qepës dhe hudhrës në dietën ushqimore ka ndikime pozitive, pasi ata kanë konfirmuar efektet e fuqishme mbrojtëse të qepës dhe hudhrës ndaj kancerit të pankreasit.

 

Botuar në Revistën “Psikologjia”, Nr. 130

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com