Dëshmi

August 30, 2021 | 8:26

Shamsia Hassani: Artistja afgane e grafiteve që i jep zë grave të cilat po jetojnë ferrin

 

Disa vepra të Shamsia Hassani, artiste afgane, grafiste dhe profesoreshë e skulpturës në Universitetin e Kabulit, tregojnë për jetën me talebanët nga viti 1996 e deri më sot! Nëse i shohim ato, do t’i japim zë asaj dhe të gjitha grave afgane, të cilat po jetojnë ferrin. Artistja e parë femër e Afganistanit, e artit në rrugë, përshkruan gratë afgane teksa përballen me kërcënimet e reja të talebanëve. Pavarësisht rrezikut, ajo vazhdon punën e saj të rezistencës.

1

Foto  – Shamsia Hassani e para grua në Afganistan artiste e grafitit në rrugë (2020)

 

Shamsia Hassani kishte arritur tashmë një nivel të caktuar suksesi ndërkombëtar gjatë viteve të fundit. Si grafiste dhe artistja e parë femër e Afganistanit, e njohur për promovimin e guximshëm të zërave të grave, ajo kishte udhëtuar për të bërë piktura murale në vend dhe për të marrë pjesë në rezidencat dhe ekspozitat e galerive në shumë vende të Amerikës së Veriut, Evropës dhe Azisë.

Ajo hyri në listën e 100 mendimtarëve kryesorë globalë të Foreign Policy në vitin 2014 dhe u përfshi në vëllimin e dytë të Tregimeve të Natës së Mirë për Rebel Girls, koleksioni më i shitur i portreteve të grave që ndryshojnë nga e gjithë bota.

Javën e kaluar, ndërsa talebanët morën pushtetin në krahinat afgane njëra pas tjetrës, duke kapur përfundimisht Kabulin, prania e Hassani në mediat sociale gjeti një rezonancë edhe më të madhe.

Dy imazhe të fuqishme që tregojnë vajzat me ngjyrë blu të ndritshme që mbartin imazhe të shpresës si luftëtare të errëta dhe kërcënuese të armëve, mbi to – shprehje të frikës ekstreme, dëshpërimit dhe shtypjes së dhunshme me të cilat përballen tani gratë afgane – fituan dhjetëra mijëra pëlqime në Instagram dhe u shpërndanë mijëra herë në Facebook.

Qindra ndjekës komentuan në përgjigje, të shqetësuar dhe duke u lutur për gratë e Afganistanit dhe për sigurinë e Hassani me qendër në Kabul.

2

Foto – Një vajzë me blu qan ndërsa mban një tenxhere me një luleradhiqe dhe përballet me një luftëtar taliban me hije me sy të kuq

3

Foto – “Makth”, botuar më 9 gusht, ndërsa talebanët morën me shpejtësi kontrollin e një pjese të madhe të Afganistanit

 

Gjatë javës së kaluar, gratë kanë shmangur në masë të madhe hapësirat publike të kryeqytetit dhe shumë artistë kanë fshirë mesazhet e bisedave dhe llogaritë e mediave sociale, nga frika e pasojave të dhunshme, potencialisht fatale nga talebanët. Pas marrjes së Kabulit nga talebanët, llogaritë e Hassani në mediat sociale heshtën për disa ditë, duke i lënë fansat të pyesin për sigurinë e saj.

Një imazh i ri në serinë e saj të fundit u botua më në fund të martën, i titulluar Vdekje Errësirës – konfirmim se ajo po vazhdonte të punonte dhe t’i jepte zë përvojës së grave afgane.

Menaxheri i Hassani tha për DW se artistja nuk ishte në dispozicion për një intervistë, por ishte në një vend të sigurt, të pazbuluar.

4

Foto – “Vdekje Errësirës”, pjesa e saj e fundit, e botuar pasi talebanët kishin marrë kontrollin e Afganistanin

 

Artistet femra nën kërcënim të dyfishtë

Publikimi i imazheve është një veprim i guximshëm. Shumica e analistëve dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut besojnë se talebanët do të vendosin kufizime drakoniane dhe dënime vdekjeprurëse për gratë, siç bënë gjatë sundimit të tyre në vitet ’90. Artistet femra përballen me një pozitë dyfish të rrezikshme si gra dhe si krijuese që bëjnë punë që talebanët e kanë konsideruar në të kaluarën për të shkelur interpretimin e saj të rreptë të ligjit islam.

“Disa njerëz mendojnë se arti nuk lejohet në Islam dhe pastaj ata mendojnë se duhet të më ndalojnë … Nëse shumë mendje të mbyllura mblidhen, ata do të jenë shumë të fuqishëm dhe mund të bëjnë gjithçka,” tha Hassani në një video -intervistë të vitit 2016 për Projekti i Krijuesve.

5

Foto – Hassani në 2013, duke bërë mbishkrime në Qendrën Kulturore Franceze në Kabul

 

Bërja e grave të dukshme dhe ndryshimi i perceptimeve

E lindur në 1988 në Iran nga prindër refugjatë afganë, Hassani u kthye në Afganistan në 2005 për të studiuar pikturë dhe arte pamore në Universitetin e Kabulit. Ajo tashmë kishte përfunduar diplomën kur filloi grafitin dhe artin e rrugës në 2010. Situata e pasigurt e grave dhe vajzave në shoqërinë afgane të dominuar nga meshkujt, ka qenë në krye të punës së saj që kur filloi spërkatjen.

Në fakt, aftësia e mbishkrimeve për të nxjerrë në pah publikisht sfidat me të cilat përballen gratë afgane – por edhe forca dhe zgjidhja e tyre – ishte një arsye kryesore që Hassani zgjodhi të punojë me mediumin, tha ajo për Street Art Bio.

Ajo donte të ndryshonte mënyrën se si njerëzit i perceptojnë gratë afgane, përfshirë ato që veshin burka, një mbulesë e plotë e trupit, ajo tha: “Unë përpiqem t’i tregoj ato më të mëdha se ato që janë në realitet, dhe në format moderne, të formësuara në lumturi, lëvizje, ndoshta më e fortë. Unë përpiqem t’i bëj njerëzit t’i shikojnë ato ndryshe”.

Hassani gjithashtu ka përdorur artin e saj për t’iu përgjigjur drejtpërdrejt sulmeve nga talebanët dhe grupet e tjera ekstremiste, duke krijuar imazhe të dhimbshme dhe humbje. Një vepër e përbërë me fotografi – pikturë nga Nëntori 2020 shprehu pikëllimin pas sulmit në Universitetin e Kabulit, ku Hassani është profesoreshë e arteve të bukura. Një imazh me ngjyrë gri nga maji i po atij viti u bë në përgjigje të një sulmi vdekjeprurës në një maternitet.

6

Foto – Hassani krijoi këtë imazh pasi persona të armatosur sulmuan Universitetin e Kabulit në Nëntor 2020

7

Foto – Përgjigja e saj ndaj një sulmi ekstremist në një maternitet që vrau gratë shtatzëna, fëmijët e tyre të palindur dhe të porsalindurit

 

Ajo nuk mund ta shohë të ardhmen e saj

Paraqitjet e grave në të gjithë trupin e punës së Hassani shprehin një spektër të gjerë emocionesh: malli dhe kundërshtimi, shpresa dhe thyerja e zemrës, liria dhe frika. Ato kanë tendencë të jenë figura gjeometrike të theksuara me guxim me ngjyra shkëlqyese, nuancat e të cilave kombinohen pa probleme. Qerpikët e gjatë dhe të trashë bien mbi sy të mbyllur ndërsa flokët rrjedhin nga nën shami ose lirshëm si bobina filmi ose tentakula kandilësh. Ato nuk kanë gojë, por shpesh kanë elementë të natyrës ose instrumente të përfshira në figurat e tyre.

“Unë i përdor ato [instrumente muzikore] si një simbol për gratë që të luajnë zërin e saj me to. Ajo mund të përdorë instrumente muzikorë për të folur me njerëzit, për të folur me zë të lartë dhe për të [tërhequr] më shumë vëmendje, pasi nuk ka gojë. Por ky instrument muzikor i jep asaj fuqinë për të folur në shoqëri,” tha Hassani për DW në 2018.

“Sytë e saj janë të mbyllur, sepse zakonisht ajo nuk ka asgjë të mirë përreth vetes për të parë … dhe ndonjëherë ajo nuk mund të shohë të ardhmen e saj. Dhe kjo është arsyeja pse sytë e saj janë të mbyllur, por kjo nuk do të thotë se ajo nuk mund të shohë,” shtoi artistja.

 

Duke sfiduar frikën e saj për të punuar në publik

Natyra publike e mbishkrimeve tërhoqi gjithashtu Hassani, e cila mendoi se ishte një mënyrë e mirë për të prezantuar artin tek njerëzit që kanë pak shanse për të vizituar një galeri apo muze. Megjithatë, puna krijuese në publik si grua në Kabul – edhe kur qyteti ishte nën kontrollin e qeverisë afgane – kishte rreziqet e veta.

“Kam vërtet frikë nga hapësirat publike. Kam vërtet frikë nga shpërthimet që ndodhin gjatë gjithë kohës. Dhe konkretisht, është e vështirë për gratë të bëjnë grafite dhe art në rrugë sepse zakonisht njerëzit nuk janë të kënaqur me aktivitetet e grave … gjatë gjithë kohës jam e kujdesshme,” tha ajo për DW në 2018.

Në rrugët e Kabulit, ajo do të bënte grafite që nuk ishin shumë të mëdha, kështu që ajo mund të lëvizte shpejt. Për të anashkaluar këto sfida, ajo filloi të merrte fotografi të ndërtesave dhe të pikturonte mbishkrimet e saj direkt në foto, duke e quajtur atë serinë e saj “Dreaming Graffiti”.

Hassani punon me shpejtësi edhe në studion e saj, e cila ka çuar në një prodhim pjellor që përfshin gjithçka, nga piktura të mëdha deri tek serialet miniaturë të kartëmonedhave – një koment mbi politikën e jashtme amerikane. Megjithë suksesin e saj në botën artistike, Hassani pranoi në 2018 për DW se ndonjëherë ndihej e pashpresë, e paaftë për të bërë ndryshimin.

Sidoqoftë, ajo tha se i është përkushtuar dhënies së fuqisë dhe forcës njerëzve përmes artit të saj: “Mendoj se unë ndryshoj mendjen e njerëzve me veprat e mia të artit dhe ndarjen e ideve të mia me njerëzit.”

Me imazhet e saj të fundit, ajo po publikon gjendjen e rëndë të grave dhe vajzave në Afganistan dhe po ndihmon që të mos harrohen.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi DW

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top