Këshilla & Arsye

November 12, 2020 | 9:30

Shenjat paralajmëruese të problemeve shëndetësore që gratë nuk duhet t’i injorojnë

Trupat e grave gjithmonë ndryshojnë, prandaj ndonjëherë është vërtet e vështirë, që ato të identifikojnë problemet në fazat e hershme. Sidoqoftë, nëse i kushtoni vëmendje edhe ndryshimeve më të vogla në trupin tuaj, do të jeni në gjendje të ruani shëndetin tuaj fizik dhe të parandaloni problemet në të ardhmen.

8 shenjat që tregojnë probleme serioze shëndetësore, të cilat gratë nuk duhet t’i injorojnë.

Barku juaj është i fryrë

Për disa gra, fryrja e barkut është një pjesë normale gjatë periudhës së periodave. Por nëse nuk jeni të prirur për fryrje të stomakut dhe e keni përjetuar atë për më shumë se 2 javë, kjo mund të jetë shenja e parë që ka diçka që nuk është e ekuilibruar në trupin tuaj.

Në rastin e endometriozës, barku juaj thjesht mund të fryhet në çdo ditë të caktuar dhe të përkeqësohet ndërsa dita vazhdon. Fryrja e barkut mund të qëndrojë me ju për ditë të tëra e madje edhe javë ose të zhduket pas disa orësh. Përveç kësaj, fryrja e vazhdueshme mund të jetë një shenjë e kancerit të gjirit ose e vezoreve.

Puçrra në mjekër

Rreth 2 javë para menstruacioneve, trupi juaj rrit estrogjenin dhe progesteronin. Për shkak të këtij ndryshimi në nivelet e hormoneve, mund të keni puçrra në mjekër që duhet të zhduken pas një kohe. Sidoqoftë, nëse vazhdimisht keni puçrra në mjekër, kjo mund të thotë që hormonet tuaja nuk janë në rregull dhe duhet të shihni një mjek para se të jetë tepër vonë.

Ndjeni dhimbje kur stërviteni

Nëse keni shpesh dhimbje në zonën e legenit kur vraponi, ecni dhe madje qëndroni në këmbë për një kohë të gjatë, kjo mund të nënkuptojë që endometriumi juaj, shtresa e brendshme e mitrës, rritet jashtë vendit ku duhet. Në këtë rast, qelizat e huaja të endometrit po lidhin organet tuaja të brendshme, duke shkaktuar dhimbje dhe paaftësi për t’u ushtruar.

Përjetoni dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe tek këmbët

Dhimbja e mesit është mjaft e zakonshme gjatë periodave, kështu që mund të konsiderohet normale. Sidoqoftë, nëse vuani nga dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe shpatullave para, gjatë dhe pas menstruacioneve së bashku me tensionin e muskujve në këto zona, ju me siguri keni endometriozë . Simptoma të tjera të zakonshme të endometriozës janë mpirja, ndjesi shpimi gjilpërash dhe dhimbja në këmbë . Kjo lloj dhimbje mund të përhapet në njërën ose në të dy këmbët tuaja dhe të përkeqësohet para menstruacioneve.

Keni mpiksje gjaku gjatë ciklit menstrual

Periodat e secilës janë të ndryshme. Dhe është absolutisht normale nëse vëreni mpiksje herë pas here. Sidoqoftë, nëse  gjaku juaj errësohet dhe mpiksjet janë me madhësi të madhe, kjo mund të jetë një shenjë se keni “mioma” të mitrë . Këto rritje jo kanceroze në mitrën tuaj mund të shkaktojnë gjakderdhje anormale dhe madje edhe probleme të fshikëzës.

Nuk keni neps për ushqimet tuaja të preferuara

A ndiheni të ngopur gjatë gjithë kohës dhe keni vështirësi të mbaroni qoftë edhe një vakt të vogël? A e keni humbur plotësisht oreksin kohët e fundit? Të gjitha këto ndryshime në zakonet tuaja të ngrënies mund të jenë një shenjë e  kancerit të vezoreve, veçanërisht nëse ato kombinohen me dhimbje barku.

Po përjetoni rënie të flokëve

Rënia e flokëve është një nga simptomat vizuale të testosteronit të ulët, një hormon që mbështet prodhimin e shëndetshëm të flokëve dhe mirëmbajtjen e tij. Një shenjë e sigurt e një çekuilibri është rënia e flokut që mund t’ju bëjë tullacë me kalimin e kohës.

Keni gjithmonë shumë vapë ose shumë ftohtë

Nëse nuk mund të ndiheni kurrë rehat në temperaturën e dhomës, me siguri keni një çekuilibër hormonal. Një nga arsyet për një çekuilibër të tillë mund të jetë në nivelet tuaja të estrogjenit, një hormon që rregullon riprodhimin tek femrat. Normalisht, nivelet e tij ndryshojnë gjatë gjithë jetës tuaj dhe gjatë gjithë ciklit menstrual, por ndonjëherë mund të ketë probleme me prodhimin e tij në trupin tuaj.

Nivelet e estrogjenit mund të ndikojnë në temperaturën e trupit. Si rregull, estrogjeni i ulët shkakton vapë dhe estrogjeni i lartë, përkundrazi, ju bën të keni ftohtë tek duart dhe tek këmbët gjatë gjithë kohës.

 

 

Burimi / Panorama Online

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top