Këshilla & Arsye

February 12, 2018 | 15:22

Shmangini këto ushqime nëse vuani nga koliti!

Koliti ulceroz është një sëmundje që shkakton inflamacion dhe plagë të quajtura ulcera, në mukozën e rektumit dhe zorrës.

Ushqime të caktuara ose zakonet e të ngrënit nuk shkaktojnë kolit ulceroz, por ata mund ta përkeqësojnë sëmundjen. Këto janë disa nga ushqimet që mund të përkeqësojnë simptomat e kolitit ulceroz.

Fasulet

Thjerrëzat dhe fasulet janë të pasura me fibra dhe mund të shkaktojnë gazra, prandaj nuk janë ushqimi ideal për ata që vuajnë nga koliti ulceroz.

Kafeja dhe çaji

Kafja, çaji dhe pije të tjera me kafeinë pengojnë në shërimin e pacientëve me kolit ulceroz.

Produktet e qumështit

Mund të jeni intolerant ndaj laktozës, pra trupi nuk tret sheqerin e qumështit. Megjithatë kjo nuk do të thotë se vuani nga koliti ulceroz.

Brokoli

Perimet si brokoli, lulelakra, selinoja, janë të pasura me fibra dhe nuk treten lehtësisht, prandaj mund të shkaktojnë gazra, fryrje dhe dhimbje të barkut.

Misri dhe kërpudhat

Edhe misri apo kërpudhat janë të vështira për t’u tretur dhe mund të shkaktojnë irritim të zorrëve dhe diarre.

Të gjitha llojet e erëzave

Mund t’i përdorni pak në gatimet tuaja, por asnjëherë mos i bëni ushqimet shumë djegëse.

Burimi / http://www.gazetamonitor.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com