Dëshmi

August 20, 2020 | 8:10

Si është të përjetosh halucinacione të lidhura me Covid-19

Në javën e 12 të betejës me Covid-19, Georgia George Walby pa se si dukej një merimangë e madhe portokalli e ndritshme që zvarritej nëpër murin e saj të bardhë të dhomës së gjumit. “E dija menjëherë se nuk mund të ishte e vërtetë,” thotë Walby, 53 vjeç, nga Cardiff. “Nuk ishte aspak e ngjashme me jetën, ishte e animuar dhe ishte me madhësi rreth gjashtë inç.”

Simptomat e saj të koronavirusit filluan në mes të marsit. Në ato javë të para, ajo përjetoi gulçim me një rrahje të shpejtë të zemrës, dhimbje të fytit, ethe, paqartësi mendimesh dhe lodhje. Testet nuk ishin në dispozicion gjerësisht në atë kohë, por mjeku i saj i përgjithshëm konfirmoi një diagnozë klinike të Covid-19.

Simptomat e Walby vazhduan për dy muaj. Në përgjithësi, ajo mendoi se ishte duke u bërë më mirë javë pas jave, por kur filloi të merrte guximin për të dalë më shumë jashtë, ajo vuri re që kapaciteti i mushkërive të saj të pëkeqësohej. Në këtë periudhë kohe Walby filloi të vërente gjëra që në të vërtetë nuk ishin. “Unë mendoja të shihja një mace dhe shikoja se mos e gjeja ndonjë mace pranë,” thotë ajo. “Ndonjëherë macja që unë mendoja se kisha parë ishte ajo që kam patur vite më parë. Unë gjithashtu fillova të shoh flakë drite, gjithmonë në skajin e fushës sime të vizionit.”

Dhe pastaj ajo pa merimangën.

Walby u “mahnit tërësisht” nga merimanga vizatimore që u shfaq, e qartë si ditë, në murin e saj. Ajo hodhi vështrimin larg duke menduar se kur ajo të shikonte prapa, ajo do të zhdukej. Por nuk ndodhi ashtu. Ajo ishte akoma aty. “Unë përpëlita sytë por ajo nuk u zhduk”, kujton ajo. “Ishte kaq e çuditshme të shikoje diçka që unë e dija se nuk ekzistonte.”

E hutuar nga ajo që po ndodhte – dhe e rraskapitur nga lodhja – ajo fiku dritën dhe shkoi të flinte. Nuk ka ndodhur më që nga ajo kohë.

Kur ajo foli me një mjek, ata nuk ishin në gjendje t’i jepnin asaj një përgjigje shumë të qartë. “Unë fola me mjekun tim pasi isha e shqetësuar për atë që kishte ndodhur dhe kisha frikë se mos filloja të provoja edhe simptoma të tjera neurologjike: ndjesi të çuditshme të presionit, ujë të ftohtë ose insekte që zvarriten në lëkurën time,” thotë ajo. Mjeku nuk kishte ndonjë këshillë për këtë, por tha: ‘të paktën ndodhi vetëm një herë’.

Nuk është ende e qartë se sa të zakonshme janë halucinacionet midis njerëzve që luftojnë me Covid-19 – veçanërisht format më të buta. Një studim i 153 personave të shtruar në spital me virus tregoi se ishte një problem për rreth një në 15 pacientë. Nga ata të përfshirë në studim, 23 u diagnostikuan me kushte psikiatrike, nga të cilat pjesa më e madhe u përcaktuan si diagnoza të reja – këta përfshinin 10 pacientë me një psikozë të re (prania e halucinacioneve dhe / ose mashtrimeve). Rreth gjysma e pacientëve në studim ishin më të rinj se 60 vjeç.

Kelly Irvine, 32 vjeç nga Falkirk, përjetoi halucinacionin e saj të parë dy ditë pasi dyshoi për Covid-19, por thotë se më e keqja e saj ishte në ditën e pestë. Ajo nuk ishte mirë me shumicën e simptomave të saj për 12 ditë. Shumica e halucinacioneve të saj bazoheshin rreth mendimit se ajo kishte një gotë ujë në dorë ose që dikush po fliste me të kur ishte vetëm në shtëpinë e saj. “Halucinacioni im më i keq gjatë natës së pestë ishte padyshim surreal,” thotë ajo. “Ishte një rënie nga normaliteti në çorientim total. Unë isha shtrirë, por mendova se po ngrihesha nga shtrati.

“Unë përpiqesha të shkoja te dera kryesore për ta hapur por nuk po shkoja atje sepse nuk kisha lëvizur. Një gjë e çuditshme që ndodhi ishte se pashë se si dukesha në shtrat. Deri më sot, unë ende shoh imazhin e vetes të shtrirë atje, por nuk kam asnjë ide se si e kam parë këtë pamje. Është e vështirë të përshkruash se çfarë po ndodhte.”

Kur ishte halucinacion, Irvine shpesh nuk ishte në dijeni se nuk ishte e vërtetë, thotë ajo – “megjithëse gjatë halucinacionit, mbaj mend që kisha momente që provoja të dëshifroja se çfarë ishte e vërtetë dhe çfarë ishte halucinacion”.

Irvine nuk kishte bërë një test të Covid-19, por kishte simptoma me përvojë tipike të virusit, si gulçim, një ndjesi djegieje në mushkëri, kollë, dhimbje të muskujve, humbje të shijes, dhimbje në gjoks, ethe ekstreme dhe skuqje. Ajo shkoi në spital më 31 Mars për shkak të frymëmarrjes së saj.

Më shumë që një në katër persona të shtruar në spital me Covid-19 mund të përjetojnë delirium, sugjeron një analizë e hulumtimeve të kaluara të udhëhequra nga Instituti i Shëndetit Mendor UCL me bashkëpunëtorët e King’s College London në Londër. Delirium përshkruhet si konfuzion i papritur i rëndë për shkak të ndryshimeve të shpejta në funksionimin e trurit që ndodhin me sëmundje fizike ose mendore. Një simptomë e deliriumit janë halucinacionet.

Deliriumi mund të gjurmohet tek një ose më shumë faktorë kontribues, të tilla si një sëmundje e rëndë ose kronike, ilaçe, infeksione, ose përdorimi i alkoolit. “Kjo gjë është shumë e zakonshme në kujdesin intensiv”, thotë Dr. Tim Nicholson, një pedagog i vjetër klinik dhe konsulent i neuropsikiatrisë në King’s College London.

David Marsden, 66 vjeç nga Worksop, Nottinghamshire, pati simptoma të Covid-19 në mars dhe në testin e bërë rezultoi negativ për virusin, por mjeku i tij tha se ka të ngjarë të ishte një rezultat i rremë. Ai filloi të përjetojë halucinacione në maj, në ato që ai thotë se ishte kulmi i sëmundjes së tij. Marsden, i cili është në pension, thotë se halucinacionet i ndodhnin sa herë që ai shikonte TV e fikur. “Ishte e njëjtë çdo herë, rreth tre herë në ditë,” thotë ai.

TV i tij ishte i vendosur në një stendë të sheshtë me një bazë katrore. Baza e TV u kthye në një tokë pemësh, thotë ai, me degë që rriteshin prej saj, duke u përhapur gradualisht në pjesën e sipërme të ekranit dhe në anë derisa mbushej i gjithë ekrani me degë të holla. Ato dukeshin si venat ose arteriet, thotë ai.

“Nëse unë e largoja shikim dhe më pas shikoja përsëri në ekran, i gjithë procesi do të fillonte përsëri. Nëse do të vazhdoja të shikoja në ekran, ‘pema’ do të lëvizte sikur të gjitha degët po përlesheshin. Kjo do të vazhdonte për disa minuta derisa të ndaloja ta shikoja. Kjo është më e mira që mund ta përshkruaj,” thotë ai. “Nuk e di nëse ishte temperatura e lartë që e ka shkaktuar atë ose ndonjë simptomë tjetër e Covid. Unë nuk kam parë ndonjë halucinacion tjetër të çfarëdo lloji.”

66-vjeçari ishte plotësisht i vetëdijshëm se ai ishte halucinacion. “E pashë të çuditshme, por isha mjaft kurioz të shihja që ajo të vazhdonte,” thotë ai. “E dija që nuk ishte i vërtetë dhe më pëlqeu përvoja, por jo sëmundja.” Pas shumë kohësh, gjendja e tij u përkeqësua dhe ai u këshillua nga NHS 111 të shkonte në spital.

Për disa, halucinacionet kanë qenë jashtëzakonisht shqetësuese. Infermierja e shëndetit mendor Sadie Hallett-Chambers, 32 vjeç nga Plymouth, ishte e intubuar në Spitalin Devon në Derriford pasi kontraktoi Covid-19 dhe u sëmur rëndë. Ajo kishte patur halucinacione ndërsa ishte në intubim – gjendje që mjekët e quajnë si delirium.

“Unë isha e bindur që isha çmendur dhe mendoja se isha në një manastir spanjoll, kështu që mendova se të gjithë infermieret ishin murgesha,” i tha ajo BBC-së. “Unë gjithashtu mund të dëgjoja trazirat jashtë, dhe mendova se manastiri ishte nën sulm nga IRA”. Ajo mendoi se infermieret (ose murgeshat) po i thoshin të kalonte e të vdiste.

Një raport tjetër i rastit tregon për një paciente 55-vjeçare me Covid-19 e cila filloi të kishte halucinacione sikur luanët dhe majmunët ishin në shtëpinë e saj një ditë pasi doli nga spitali. Ajo më pas zhvilloi një mashtrim ku mendoi se një mik apo anëtar i familjes ishte zëvendësuar nga një imponues identik, por nuk kishte histori të sëmundjes psikiatrike, sipas studimit në revistën Brain.

Episodet si kjo duket se janë më të zakonshme në raste të rënda, megjithatë dhjetëra njerëz në Long Covid Support Group – një grup në Facebook, ku ata me simptoma afatgjata ndajnë përvojat e tyre – përmendin halucinacionet si një simptomë që ata e kanë përjetuar ndërsa ishin të sëmurë me atë që ata dyshojnë se ishte virusi. Ne themi “të dyshuar”, sepse shumë nuk ishin në gjendje të konfirmonin që kishin Covid-19 pasi në muajin mars testimi nuk ishte gjerësisht i disponueshëm për gjithë të sëmurët.

Dr Nicholson thotë se nuk ka shumë raporte për halucinacione në mesin e njerëzve me të ashtuquajturin Covid të butë – “është relativisht i rrallë ose sigurisht nuk studiohet shumë” – por shton se në rastet kur ndodh, është e rëndësishme të kuptoni se çfarë e shkakton atë. “A është virusi që e shkakton atë? Apo është se ata janë dikush që ka predispozitë të bëhet psikotik?” pyet ai.

Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar lidhjen. Mjekëve u kërkohet të raportojnë simptomat neurologjike të pacientëve me Covid-19 në programin e mbikëqyrjes CoroNerve për të ndihmuar në pikturimin e një panorame gjithëpërfshirëse të asaj që po ndodh në të vërtetë.

Ata që përjetojnë halucinacione dhe besojnë se mund të lidhen me Covid-19, duhet të flasin me mjekun e tyre. Nëse disa njerëz mund ta përjetojnë atë një herë do të jenë të vetëdijshëm se ajo që ndodhi nuk ishte e vërtetë – nëse është një situatë e përsëritur, ajo mund të përparojë në një pikë ku mund të ndryshojë sjelljen dhe të rrisë rrezikun e dëmtimit. Sa më gjatë të vazhdohet, aq më e vështirë do të jetë të tregoni se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo – dhe ata që e provojnë këtë duhet të kërkojnë ndihmë.

Ekzistojnë trajtime që përdoren për të ndihmuar në luftimin e halucinacioneve në raste të rënda, të tilla si ilaçet antipsikotike, për të kontrolluar edhe çekuilibrin e kimikateve në tru. Për njerëzit e moshuar, mund të jetë e dobishme të siguroheni që të mos deformohen duke siguruar që syzet dhe aparatet e dëgjimit janë afër, thekson Dr Nicholson – dhe, si gjithmonë, është e rëndësishme të keni një cikël të shëndetshëm të gjumit / zgjimit, shton ai.

 

 

Burimi / https://www.huffingtonpost.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top