Lifestyle

November 3, 2020 | 9:01

Si të humbni peshë në fytyrë

Të gjithë ne ëndërrojmë një nofull të dalë dhe mollëza të mprehta për të rivalizuar Angelina Jolie, por jo të gjithë lindin në këtë mënyrë. Nëse keni konsumuar disa ëmbëlsira më shumë gjatë izolimit, mund të vini re se keni humbur përkufizimin në fytyrën tuaj. Por mos u shqetësoni, pasi ekzistojnë disa mënyra se si të humbni peshë në fytyrën tuaj.

Humb peshë

Ju nuk mund ta drejtoni humbjen e peshës vetëm në një pjesë të trupit, kështu që mënyra më e mirë për një fytyrë të hollë është të humbni peshë në të gjithë trupin. Nëse keni parë ndonjëherë një foto para dhe pas të dikujt që ka humbur disa kile në peshë, do të dini se humbja e peshës ju zvogëlon ndjeshëm fytyrën.

Bëni 10,000 hapa në ditë ose bëni 30 minuta ushtrime çdo ditë për të ndihmuar në rënien në peshë dhe përqendrohuni në dietën tuaj. Nëse jeni mbipeshë, përdorni planin e humbjes së peshës NHS për të zbuluar se sa kalori duhet të konsumoni në ditë, për të humbur peshë në mënyrë të sigurt. Nëse jeni një peshë e shëndetshme dhe akoma dëshironi të humbni dhjamin në fytyrën tuaj, sigurohuni që të qëndroni brenda intervalit të shëndetshëm të BMI.

Ushtrime të fytyrës

Nëse do të përpiqeshit të binit në peshë në këmbët tuaja, do të bënit mbledhje, ngritje të këmbëve, ura dhe lëvizje të tjera që i vënë këmbët në lëvizje. E njëjta gjë vlen edhe për fytyrën tuaj. Ka ushtrime që mund t’i bëni për të forcuar muskujt në fytyrën tuaj.

Për të ngritur mollëzat, vendosni gishtat mbi secilën mollë dhe ngrini lëkurën derisa të jetë e tendosur. Në të njëjtën kohë, hapni gojën për të formuar një formë ovale dhe mbajeni këtë për pesë minuta. Përsëriteni këtë ushtrim 10 deri në 15 herë një herë në ditë.

Për holluar faqet, shtyni kokën mbrapa dhe mjekrën përpara ndërsa thithni faqet për pesë sekonda. Bëni këtë 10 deri në 15 herë në ditë. Për të tonifikuar nofullën dhe mjekrën, shtyjeni kokën mbrapa dhe shikoni në tavan. Lëvizni buzën tuaj të poshtme mbi buzën e sipërme dhe mbajeni për 10 sekonda, pastaj bëjeni atë 9-14 herë.

Pajisja tonifikuese

Po, me të vërtetë ekziston një makinë që tonifikon fytyrën tuaj. Ju mund të merrni pajisje për tonifikimin e mikrokrymës që forcojnë lëkurën tuaj, duke përdorur pulsime zanore për të ngritur, tonifikuar dhe konturuar zonat ku keni nevojë.

Masazh Gua sha

Sistemi limfatik është një pjesë e sistemit tuaj imunitar që largon mbeturinat trupore, parandalon infeksionin dhe kullon lëngun e quajtur limfë për ta rikthyer në qarkullimin tuaj të gjakut. Nëse keni lëkurë të fryrë ose ënjtje në fytyrë, sistemi juaj limfatik është i bllokuar. Gua Sha është një pajisje e lashtë e bërë nga gurë Jade që përdoret me një teknikë tradicionale masazhesh kineze për të ndihmuar kullimin limfatik. Kaloni gurin nëpër zonat tuaja të fryra, siç janë vija e nofullës, kocka e vetullave dhe mollëzat për t’i kulluar ato. Bëjeni këtë çdo mëngjes ose sa herë që fytyra juaj duket e fryrë, për ta bërë atë të duket më e hollë.

Flini më shumë

Gjumi është çelësi për të humbur peshë në përgjithësi, sepse në gjumë ju digjni dhjamin. Kjo do të thotë që sa më shumë të privoheni nga gjumi, aq më shumë peshë do të mbajë trupi juaj, përfshirë dhjamin rreth fytyrës tuaj. Të gjithë e dimë që kur jemi të lodhur, kemi tendencë të hamë shumë më tepër dhe të kërkojmë ushqim të shpejtë në vend të ushqimit të shëndetshëm. Nuk duhet të harrojmë se mungesa e gjumit ju jep fryrje në fytyrë.

Pini ujë

Uji luan një rol të madh në humbjen e dhjamit në fytyrën tuaj. Uji ju bën të ndiheni të ngopur dhe rrit humbjen e peshës sepse ju ndihmon të digjni më shumë kalori. Dehidrimi mund të bëjë që enët e gjakut të bëhen më të mëdha gjë që çon në mbajtjen e ujit, veçanërisht në fytyrë. Një fytyrën e fryrë ndodh veçanërisht në mëngjes, por nuk do të qetësohet nëse nuk pini shumë ujë.

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top