Mirëqenie

February 13, 2018 | 12:46

Si t’i rezistojmë kohës?

Të mbash trupin në formë është një sport i vështirë, madje deri diku i pamundur. Të bësh garë me kohën dhe vitet që ikin është një sfidë për të gjithë.

Shpenzo kohë me miqtë

Miqtë janë të mirë për shpirtin. Koha që kaloni duke bërë gjëra me njerëz të tjerë mund të ketë një efekt më të madh në hapësirën tuaj të jetesës, se koha që kaloni në shtëpi, punë apo me partnerin.

Bëni diçka kreative

Merrni një sy artisti dhe do të jeni më të lumtur, do të mendoni më qartë dhe do të keni një cilësi më të mirë të jetës. Njerëzit të cilëve iu kërkua të zgjedhin një ide të  re kreative thanë se ata ishin më pak të frikësuar nga ajo se sa duke kënduar, vizatuar ose pikturuar.

Kufizohuni në tualet

Hulumtimet tregojnë se gratë zakonisht mbivlerësojnë sasinë e grimcave që kanë nevojë, veçanërisht kur duan të duken tërheqëse për të tjerët. Të lyerit shumë mund të bëjnë të dukesh sikur po përpiqesh të fshehësh moshën tënde.

Ushtrime

Synimi është që të paktën çdo javë të bësh 2.5 orë aktivitet fizik thjesht duke ecur mund të bëni disa lëvizje për muskujt, si shtytje ose ulje, disa herë. Kjo mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë, të dukeni më mirë dhe të mendoni më mirë. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e diabetit, presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës.

Vendos krem dielli

Vendosja e kremit të diellit nuk do t’ju bëjë që të dukeni më të rinj. Janë rrezet ultravjollcë ato që shkaktojnë dëmtimin e lëkurës në më shumë se 90%. Kremi i diellit ndihmon në parandalimin e kancerit të lëkurës.

Mëso diçka të re

Mbani sfidë me veten dhe do të pengoni ndalimin e trurit për të mësuar gjëra të reja. Madje më shumë akoma çdo sfidë të re konsiderojeni pjesë të trupit tuaj. Vallëzimi është një shembull i shkëlqyer, sepse ju lejon të ushtroni dhe të shoqëroheni në të njëjtën kohë, dy gjëra mbajnë mendjen dhe trupin tuaj të rinj.

Kujdesi higjenik

Nëse ju nuk tregoni kujdes, dhëmbët tuaj do të zverdhen dhe do të zhvillohen sëmundje të mishrave të dhëmbëve. Kjo mund të bëhet një shenjë treguese e moshës  dhe lidhet me sëmundjet e zemrës, madje edhe kancerin e pankreasit.

Mos pini duhan

Duhanpirja shkakton rrudha sepse ngushton enët e gjakut dhe e kufizon atë që të arrijë në shtresën më të lartë të lëkurës suaj. Ajo gjithashtu shkakton kancer, sëmundje të zemrës dhe sëmundje të mushkërive, asnjë prej të cilave nuk ju bën të ndiheni apo dukeni të rinj.

Përgatiti: Brikela Daci / Burimi / www.webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com