Dëshmi

July 10, 2018 | 15:41

Tajlandë, merr fund odiseja e 12 nxënësve dhe mësuesit të ngujuar në shpellë, shpëtohet i gjithë ekipi

Fati u qëndroi besnik, i cili përveç ngujimit, i përballi dhe me rrezikun natyror të përmbytjeve ditët e fundit. Por ata sot janë gjallë, dhe kjo falë një bashkërendimi mirëfilli të grupeve të shpëtimit, të cilët kanë mundur t’i nxjerrin të gjallë nga shpella.

femijetPas më shumë se dy javësh të bllokuar brenda një shpelle në Tajlandën veriore, 12 djemtë dhe trajneri i tyre i futbollit kanë parë sot dritën e vërtetë. Katër anëtarët e fundit të ekipit të futbollit të të rinjve dhe trajneri i tyre u nxorën nga shpella të martën pasdite, në ditën e tretë të një operacioni të madh ndërkombëtar për t’i shpëtuar ata.

Ata u shoqëruan nga katër ekspertë, të cilët kanë qenë me ta duke i mbështetur që kur u gjetën në fillim të javës së kaluar.

grupe-shpetimiPjesa e fundit e operacionit do të jetë dalja e katër zhytësve të shpëtimit, duke përfshirë një mjek, i cili u fut brenda në shpellë për të ndihmuar djemtë.

19-të zhytës ndihmuan në operacionin e së martës, i cili ishte jashtëzakonisht shumë i vështirë dhe ‘pushtoi’ botën.

prinder

Kryeministri i Tailandës më herët konfirmoi raportet se djemve iu janë dhënë ilaçe për t’i parandaluar ata që të panikoseshin pasi të dilnin nga shpella.

Futbollistët të moshën 11 deri në 16 vjeç si edhe trajneri i tyre u bllokuan në shpellë që prej datës 23 qershor.

Ata shkuan për të eksploruar shpellën por mbetën të bllokuar brenda nga shirat e mëdha. Ekipi i futbollit u gjet më 2 korrik dhe zyrtarët paralajmëruan se mund të merrnin ca kohë për t’i nxjerrë ato për shkak të përmbytjeve brenda në shpellë.

 

femijet1

Grupi i parë me 4 djem u shpëtuan të dielën, ndërsa katër të tjerë të hënën. Ata u ftuan në finalen e Kupës së Botës nga FIFA të premten e kaluar. Qindra vullnetarë kanë punuar gjatë gjithë kohës, shumë nga të gjithë Tajlandë, duke gatuar dhe shërbyer falas ushqim për punëtorët e shpëtimit ndërsa media të ndryshme janë të stacionuara në qendrën e komandës pranë kompleksit të shpellës Tham Luang.

Burimi: OraNews.Tv / online

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com