Lifestyle

January 26, 2021 | 8:45

Tendencat e make-up për vitin 2021, ja pamjet që duhen kopjuar nga yjet

Cilat do të jenë trendet e make-up-it për këtë vit? Yjet nisin trendet e make-up-it që bëhen lehtë në shtëpi dhe mund të përdoren në çdo rast: nga pamja nude e Aurora Ramazzotti te Smokey eyes të Cara Delevingne deri te vijëzimi i syve si të Bella Hadid. Trendet e make up-it të vitit 2021 duket se përqendrohen tek sytë dhe make-up-i i fytyrës, ndërsa buzët mbeten me buzëkuq nude ose shkëlqyes  të ndritshëm.

Këtu janë 5 pamjet më trendi për t’u kopjuar nga yjet:

Grimi nude dhe i lehtë si Aurora Ramazzotti

Në muajt e fundit Aurora Ramazzotti ka shpërndarë foto të fytyrës së saj pa grim për të treguar betejën e saj kundër puçrrave dhe për të treguar se nuk duhet të turpërohemi nëse fytyra jonë është e papërsosur. Disa ditë më parë ajo krijoi një make-up shumë të thjeshtë dhe jashtëzakonisht të ndritshëm nude, në përputhje me trendet e sezonit. Baza e fytyrës është e lehtë dhe rrezatuese. Në buzë mjafton vetëm një shkëlqyes: ky është make-up-i perfekt kur keni pak kohë në dispozicion, por dëshironi një pamje trendi.

Eyeliner me hije si Bella Hadid

Për ata që e duan vijëzimin e syve, por dëshirojnë të provojnë pamje të reja, ideal për t’u kopjuar është ai i Bella Hadid, e cila tregon një pamje të syve me hije dhe të zgjatur që i bën ata magnetikë dhe sensualë. Për ta arritur këtë, bëni një vijë me laps të zi mbi të gjithë vijën e sipërme të qerpikëve dhe më pas përhapni pjesën e sipërme, ndërsa pjesën e vijës më afër qerpikëve lëreni të paprekur.

Grim me tone në nuanca toke si Paola Turani

Ndër tonet më të dashura për të bërë make-up janë padyshim nuancat e ngjyrës kafe: nuancat e tokës, nga ato më të lehta të bezhës tek ato intensive dhe të ndritshme të bronzit, janë shumë të njohura sidomos për të përcaktuar pamjen dhe ngrohjen e mishëruar, ashtu si ajo e Paola Turani. Syri është në plan të parë me nuancat e kafesë rozë në qepallën e lëvizshme e cila intensifikohet drejt këndit të jashtëm me një kafe të errët: për të theksuar më tej vështrimin, vija e poshtme e brendshme e qerpikëve përshkruhet me një laps të zi. Ngjyra e fytyrës është e freskët dhe e ndritshme, ndërsa aplikimi i një buzëkuqi me tone neutrale dhe metalike i japin dritë make-up-it.

Smokey eyes si të Cara Delevigne

Edhe në vitin 2021, smokey eyes nuk mund të mungojë për ata që e duan makijazhin të përqendruar tek sytë: ndër më të bukurit për t’u kopjuar është ai i Cara Delevingne, intensiv dhe i thellë i bërë me nuanca gri dhe të zeza. Syri është përshkruar në mënyrë të përsosur nga një laps i zi i aplikuar në vijën e brendshme, të sipërme dhe të poshtme të qerpikëve. Për t’i dhënë një përkufizim më të madh pamjes ekziston një vijë e syve grafikë të zinj të zgjatur jashtë që i jep një efekt magnetik pamjes.

Make-up plot shkëlqim si Victoria Beckham

A doni pamje të thjeshtë dhe të ndritshme? Mos hiqni dorë nga shkëlqimi dhe kopjoni pamjen e Victoria Beckham! Një make-up i thjeshtë dhe minimal që e përqendron vëmendjen te shkëlqimi: fytyra është shumë e freskët dhe rrezatuese, me një skuqje të kombinuar me një hije të theksimit që e bëjnë fytyrën të rrezatojë. Pamja përkundrazi përcaktohet nga një rimel shumë i lehtë kaf dhe shumë bojë për vetulla. Buzët me shkëlqim për të dhënë një nuancë freskie edhe tek buzët.

 

Burimi / https://donna.fanpage.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top