Lifestyle

March 30, 2018 | 15:35

Traditat e Pashkëve në mbarë botën

Traditat e Pashkëve në mbarë botën ndryshojnë në mënyrë dramatike dhe mund të festohen ose me një kuptim të thellë fetar ose thjesht duke pushuar në një festë familjare.

Lë të hedhim një vështrim në disa nga mënyrat në të cilat Pashkët festohet në të gjithë botën.

 

 

SHBA

Pashkët në SHBA janë të gjitha rreth lepujve dhe vezëve të Pashkëve në forma dhe madhësi të ndryshme, dhe panairit Mardi Gras që mbahet nëpër qytete. Panairi vjetor i Shtëpisë së Bardhë në Uashington, D.C. është ndoshta ngjarja më e famshme e vendit gjatë këtij festivali. Këtë vit, Donald Trump dhe bashkëshortja e tij Melania do të shikojnë fëmijët dhe prindërit e tyre të marrin pjesë në një garë për të nxitur vezë të ziera, të zbukuruara përmes barit. Mbahen gjithashtu ngjarje të tjera, të tilla si fjalime, lexim librash dhe ekspozita.

Norvegji

Norvegjezët kanë një mënyrë unike për të festuar Pashkët – ata lexojnë romanet e krimit dhe botuesit në të vërtetë dalin me “Film të Pashkëve” të njohur si “Paaskekrimmen”. Shumë familje shkojnë gjithashtu në male për një pushim të vogël.

Greqi

p4

Ishulli grek i Korfuzit bën manifestimin tradicional “Hedhja e poçit”, në të cilin njerëzit hedhin vazo, tava dhe enë prej balte nga dritaret e tyre të shtëpisë, duke goditur ata në rrugë. Besohet se duke bërë këtë mirëpret pranverën duke simbolizuar kulturat e reja që do të mblidhen në enët e reja.

Gjermani

Zjarre të mëdha të quajtura Zjarret e Pashkëve ndizen në gjithë Gjermaninë gjatë festivalit. Tradita e pemëve dhe shkurreve të dekoruara me vezët e Pashkëve është gjithashtu shumë popullore.

Vatikan

Brenda mureve të enklavës që rrethojnë Romën, bëhet një nga spektaklet më të mëdha të Pashkëve në botë. Gjatë Javës së Shenjtë, festimet përfshijnë ngjarje tradicionale si Bekimi i Palmave dhe procesioni dhe Meshën e Shenjtë të udhëhequr nga Papa. Mesha e të dielës në mëngjes në sheshin e Shën Pjetrit, në veçanti, tërheq turmën më të madhe.

Itali

Vendasit në qytetin e Enna në Sicili festojnë të premten e mirë duke mbajtur parada me maska me ngjyra.

Suedi

Në Suedi Pashkët, ose Påsk, përgjithësisht festohen me ushqim familjar. Një traditë unike janë fëmijët e veshur si shtrigat e Pashkëve gjatë ditëve deri në të dielën e Pashkëve. Ata veshin rroba të vjetra dhe shkojnë kërkojnë për karamele.

Haiti

Java që çon deri në Pashkë në Haiti festohet me parada ngjyrash dhe muzikë tradicionale “rara” – një përzierje e të dy besimeve si katolik dhe ortodoks.

Peru

Anije të dekoruara me zbukurime, që mbajnë skulptura gjigande të Jezu Krishtit, rreth qytetit të Cusco-s mbahen parada shumëngjyrëshe. Pika kulmore e paradave është nata e Krishtit të zi, mbrojtës i qytetit të Cusco.

Poloni

Pashkët në Poloni festohen me shumë ushqime dhe një traditë argëtimi të quajtur Śmigus-dyngus, ku përfshihen të rinjtë që nderojnë njëri-tjetrin me kova uji në të hënën e Pashkëve.

Finland

Përveç veshjeve të zakonshme të Pashkëve, fëmijët në Finlandë vishen si shtrigat dhe shkojnë derës më derë për të mbledhur para në këmbim të dekoratave.

Australi

Alternativa australiane e lepurit të Pashkëve është Bilby Pashkëve, i ngjashëm me lepurin që gjendet në vend. Njerëzit festojnë me festat madhështore dhe kulaç të nxehtë me kryq –  këto ëmbëlsira tradicionale të shënuara me një kryq shërbehen në tavolinat e së dielës së Pashkëve në të gjithë vendin.

Spanjë

Vendasit në qytetin Verges kanë si traditë të kërcejnë “vallen e vdekjes”, ku të gjithë mbajnë kostume skelete dhe parada nëpër rrugë.

Izrael

Të premten e mirë, qindra pelegrinë të krishterë ecin në gjurmët e Jezuit, ndërsa e rivendosin udhëtimin e Tij në vendin e Kalvarit për kryqëzimin në Jerusalem. I njohur gjithashtu si Rruga e Kryqit, kjo paradë me pelegrinët që mbajnë kryqe tregon besimin e tyre.

Hungari

Tradita hungareze e “spërkatjes” së Pashkëve zhvillohet të hënën e Pashkëve me të rinjtë me lojëra spërkatjeje me ujë, parfum ose ujë të parfumuar për zonjat.

Përgatiti: Brikela Daci / Burimi / https://www.msn.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com