Mirëqenie

April 12, 2018 | 12:14

Udhëzues vizual për sistemin tuaj nervor

I përbërë nga miliarda qeliza nervore të quajtura neurone, sistemi juaj nervor është ai që ju lejon të bëni gjithçka. Ajo ka dy pjesë kryesore: sistemi nervor qendror, i cili përfshin trurin dhe palcën kurrizore, dhe sistemin nervor periferik (të gjitha nervat e tjera në trupin tuaj).

Kush komandon?

Sistemi juaj nervor punon edhe me autopilot dhe përmes kontrollit tuaj. Një veprim vullnetar është diçka që merr mendime të ndërgjegjshme, si kur ecni ose i përplasni duart. Kjo përdor nervat somatike. Veprimet e pavullnetshme janë gjëra të tilla si rrahjet e zemrës suaj që ndodhin nëse mendoni apo bëni diçka për këtë. Ky është sistemi autonom.

Sistemi nervor simpatik

Kjo pjesë e sistemit tuaj autonom është përgjegjëse për përgjigjen “luftimin” e trupit tuaj. Kur ndesheni me një kërcënim, sistemi nervor simpatik fillon me shpejtësi, të ndryshojë proceset e trupit si frymëmarrja dhe rrahjet e zemrës, në mënyrë që të keni energji shtesë dhe të jeni gati të përballeni me rrezikun ose të ikni.

Sistemi nervor parasimpatik

Pjesa tjetër e sistemit tuaj autonom ka efekt të kundërt. Është pedali i frenave për pedalin e gazit të sistemit nervor simpatik. Ai merr përsipër përgjigjen e “pushimit” për t’ju sjellë përsëri në normalitet pasi rreziku ka kaluar.

Mos e humbni trurin tuaj

Stresi zbeh gatishmërinë e sistemit nervor simpatik. Dhe me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në humbjen e mprehtësisë tuaj mendore. Ju mund të merrni më shumë kohë për të reaguar ndaj gjërave dhe për të bërë më shumë gabime. (Nivelet e larta të stresit gjithashtu ndikojnë në shëndetin tuaj fizik, duke përfshirë dobësimin e sistemit tuaj imunitar dhe rritjen e shanseve tuaja për sëmundje të zemrës.)

Neuronet

Ato janë si truri dhe trupi juaj “flasin” me njëri-tjetrin. Këto qeliza nervore përdorin pjesë të veçanta për të komunikuar. Axon liron një kimik të quajtur neurotransmetues që është kapur nga dendriti i një tjetër neuroni, ku është shndërruar në një sinjal elektrik. Neuronet ndijore reagojnë ndaj gjërave si zë, erë, dhe prekje dhe çojnë informacionin në trurin tuaj. Neuronet motorike sjellin mesazhe nga truri juaj tek muskujt tuaj.

Qelizat Glial

Këto qeliza marrin emrin e tyre nga fjala greke për “ngjitësin”. Ata rrethojnë dhe mbështesin neuronet në tru dhe palcë kurrizore. Por kjo nuk është e gjitha që ato bëjnë. Studiuesit kanë filluar të kuptojnë rolin e qelizave gliale në atë se si funksionon truri, sëmundjet neurologjike dhe më shumë.

Truri

Ky organ jashtëzakonisht kompleks dhe jetësor përbëhet nga 100 miliardë ose më shumë neurone. Ajo kontrollon lëvizjen, fjalimin, rrahjet e zemrës, dhe frymëmarrjen. Dhe është rrënja e të gjitha mendimeve dhe ndjenjave tuaja. Ka madhësinë e dy grushtave të shtrënguara dhe peshon në rreth 3 kilogramë, mbrohet nga kafka juaj dhe lëngu që derdhet.

Truri i madh

Pjesa më e madhe e trurit është e ndarë në dy gjysma të quajtura hemisfera. E majta, e cila kontrollon anën e djathtë të trupit tuaj, trajton fjalimet, logjikën, llogaritjet e matematikës dhe nxjerr faktet nga kujtesa juaj. Hemisfera e djathtë, e cila kontrollon anën tuaj të majtë, është gjithashtu përgjegjëse për muzikën, njohjen e fytyrave dhe kuptimin e pozitës së trupit tuaj në lidhje me atë që është rreth jush, gjë që njihet si ndërgjegjësimi hapësinor.

Lëvorja

Shtresa më e jashtme e trurit ka shumë rrudha. Kjo është ajo ku do të gjeni “shtresën gri” të trurit tuaj, e cila përpunon informacionin.

Ganglia bazale

Ju do të gjeni këtë rrjet të qarqeve thellë brenda hemisferave të trurit tuaj. Ganglia bazale koordinon lëvizjen, sjelljen dhe emocionet. Ato bëjnë gjëra që ndodhin në sekuencën e mundshme, si ecja dhe kërcimi, modelet e të mësuarit, formimi i zakoneve dhe ndalimi i aktiviteteve, pastaj fillimi i atyre të reja. Ganglionet e dëmtuara bazike shkaktojnë sëmundjet e Parkinsonit dhe Huntingtonit.

Truri i vogël

Mbikëqyr lëvizjet e komplikuara, qëndrimin dhe balancimin. Ai bashkërendon grupe të ndryshme të muskujve dhe lëvizje praktike, si goditja e një topi të golfit ose top hokej. Për shkak të kësaj, ecja mund të jetë një lëvizje e qetë dhe e vazhdueshme. Është gjithashtu e rëndësishme për gjuhën dhe të folurit.

Amygdala

Kjo zonë në formë bajame është përgjegjëse për emocionet dhe sjelljen tuaj. Besohet se amigdala ju ndihmon të bëni gjithçka.

Hippocampus

Ju keni një në çdo anë pranë qendrës së trurit tuaj. Ato ju ndihmojnë të mësoni dhe mbani mend gjërat e rëndësishme se kush, çfarë, dhe ku detajet – si emri i shefit tuaj dhe vendndodhjen e shtëpisë tuaj – dhe të kthejnë kujtimet afatshkurtra në ato afatgjata. Është një nga zonat e para të dëmtuara nga sëmundja e Alzheimerit.

Talamus

Pjesa më e lartë e rrjedhës së trurit tuaj është si një lloj zyre postare për shqisat tuaja. Ajo merr sinjale që lidhen me sytë, erën, dëgjimin, shijen dhe kontaktin dhe kalon informacionin në pjesë të tjera të trurit tuaj.

Pons

Kjo pikë kyçe transmetimi është pjesa e mesme e rrjedhës së trurit tuaj dhe një urë midis trurit të madh dhe trurit të vogël. Është origjina e nervave që kontrollojnë shprehjet e fytyrës, lëvizjen e syve, përtypjen dhe gëlltitjen, si dhe kontrollin e fshikëzës. Ajo luan një rol në frymëmarrje. Dhe ndoshta është pika ku ndodhin ëndrrat tuaja.

Medulla Oblongata

Medulla trajton gjërat autonome që nuk mendoni, si frymëmarrja, presioni i gjakut dhe shkalla e zemrës. Gjendet në pjesën e poshtme të trurit, ku ndihmon në transferimin e sinjaleve ndërmjet trurit dhe palcës kurrizore.

Palca kurrizore

Është më e vogël se sa e mendoni: rreth 17 inç e gjatë (diagonali i ekranit të madh të laptopëve) dhe më pak se 1/2 inç i gjerë, më i hollë se gishti i një të rrituri. Ajo shkon nga baza e trurit tuaj poshtë shpinës, rrethuar nga kockat e quajtura rruaza. Paketat e fibrave nervore, të mbrojtura nga indet dhe lëngu, mbajnë në trupin tuaj informacionin nga shpina dhe truri.

Nervat periferike

Nëse sistemi qendror nervor është zyra kryesore, sistemi nervor periferik është puna në terren. Ekzistojnë 12 nerva kraniale që lidhen me trurin, duke përfshirë ato që ju lejojnë të nuhatni, shihni, buzëqeshni dhe gëlltitni. Hidrat nervore është nervi më i madh. Ajo shkon nga legeni në pjesën e prapme të kofshës.

Sistemi nervor enterik

Kur dikush flet për “trurin tuaj të dytë”, kjo është ajo për të cilën po i referohen. Është një rrjet i veçantë prej më shumë se 100 milionë qelizave nervore që rregullojnë traktin tuaj gastrointestinal dhe kontrollojnë procesin e tretjes, si lëvizja e gjërave në stomak, përtypja e ushqimit dhe thithja e lëndëve ushqyese.

Sëmundjet dhe kushtet

Infeksionet, lëndimet, helmet, madje edhe sheqeri i lartë i gjakut mund të dëmtojnë pjesët e sistemit tuaj nervor. Goditjet, meningjiti, migrena, sindroma e tunelit të kyçit të dorës, epilepsia, MS dhe herpes janë të gjitha çrregullime të sistemit nervor. Mjekët që i trajtojnë ata quhen neurologë.

Zakonet e shëndetshme

Kujdesi për veten në përgjithësi do të ndihmojë gjithashtu sistemin tuaj nervor. Merrni shumë gjumë. Mos pini duhan. Gjeni mënyra për t’u çlodhur. Ushtrimi ka një efekt anti-plakje në tru dhe mund të mbrojë nga humbja e kujtesës. Hani mirë, më shumë perime, fruta dhe omega-3, shmangni ushqimet me sheqer dhe yndyrna të ngopura. Kaloni kohë me miqtë dhe mësoni aftësi të reja për të ndihmuar trurin tuaj të funksionojë më mirë.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / https://www.webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com