Dëshmi

August 18, 2020 | 10:07

“Unë jam një nënë dembele, fëmijët e mi 9 dhe 13 vjeç luajnë për 12 orë në ditë, fëmijëve nuk u duhen rregulla”

Një “nënë e harlisur” pranon se i lejon fëmijët e saj të luajnë për 12 orë në ditë, të qëndrojnë deri në orën 2 të mëngjesit dhe të hanë një pako me ëmbëlsira, por insiston se po i bën ata njerëz më të mirë.

Kerry Davies, 39 vjeç nga Creëe, nuk beson në vendosjen e rregullave për djemtë e saj Zachary, nëntë vjeç dhe Gabriel, 13 vjeç, dhe preferon t’i paralajmërojë ata për pasojat e veprimeve të tyre. Kur është fjala për të bërë gjëra rreth shtëpisë, ajo thotë se gjen gjithmonë opsionin më të lehtë.

Duke folur ekskluzivisht me Fabulous, drejtoresha e shitjeve Kerry, e cila po rrit fëmijët me burrin Kevin, 42 vjeç, një ish oficer policie që punon për NHS, tregon historinë e saj…

Ne e quajmë veten prindër “dembelë”, sepse vëmendja jonë përqendrohet te fakti që të bëjmë gjithmonë e më pak gjëra. Kevin dhe unë përpiqemi t’i trainojmë djemtë gjatë jetës, në vend që të diktojmë rregulla. Ne jemi shumë të sinqertë dhe shpjegojmë pasojat e veprimeve të tyre.

Nëse i thoni “jo” një fëmije, ata natyrisht do të duan ta bëjnë atë dhe do të shtyjnë kufijtë. Në shtëpinë tonë, thjesht nuk ka shumë rregulla për t’u thyer. Ne nuk themi “duhet të ngrihesh në këtë kohë, duhet të bësh detyrat e shtëpisë, mund të qëndrosh në kompjuterin tënd vetëm për një orë”.

Nuk më pëlqen të them se dua të pushoj, nëse dua të ulem në divan për pak kur kthehem në shtëpi nga puna, kam të drejtë ta bëj atë. Është e njëjta gjë me fëmijët, unë nuk vendos asnjë kufizim se si ata duhet të pushojnë, stërviten ose çfarë duhet të hanë. Ne i inkurajojmë ata të jenë të pavarur dhe të mendojnë vetë.

Gabriel ka kaluar edhe 12 orë në ditë duke luajtur lojëra, gjë e cila për shumë njerëz mund të duket tronditëse, por ai nuk ulet për 12 orë pa pushim. Ai pushon për të ngrënë, luan me vëllain e tij, del me biçikletë.

Ne nuk i monitorojmë orët e tyre, por djemtë largohen vetë nëse fillojnë të zemërohen ose të irritohen, gjë që ata e bëjnë kur janë duke luajtur Fortnite. Dhe ne i themi Gabriel “ka më shumë gjëra në jetë sesa lojërat”, por ai nuk dëgjon.

Gjatë izolimit unë nuk i kam ndihmuar me mësimet, djemtë janë vetë-shkolluar dhe ishte përgjegjësia e tyre të siguroheshin që ata ishin në krye të gjithçkaje. Unë nuk u bëj presion që të ulen në tryezë për të përfunduar detyrat e tyre të shtëpisë, ata e dinë që nëse nuk e bëjnë këtë, do të jenë ata që do të ndëshkohen.

Ne rrallë u themi atyre “jo” dhe kur e bëjmë shpesh është një “po” e shtyrë, si “mund ta keni nëse punoni pak më shumë”. Kështu që nëse mund të lejoj diçka, nuk kam ndër mend ta blej. Por ne i mësojmë fëmijët tanë vlerën e parave, duke u treguar atyre sa orë duhet të punojë unë ose Kevin për ta fituar atë. Duken si fëmijë të llastuar sepse kanë gjëra të shtrenjta, por nuk janë ashtu.

Unë mendoj se prindërit shumë mbrojtës rrisin fëmijë të pasigurt dhe ju duhet t’i ekspozoni në botën e vërtetë, sepse përndryshe ata do të pësojnë një tronditje të madhe.

 

Burimi / https://www.thesun.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top