Mirëqenie

May 13, 2020 | 8:04

Ushqimet anticelulit, frutat dhe perimet me efekt kullues

Është e vërtetë që ne jemi ajo çfarë hamë, por ndonjëherë ekziston një predispozicion për disa probleme siç është celuliti, i cili është një lloj patologjie që prek çdo lloj gruaje dhe jo vetëm ato mbipeshë.

Celuliti është pasojë e një stanjacioni limfatik nënlëkuror që formon gropa të vërteta dhe të ashtuquajturin ‘lëkurë portokalli’, aspekti i dukshëm i celulitit që çdo ditë miliona gra përpiqen ta luftojnë me gjimnastikë të synuar, masazhe, produkte bukurie dhe shumë sport.

Por e gjithë kjo nuk është e mjaftueshme, edhe nëse celuliti luftohet në disa fronte, ushqyerja është një nga faktorët e rëndësishëm në luftën kundër celulitit. Ajo që hamë, mund të ndikojë pa dyshim edhe në pamjen tonë estetike, për këtë arsye ka ushqime, në veçanti fruta dhe perime që kanë veti të fuqishme kullimi, perfekte për të luftuar celulitin nga brenda, le të zbulojmë se cilat nga ato.

Si të luftojmë celulitin në tryezë?

Celuliti gjithashtu mund të luftohet me ushqim dhe për këtë duhet të njihni të gjitha ushqimet që ndihmojnë në luftën kundër celulitit, të cilat nëse merren çdo ditë, padyshim që do të ndihmojë për ta bërë pamjen e lëkurës më kompakte.

Hapi i parë për të eleminuar stazën limfatike pas celulitit është ulja në mënyrë drastike e marrjes së kripës dhe ushqimeve të kripura. Në fakt, do të ishte e kotë të angazhohesh për të marrë ushqime kulluese, nëse nuk eliminon kripën, e cila ruan lëngjet. Pirja e të paktën një litër ujë në ditë është hapi i dytë themelor për të rifituar bukurinë dhe mirëqenien. Sidoqoftë, ka ushqime, veçanërisht fruta dhe perime, të cilat nëse merren gjatë ditës do të ndihmojnë në kullimin e lëngjeve të tepërta.

Perimet me efekt anticelulit

Perimet në përgjithësi përfaqësojnë një injeksion shëndetësor për trupin tonë, por ka disa në veçanti, të cilat ndihmojnë për të eliminuar grumbullimin e lëngjeve nën lëkurë, para së gjithash qepët. Qepa, në fakt, nëse merret e papërpunuar, ndoshta në sallata, përfaqëson një ushqim ‘kryesor ’për të luftuar celulitin. Gjithashtu të njëjtën ndihmë japin edhe asparagu, angjinarja, sallata, kopër, lakra, kastraveci, lakra e kuqe dhe selino. Perimet duhet të hahen të papërpunuara ose të gatuara në avull për disa minuta, në këtë mënyrë ato do të ruajnë të gjitha pronat e dobishme dhe furnizimin e tyre me vitamina dhe minerale.

Frutat me një efekt kullues

Frutat mund të merren si mesvakte gjatë ditës ose në mëngjes dhe përfaqësojnë një alternative të freskët për ushqime të shëndetshme dhe një aleat të përsosur për të luftuar celulitin. Ndër frutat që thahen, në radhë të parë gjejmë ananas, një frut që gjithashtu ka një fuqi shumë të fortë anti-inflamatore, së cilës i shtohet edhe ajo e eliminimit të lëngjeve të tepërta. Më poshtë vijne rrushi, manaferrat, portokallet, luleshtrydhet, mjedrat, shalqini dhe boronica.

Si  frutat ashtu dhe perimet duhet të konsumohen brenda një diete të shëndetshme dhe të kontrolluar, ku parashikohet marrja e drithërave të plota, proteinave dhe në të cilën sheqernat zvogëlohen në minimum.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com