FB

July 26, 2022 | 8:25

Vetëm bagazh dore! 7 këshilla për të kursyer hapësirë ​​dhe para ndërsa bëni gati çantat për pushime

 

Këtë verë më shumë se kurrë, nëse jeni duke udhëtuar me avion, do të dëshironi ta bëni atë me çantën ose valixhen më të vogël, më të lehtë – dhe definitivisht jo ta kontrolloni atë. Ja se si…

Njihni të drejtat tuaja

Rregullat ndryshojnë ndërmjet linjave ajrore. Për shembull, madhësia e çantës suaj të lirë nën sedilje është 40 cm x 25 cm x 20 cm në Ryanair, por 45 cm x 36 cm x 20 cm në easyJet. Disa linja ajrore vendosin tarifa të ndryshme për kabinën shtesë dhe mbajnë çanta sipas peshës; disa kujdesen vetëm për matjet. Këto nuk janë fakte me të cilat dëshironi të ballafaqoheni për herë të parë në sallën e nisjeve, me sy të zymtë dhe të trullosur në orën 6 të mëngjesit.

Paketoni lehtë duke u veshur rëndë

E dini atë episodin e Friends, The One Where One’s Ready, ku Xhoi vesh të gjitha rrobat e Chandler menjëherë? Epo, Joey Tribbiani është ikona juaj e stilit për veshjen tuaj në aeroport, miku im. Nëse jeni duke udhëtuar shumë lehtë, me vetëm atë që përshtatet në një çantë nën sedilje – po flasim përafërsisht në madhësinë e një çante shpine standarde ditore, të llojit që shihni te fëmijët e shkollës së mesme në stacionin e autobusit – atëherë do t’ju duhet të vishni pothuajse si shumë rroba ndërsa mbani.

Disa rroba zbavitëse janë më të mira se shumë rroba të mërzitshme…

E dini se si ju thonë se një “gardërobë festash me kapsulë” duhet të jetë e koordinuar me ngjyra në ngjyrë blu dhe të bardhë apo çfarëdo tjetër? Plehra absolute. Është një gardërobë festash, jo një uniformë shkolle.

Por jini realist për festën tuaj

Ekziston një tjetër trofe çmendurisht e padobishme e narrativës së veshjeve të festave, e cila thotë: “Në orën e artë, futni një fund tafta mbi rroba banje dhe jeni gati për kokteje”. E gjithë kjo është shumë mirë, por kush do t’i gatuajë makaronat e fëmijëve dhe do të shkundë rërën nga peshqirët e plazhit, ndërsa ju jeni duke u rrotulluar në taftën tuaj imagjinare?

Merrni atë që mund të lani

Është më e lehtë për të paketuar dritën nëse merrni rroba që mund t’i lani dhe t’i vishni përsëri pasi të keni djersitur/pikuar akullore mbi to. Ju nuk keni nevojë për një makinë larëse: një lavaman dhe pak sapun udhëtimi (ose thjesht sapun normal) janë absolutisht të mirë. Zgjidhni pëlhura të lehta si mëndafshi, të cilat do të thahen më shpejt se pambuku, si dhe do të zënë më pak hapësirë në çantën tuaj.

Mos merrni taka të larta

Është destinacioni juaj Casa Amor? Jo? Më pas lërini takat e larta në shtëpi. Ka shumë sandale të sheshta elegant që do të funksionojnë për ditën dhe mbrëmjen. (Nëse jeni duke blerë, hidhini një sy mbathjeve të zeza Lillian të sheshta nga Kin në John Lewis, 59 £.)

Mësoni të jetoni pa tuta

Vëzhgimi nga udhëtimi im ajror pas pandemisë: materiali me gëzof dhe i krehur nga i cili janë bërë shumica e tutave është bërë një batanije rehati për mashkullin modern. Kam parë shumë burra në rrugë për në destinacione të nxehta të veshur me tuta në avion.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.theguardian.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top