Mirëqenie

October 14, 2020 | 8:08

Vitamina A, cilat janë përfitimet dhe në cilat ushqime e gjejmë

Vitamina A është një vitaminë e tretshme në yndyrë që e gjejmë në ushqime të ndryshme, si me origjinë shtazore ashtu edhe nga ato bimore. Një aleat për shikimin tonë. Vitamina A është gjithashtu e rëndësishme për kockat, dhe gjithashtu ka një veprim antioksidant, shumë të dobishëm për qelizat e trupit tonë, pasi i mbron ato nga plakja.

Le të zbulojmë pse vitamina A është e dobishme për trupin tonë dhe si ta integrojmë atë me dietën.

Vitamina A, cilat janë përfitimet

Vitamina A ka disa përfitime për trupin tonë, të dobishme për lëkurën, flokët dhe na mbron nga infeksionet, por le të shqyrtojmë në detaje të gjitha vetitë e kësaj vitamine.

E dobishme për shikimin: Vitamina A ose retinoli është e rëndësishme për shikimin tonë.

Garanton zhvillimin embrional: Vitamina A është e dobishme për gratë shtatzëna, pasi garanton zhvillimin embrional dhe nxit rritjen e fetusit. Ajo gjithashtu promovon diferencimin e indeve tek fëmija.

Forcon kockat: Kjo vitaminë është shumë e dobishme për zhvillimin dhe forcimin e kockave, veçanërisht tek fëmijët gjatë rritjes së dhëmbëve.

Forcon flokët: një dozë ditore e vitaminës A i bën flokët shumë më të trashë dhe vonon rënien e tyre.

Kuron aknet: nëse përdorni krem me bazë vitaminën A, ju nxisni shërimin e ulçerave të lëkurës.

Ndihmon lëkurën: Vitamina A ka një veprim të fuqishëm kundër plakjes së lëkurës, pasi përdorimi i saj e bën lëkurën më elastike dhe shfaqja e njollave ngadalësohet.

Nxit shërimin e plagëve.

Stimulon sistemin imunitar: shumë i dobishëm pasi zvogëlon infeksionet dhe sëmundjet kronike.

Përmirëson funksionimin e sistemit të testikujve dhe vezoreve.

Kundërvepron me zhvillimin e qelizave kancerogjene

Rrit pjellorinë: studimet kanë konfirmuar se ekziston një lidhje midis vitaminës A dhe pjellorisë mashkullore dhe femërore.

Kontribuon në shëndetin e zemrës dhe mushkërive: falë veprimit antioksidues të vitaminës, ushtron një veprim mbrojtës si në mushkëri ashtu edhe në sistemin kardiovaskular.

Mungesa e vitaminës A, cilat janë simptomat më të zakonshme

Kur ka mungesë të vitaminës A, ajo perceptohet menjëherë me simptoma, ja cilat janë:

Lëkura: lëkura është e shurdhër, e rrudhur dhe e thatë. Vitamina është e dobishme për metabolizmin qelizor, pasi rregullon përshkueshmërinë dhe elasticitetin e membranave qelizore të lëkurës dhe mukozave. Mbron lëkurën nga depërtimi i substancave të dëmshme. Me siguri lëkura e pasur me vitaminë A do të jetë më e butë, më e re dhe më elastike.

Defektet e shikimit: mungesa mund të çojë gjithashtu në verbëri, në rastet më serioze

Prania e zbokthit dhe flokëve të thatë, pasi prek gjëndrat dhjamore.

Keqformimi i fetusit, nëse mungesa e vitaminës A prek gratë shtatzëna.

Përndryshe, mbidozimi i vitaminës A rezulton në:

  • Lodhje
  • Të përziera dhe diarre
  • Rënie e flokëve
  • Dhimbje koke
  • Lëkurë e thatë dhe e plasaritur
  • Probleme të shpretkës dhe mëlçisë

Ushqimet e pasura me vitaminë A

Vitamina A është e pranishme në ushqime të ndryshme si në ato me origjinë shtazore ashtu edhe tek ato me origjinë bimore, ja cilat janë:

Ushqime të kuqe: shalqi, domate, luleshtrydhe, qershi,

Ushqime të verdha: mundësisht karota të papërpunuara, speca, pjepra, portokall, kungull, pjeshkë të verdha

Ushqime jeshile: shparguj, spinaq, brokoli.

Ushqime blu-vjollcë: patëllxhan, fiq, kumbulla, rrush, boronicë.

Gjalpë

Djathë dhe qumësht

Peshk yndyror: salmon, skumbri, harengë. Gjithashtu në merlucë dhe ngjala dhe në vajin e mëlçisë së merlucit.

E kuqja e vezes

Papaja

Mango

Do të ishte e preferueshme të konsumonit disa ushqime të papërpunuara, pasi Vitamina A është e ndjeshme ndaj nxehtësisë.

Kundërindikimet

Asnjëherë mos i nënvlerësoni kundërindikimet, pasi nëse merrni shtesa të vitaminës A ato mund të ndërveprojnë me ilaçe të veçanta. Në disa raste, mund të ndodhin probleme shumë serioze, prandaj këshillohet të kontaktoni mjekun tuaj, këtu janë disa këshilla që duhet të ndiqni.

Shmangni shoqërimin midis antikoagulantëve dhe vitaminës A: veçanërisht për ata që vuajnë nga mëlçia

Individët me kolesterol të lartë mund të përfaqësojnë një faktor të madh rreziku për dehje nga vitamina A.

Ndërveprimi midis vitaminës dhe disa ilaçeve të lëkurës.

Sasia e vitaminës A që do të përfshihet në dietë mund të ndryshojë, përqendrimi nuk është i njëjtë në çdo ushqim, këshillohet që gjithmonë të kërkoni këshillën e një mjeku specialist. Falë vetive të dobishme është e rëndësishme të bëni një zgjedhje të mençur se cilat ushqime do të preferoni në tryezë dhe gjatë ditës.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top