Mirëqenie

November 7, 2017 | 9:38

Vitaminat dhe ushqimet, që u vijnë në ndihmë kundër rënies së flokëve

Rënia e flokëve ndodh më shpesh gjatë stinës së verës dhe të vjeshtës.

Sipas një studimi të fundit avokado si dhe vajrat e peshkut mund ta parandalojnë rënien e flokëve. Një skalp i thatë mund të jetë një shenjë, se ju keni nevojë për më shumë acide yndyrore nga omega 3, – thotë nutriniocistja Marilyn Glanville.

1

“Avokado, arrat, vaji i peshkut, vaji i melçise se merlucit, si dhe farat e lirit sidomos, janë të gjitha burime me acide yndyrore të mira, të cilat mund ta parandalojnë rënien e flokëve, “- shtoi ajo.

Sikurse ne e dimë yndyrnat nuk janë gjithnjë të këqija, dhe vajrat esencialë kanë shumë veti të rëndësishme në mirëmbajtjen e lëkurës, skalpit dhe shkëlqimit të flokëve. Acidet yndyrore të përftuara nga omega 3, gjithashtu ndikojnë në shëndetin e flokut. Nutricionistët theksojnë se duhen konsumuar sa më shumë fruta dhe perime, të cilat ndikojnë në forcimin e flokëve.

Ne kemi nevojë për ushqime, vitamina dhe minerale të ndryshme që të mund të ndikojme drejtpërdrejt tek flokët. Nuk mund të themi që x ushqim ndikon më shumë.

Kombinimi i një sërë ushqimesh na ndihmon të mos na bien flokët.

Rënia e flokut mund të shkaktohet nga një qarkullim i dobët i gjakut, në skalpin e kokës.

Vitamina C si dhe bioflavonoidet e frutave të ndryshme dhe të perimeve gjithashtu, rrisin qarkullimin e gjakut në vena, ndaj sigurohuni që të merrni mjaftueshëm vitamin C.

Vitamina E ndikon në rritjen e qarkullimit të gjakut duke ndikuar drejtpërdrejt në ushqimin e folikulës së flokut , çka sjell daljen e flokëve të rinj. Vitamina E mund të pihet, por edhe mund të aplikohet direkt në lëkurën e kokës, duke masazhuar lehtë vendet, ku rënia e flokut është më e theksuar.

Një person humb mesatarisht 50 – deri në 100 fije floku në ditë, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë.

Zgjatja e flokut ndodh më shpejt gjatë moshës 15-30 vjeç dhe fillon të ndalet mes moshës 40-50 vjeçare.

Më shumë se gjysma e meshkujve në botë mbesin pa flokë në moshën 50 vjeçare./Mësimet e Diolës

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com