Marrëdhënie

July 9, 2018 | 8:42

Zbulohet ‘vitamina e seksit’. Ja si ta siguroni atë…

Disa nga njerëzit më të lumtur në botë thuhet se janë ata që shijojnë rrezet e diellit në sasi të mëdha çdo vit, duke renditur Australinë në krye të kësaj liste.

Por nëse qëndroni brenda gjatë gjithë ditës ose nuk jetoni në një nga vendet më të ngrohta të planetit, atëherë mund të jetë koha për të bërë ca pushime të gjata në vende ekzotike.

Ekspertja e shëndetit seksual në Klinikën e Shëndetit të Grave, Aly Dilks shpjegoi se vitamina D është jashtëzakonisht e rëndësishme për shëndetin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për dëshirën tonë seksuale.

“Sa i përket kimikateve që stimulon, testosteroni është ai që është më përgjegjës për seksin dhe studimet tregojnë se dielli është një faktor i madh në prodhimin e tij”.

Ato që kanë mungesë të vitaminës D mund të kenë nivele më të ulëta të estrogjenit, e tek femrat kjo lidhet me uljen e epshit.

Estrogjeni gjithashtu mban muskujt në muret vaginale të shëndetshme. Pra, mungesa e “vitaminës seksuale” nuk ju bën të jeni mirë në shtrat me partnerin tuaj. E njëjta gjë ndodh edhe për burrat, por është testosteroni që fillojnë të humbasin. Por ka një mënyrë për ta kthyer atë. Rrini sa më shumë në diell!

 

Burimi / Panorama ONLINE

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com