Mirëqenie

April 17, 2018 | 10:35

10 erëzat që i japin shije ushqimit tuaj të shëndetshëm

Dietologia dhe trajnuesja e Oxygen Challenge Ashley Kaltwasser ndan salcat, veshjet dhe ëmbëlsirat e saj të preferuara.

Nëse jeni një model fitnesi, qëndroni në shtëpi ose në biznes, dieta nuk është e lehtë! Ne jemi të bombarduar nga billborde dhe reklama televizive. Si mund të rezistojmë për të ngrënë shëndetshëm me kaq shumë mundësi për ushqim të shijshëm?

Unë jam këtu për t’ju thënë se nëse mbani produkte aromatike në shtëpinë tuaj, do të keni më pak gjasa për të ngrënë. Ushqimi i shëndetshëm nuk duhet të jetë i butë dhe i mërzitshëm. Gjatë viteve, kam mësuar disa truke për të ndihmuar në plotësimin e dëshirave të mia në shtëpi dhe për të shmangur të ngrënit jashtë.

Më poshtë, unë kam listuar disa nga ushqimet e mi të preferuar, me pak kalori dhe erëzat që duhet t’i keni në çdo kohë në kuzhinën tuaj.

  1. Salcë Sriracha (5 kalori për lugë çaji)
  2. Salsa (5 kalori për lugë gjelle)
  3. Krah pule me salcë (0 kalori për lugë çaji (zgjidhni markat)
  4. Uthull balsamike (10 kalori për lugë gjelle (shikoni për një opsion me sheqer të ulët)
  5. Uthull e kuqe vere (0 kalori për lugë gjelle)
  6. Ketchup organic me pak sheqer (15 kalori për lugë gjelle)
  7. Erëza (Provoni rozmarinën, kanellën, specin djegës, rigonin, kerrin, trëndafilin Himalayan kripën e detit dhe erëza të përziera. Eksploro seksionin e erëzave në dyqanin tuaj ushqimor).
  8. Mustard (0 kalori për lugë gjelle)
  9. Salcë soje e lehtë (5 kalori për lugë çaji)
  10. Stevia (0 kalori për lugë gjelle)

Çështja kryesore është të përdorësh një sasi shumë të vogël për aromë, pa shtuar sasi të tepërt të kalorive dhe kripës. Ajo që më pëlqen të bëj është të marr pirunin, ta zhys në salcë, pastaj ta ha kafshatën time me atë sasi të vogël. Besoni apo jo, është sasia e përsosur e aromës. Unë rekomandoj përdorimin e salcave të këndshme ose uthullës balsamike mbi pulën, gjeldetin, vezët, biftekun dhe perimet. Për bollgur, kos grek, patate të ëmbla dhe gjizë, unë do të shtoj disa pika stevia dhe kanellë. Pra shije!

Vetëm këto ndryshime mund t’ju ndihmojnë të hani ushqim të shëndetshëm në vend që të dëshironi të shkoni në një restorant.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / https://www.oxygenmag.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com