Mirëqenie

April 7, 2020 | 8:08

10 mënyra për të rritur serotoninën në tru dhe për të qenë më të lumtur

Serotonina është një neurotransmetues, ose një substancë e aftë për të bërë qelizat nervore të komunikojnë me njëra-tjetrën. Funksioni i saj kryesor është rregullimi i gjendjes shpirtërore. Kjo është arsyeja pse me kalimin e viteve kërkimet mbi bazën biologjike të depresionit janë përqendruar në studimin e kësaj molekule të veçantë.

Si rezultat i të gjitha këtyre studimeve, tashmë kemi në dispozicion një numër të madh të ilaçeve antidepresive. Sinteza e serotoninës ndodh nga triptofani, i cili është një aminoacid që përdoret për të stimuluar prodhimin e saj nga jashtë. Serotonina gjendet në tru, gjak dhe traktin gastrointestinal.

Më poshtë ne sugjerojmë 10 mënyra për të rritur prodhimin e serotoninës në tru.

1. Merrni ushqime që përmbajnë triptofan, për shembull mish, vezë dhe produkte të qumështit.

2. Merrni ushqime që përmbajnë vitamina B.

3. Ekspozoni veten në diell. Rrezet e diellit rrisin prodhimin e vitaminës D dhe kjo ka gjithashtu një efekt pozitiv në prodhimin e serotoninës.

4. Merrni magnez. Ushqimet që përmbajnë këtë element mund të rrisin prodhimin e serotoninës. Për shembull perimet me gjethe jeshile, peshku, bananet dhe bishtajoret.

5. Mundohuni të mbani një qëndrim pozitiv ndaj jetës. Kjo gjithashtu mund të ketë reagime pozitive në një nivel biokimik.

6. Ulni konsumin e sheqerit: nivelet e larta të sheqerit mund të ndryshojnë gjendjen shpirtërore.

7. Meditoni. Kur meditoni, prodhimi i serotoninës rritet.

8. Bëni aktivitet fizik. Niveli i serotoninës në gjak varet gjithashtu nga aktiviteti ynë fizik.

9. Masazhe praktike: Serotonina rritet menjëherë pas një seance masazhi. Kortizoli, nga ana tjetër, që është hormoni i stresit, mund të ulet deri në 30%.

10. Merrni vitaminë C (siç e dini, agrumet janë të pasura me të): ajo ka veti antidepresive dhe është e domosdoshme për shndërrimin e dopaminës në serotonin.

 

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top