Këshilla & Arsye

October 13, 2020 | 8:06

10 ushqimet që ju bëjnë të plakeni më shpejt

Ushqimi luan një rol thelbësor për mirëqenien tonë: një dietë e larmishme dhe e ekuilibruar është baza e një jetese të shëndetshme, e cila na lejon të qëndrojmë më gjatë të rinj. Por ka edhe ushqime që mund të përshpejtojnë plakjen e lëkurës sonë. AGE (Advanced Glycation End Products) janë përbërje që formohen kur proteinat ose yndyrnat kombinohen me sheqernat, të cilat – siç zbulohet nga një studim i botuar në Journal of the American Dietetic Association – grumbullohen në trup dhe nxisin zhvillimin e sëmundjeve kronike dhe plakjen e parakohshme. Le të zbulojmë se cilat ushqime duhet të shmangen.

Patatet e skuqura

Vaji dhe kripa e skuqjes, dy elementë që janë të pranishëm në sasi të mëdha në patatet e skuqura, kanë efekte negative në lëkurën tonë. Temperaturat e larta në të cilat bëhet skuqja çlirojnë radikalet e lira, të cilat janë përgjegjëse për të përshpejtuar procesin e plakjes. Kripa në vend të kësaj çon në dehidrim të lëkurës, duke na bërë më të predispozuar për shfaqjen e rrudhave.

Gjalpi dhe margarina

Gjalpi dhe aq më tepër margarina, kontribuojnë në plakjen e lëkurës, siç dëshmohet nga një studim i botuar në Journal of the American College of Nutrition. Këto ushqime janë të pasura me vajra pjesërisht të hidrogjenizuar të cilat duket se e bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezatimit ultraviolet, e cila nga ana tjetër dëmton kolagjenin dhe zvogëlon elasticitetin e lëkurës.

Qumështi dhe produktet e tij

Qumështi dhe produktet e qumështit janë një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit, por për disa njerëz mund të ketë efekte negative në një nivel qelizor. Megjithëse rezultatet janë akoma konfliktuale, meqenëse efekte të tilla do të ndodhnin vetëm në disa subjekte, produktet e qumështit duket se janë përgjegjëse për një rritje të stresit oksidativ, një shkak kryesor i plakjes së parakohshme.

Ëmbëlsirat me oriz

Padyshim në këtë listë, janë ëmbëlsirat me oriz: duke pasur një indeks të lartë glicemik, ato në fakt mund të rrisin nivelin e sheqerit në gjak. Dhe sipas një studimi të botuar në AGE (Dordrecht, Hollandë) kjo do të shkaktonte plakje të parakohshme dhe shfaqjen e rrudhave.

Bukë e bardhë

Karbohidratet e rafinuara kombinohen me proteinat për të formuar shenjat e moshat. Gjithashtu, ushqimet me një indeks të lartë glicemik mund të shkaktojnë inflamacion, i cili gjithashtu lidhet me procesin e plakjes. Për këto arsye, buka e bardhë është një ushqim që duhet konsumuar në mënyrë të moderuar, për shëndetin e lëkurës sonë.

Sheqer i bardhë

Sheqeri i bardhë është gjithashtu një armik i lëkurës, pasi kontribuon në formimin e shenjave moshës. Madje procesi përshpejtohet kur ka një burim të drejtpërdrejtë të dritës së diellit. Meqenëse AGE kanë implikime negative në kolagjen, është mirë t’i kushtohet vëmendje konsumit të ushqimeve me sheqer, duke preferuar fruta ose ushqime pa sheqerna të shtuara.

Mish i përpunuar

Për më tepër, EFA-të janë përgjegjëse për efektet negative të mishit të përpunuar në procesin e plakjes. Në një hulumtim të botuar në Journal of the American Dietetic Association theksohet se si këto përbërës luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e inflamacionit në trupin tonë, duke rritur rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

Kafeja

Kafeja dhe pijet e buta me kafeinë padyshim që kanë një veprim të rëndësishëm stimulues në trup, por nuk janë pa efekte anësore. Midis këtyre ekziston edhe një përshpejtim i plakjes së lëkurës: nëse konsumohen me tepri ato mund të shqetësojnë gjumin, i cili është një nga shkaqet e shfaqjes së shenjave të plakjes (rrudhat dhe rrathët e errët).

Fruktoza

Jo të gjithë e dinë që fruktoza ka një potencial shumë të lartë për gjenerimin e moshës – madje 10 herë më shumë se glukoza. Pra, megjithëse është konsideruar prej kohësh një zëvendësues i shkëlqyeshëm i sheqerit, efektet e saj negative tani janë kuptuar mirë. Kjo është arsyeja pse është më mirë t’i kushtoni vëmendje produkteve që janë të pasura me to.

Alkooli

Së fundmi, është mirë të moderoni marrjen e alkoolit. Ka disa pasoja që kjo substancë ka në lëkurën tonë, duke filluar nga dehidrimi që dëmton elasticitetin e lëkurës dhe uljen e niveleve të vitaminës A. Kjo e fundit është përgjegjëse për rritjen e qelizave të reja dhe prodhimin e kolagjenit, prandaj lidhet drejtpërdrejt me formimin e rrudhave.

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top