Mirëqenie

September 1, 2020 | 8:04

10 ushqimet që ju japin më shumë energji

Ushqimet e shëndetshme janë të shumta. Shumë prej tyre ju ndihmojnë gjithashtu të mbusheni me energji për të përballuar ditët e ngarkuara.

Ja 10 ushqimet që ju japin më shumë energji:

  1. Banane

Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i karbohidrateve komplekse, kaliumit dhe vitaminës B6, të gjitha këto japin një nxitje për energjinë dhe gjallërinë tuaj.

  1. Orizi kaf

Në krahasim me orizin e bardhë, i cili është më i rafinuar, ai mban një sasi më të madhe të fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Pesëdhjetë gram oriz kaf përmban dy gram fibra dhe ju jep sasinë e nevojshme të manganit, një mineral që është thelbësor për enzimat që përdoren për të nxjerrë energji nga proteinat dhe karbohidratet. Ai gjithashtu ka një indeks të ulët glicemik.

  1. Kafeja

Përmban kafeinën, e cila hyn shpejt në qarkullimin e gjakut dhe pengon aktivitetin e adenozinës, një neurotransmetues që qetëson sistemin nervor qendror.

  1. Vezët

Ato janë të mira dhe përmbajnë në sasi të bollshme leucinë, një aminoacid që stimulon prodhimin e energjisë në mënyra të ndryshme. Ato janë gjithashtu të pasura me vitamina B, të cilat janë thelbësore për formimin e enzimave që shërbejnë për zbërthimin e ushqimit.

  1. Molla

Një mollë e mesme siguron rreth 14 gram karbohidrate, 10 gram sheqer dhe deri në dy gram fibra. Sheqeri dhe fibrat mund të sigurojnë shumë energji. Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, dhe hulumtimet e fundit kanë treguar që antioksidantët mund të ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve, duke rezultuar në një lëshim të energjisë për periudha më të gjata kohore.

  1. Çokollatë e zezë

Ajo përmban më shumë kakao sesa çokollata me qumësht dhe antioksidantët e kakaos rrisin oksigjenimin e gjakut, zvogëlojnë lodhjen dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

  1. Kuinoa

Farat e kuinoas kanë një përmbajtje të lartë të proteinave, karbohidrateve dhe fibrave, si dhe vitaminave dhe mineraleve. Karbohidratet që ajo përmban janë të ulëta në indeksin e glicemisë, kështu që ato thithen ngadalë dhe ju japin energji për një kohë më të gjatë.

  1. Kosi

Përmban sheqerna që sapo treten japin shumë energji. Ai gjithashtu përmban proteina që ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve, me një çlirim më të gjatë të energjisë.

  1. Thjerrëzat

Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe gjithashtu një rezervuar i këndshëm i energjisë.

  1. Avokadot

Të pasura me vitamina, fibra dhe yndyrna mono dhe të pangopura, ato përmirësojnë thithjen e ushqyesve dhe janë gjithashtu të pasura me karbohidrate, të cilat ndihmojnë në sigurimin e energjisë që i nevojitet trupit.

 

 

 

Burimi / https://www.pianetadonne.blog/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top