FB

February 7, 2022 | 8:17

14 gjërat që çdo grua duhet t’i dijë kur të mbushë 40 vjeç

Nga Shelley Emling, shkrimtare

 

 

Një buletin dixhital javor i quajtur “The Girlfriend”, synonte atë që ne e shohim si një demografi shpesh të anashkaluar – gratë e Gjeneratës X. Si redaktore, një nga privilegjet më të mëdha që kam pasur është të dëgjoj nga lexueset për betejat e tyre me paramenopauzën, prindërimin, miqësinë, marrëdhëniet dhe qëndrimin aktual. Për të shënuar përvjetorin tonë, kam mbledhur një listë me 14 gjëra që çdo grua duhet të dijë në moshën 40-vjeçare.

0

 

1.Si të ndaloni së kërkuari falje

Për hir të Zotit, nuk keni nevojë të kërkoni falje obstetër-gjinekologut pse nuk i keni rruar këmbët. Kjo është pjesa më pak e sikletshme prej jush që ai/ajo do të shohë. Nëse jeni shumë e zënë – ose thjesht nuk dëshironi – thuaji se nuk mundesh dhe hiqe shprehjen “Më fal”. Është bërë një mënyrë e sjellshme për të refuzuar dikë, por ju mund ta bëni këtë pa e nënvlerësuar arsyetimin tuaj. Ruajini faljet kur keni bërë vërtet diçka të gabuar, si p.sh.: “Më vjen keq që e kam mbështetur makinën tuaj në murin e garazhit”.

 

2.Si të thuash një gënjeshtër ballazi?

“Faleminderit, gjithmonë e kam dashur një të tillë.” “Duket e mrekullueshme!”, “Nuk do t’i tregoj askujt, të premtoj.” Tani duhet të jeni në gjendje të shpërndani Oscar për të pavërtetat e vlefshme. Ju e dini se mbrojtja e ndjenjave është ndonjëherë më e rëndësishme, dhe se e vërteta juaj nuk ka nevojë të dëgjohet nga të gjithë dhe se ajo që bëni dhe si mendoni është puna juaj. Ndonjëherë gënjeshtra juaj duhet të bëhet e vërteta juaj në mënyrë që të mund të vendosni qëllimet tuaja në botë. Thuaj të vërtetën kur të mundesh, por zotëro gënjeshtrën tënde kur të duhet.

 

3.Si ta pranoni se kritika nuk është një goditje fatale?

Kritika nuk është një goditje fatale. Të mos jesh i ftuar në drekë ose reagime negative në punë nuk ju bëjnë të ndiheni mirë. Por ju e dini më mirë – lëndimet e vogla të jetës duhet të mbahen në këndvështrimin e tyre të duhur dhe të mos rrjedhin gjak në pjesën tjetër të jetës suaj. Shefi e urren raportin tuaj? Kjo ta shpif. Por ju po e shtypni atë në shtëpi me fëmijët. “Mos djersi për gjërat e vogla” është një klishe e tmerrshme, por e vërtetë.

01

 

4.Si të shfrytëzoni sa më shumë “kohën time”?

Orët, ose një ditë e tërë, kohë pa fëmijë mund të jetë një gjë e rrallë. Një prirje e natyrshme është të përqendroheni në detyra më të vogla dhe të menjëhershme që i keni shtyrë. Pasi të keni shkëmbyer veshjet e verës dhe dimrit, çfarë atëherë? Filloni të punoni për një hobi, një pasion ose një projekt anësor. Diçka që je e gjitha ti. Një mik, i cili ka qenë në Disney një milion herë, po hap një faqe interneti për të ndihmuar familjet të planifikojnë udhëtimin e tyre. Përdoreni kohën tuaj të lirë me mençuri, por me egoizëm.

 

5.Si të keni një orgazmë të vërtetë

Po, thamë se duhet të jeni në gjendje të gënjeni për gjërat. Por, mos gënjeni për këtë. Më shumë gra falsifikojnë orgazmën sesa lejojnë. Është rraskapitëse. Nëse nuk e keni bërë tashmë, filloni t’i tregoni partnerit tuaj se çfarë është e nevojshme për të pasur “O”-në e madhe. Mos u ndjeni keq nëse kërkon kohë. Ose, nëse ai nuk mund ta bëjë fare për ju, prezantojeni me lojën e seksit.

 

6.Si të përdorni një lojë seksi?

Kolegji Amerikan i Obstetrikës dhe Gjinekologëve rekomandon lodrat e seksit si një mënyrë për të luftuar thatësinë vaginale, uljen e dëshirës seksuale, atrofinë e muskujve dhe seksin e dhimbshëm që mund të lindin kur nivelet tona të hormoneve bien. Nëse ideja ju bën të pakëndshëm, thjesht mbani mend – janë urdhra të mjekëve! Fatmirësisht, teknologjia e seksit po arrin me nevojat unike të demografisë së femrave mbi 40.

2

 

7.Si të ndjekim dhe ushqejmë miqësi me njerëz të ndryshëm?

Kujto shokun tënd të kolegjit, i cili të mbajti flokët kur ishe shumë i dehur dhe të tha: “Mos u shqetëso, askush nuk e vuri re!” Të gjithë e bënë. Por të kaloi. Dhe tani që jeta është pesë herë më e ndërlikuar, ju keni nevojë për miqtë tuaj më shumë se kurrë. Dhe keni nevojë për miq të ndryshëm me këndvështrime të ndryshme. Kush thotë se Miku Më i Mirë nuk mund të jetë 10 vjet më i vjetër apo më i ri? Shumëllojshmëria nuk është vetëm erëza e jetës; është gjithashtu erëza e një rrethi përrallor miqsh.

 

8.Si të regjistroni dhe mbani shënim gjërat që kanë vërtet rëndësi?

Përveç shënimit të fjalëve të para të fëmijës suaj, regjistroni bisedat e para që keni pasur me të nëse ka një Babagjysh – apo një Zot. Shpesh jemi kaq të zënë duke regjistruar çdo moment historik në jetën e fëmijës sonë, saqë harrojmë të bëjmë video të një darke tipike familjare, ku të gjithë nuk bëjnë gjë tjetër veçse të qeshin – ose të debatojnë. Mendoni se do të mbani mend se si dukej dhoma e gjumit e fëmijës tuaj kur ai ishte 7 vjeç? Ju mund të… Por ju mund të mos… Momentet e përditshme janë me të vërtetë ato që dëshironi të mbani mend pasi fëmijët tuaj të fluturojnë në kafaz.

 

9.Sa është vërtet në rregull të jesh i lodhur dhe gati për të shkuar në shtrat në orën 21:00?

Nuk ka asgjë të keqe të shkosh në shtrat në orën 20:00.

 

10.Sa e rrezikshme është ta marrësh partnerin si të mirëqenë?

Kur je me dikë për një kohë shumë të gjatë, ajo puthje epshore që i keni mbjellë njëri-tjetrit në fund të një dite të gjatë mund të shndërrohet në një goditje të dëlirë në ballë që më pas mund të shndërrohet në një vështrim me zor nga kompjuteri dhe një përshëndetje mërmëritur. Pranoni gjërat e vogla që partneri bën për ju. Vetëkënaqësia mund të veprojë si një forcë e fuqishme. Mos lejoni që t’ju mposhtë.

 

11.Si një gjë e vogël si qëndrimi mund të bëjë një ndryshim shumë të madh?

Keni mësuar tashmë se jeta është 10 për qind ajo që ju ndodh dhe 90 për qind se si reagoni ndaj saj. Qëndrimi rreth njerëzve që ankohen gjatë gjithë kohës do t’ju rrëzojë. Të qenit pozitiv dhe të menduarit e mendimeve të mira mund të ndihmojë në realizimin e gjërave të mira. Qëndrimet janë ngjitëse.

1

 

12.Si të jeni e pranishme?

Kur shoqja juaj të ketë ekspozitën e saj të parë të artit, shfaquni. Kur ajo po kalon një divorc, shfaquni. Kur babai i saj vdes, paraqituni në funeral, edhe nëse është katër orë me makinë. Festimi i këtyre lloj momenteve me të dashurit tuaj – kur e dini se kjo do të thotë bota për ta – ju lidh së bashku si asgjë tjetër.

 

13.Si të qenit i zënë 24/7 nuk ju bën më të rëndësishëm apo superior ndaj askujt?

Thjesht të bën të zënë.

 

14.Si çdo gjë që ndodh, zakonisht nuk ka të bëjë me ju?

Kur je më i ri dhe je në publik, thith stomakun dhe sigurohet që të mos kesh qime jashtë vendit. Por shumicën e kohës, askush nuk po i kushton kaq shumë vëmendje. Njerëzit pëlqejnë të mendojnë se çdo person në një festë apo ngjarje tjetër po i kritikon ata. Por në fakt, njerëzit zakonisht janë të përqendruar te vetja. Dhe nëse dikush ju thotë diçka që është lënduese, kjo është pothuajse me siguri e lidhur me diçka që po ndodh në jetën e tyre e që nuk ka të bëjë fare me ju.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top