Aktualitet

September 11, 2021 | 8:23

20 vjet pas sulmit të kullave binjake, të mbijetuarit: Ngjarje që na mësoi se si të rilindësh!

Kanë kaluar pothuajse 20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit, por për shumë të mbijetuar, dhimbja dhe trauma janë ende të gjalla. Disa mbetën me lëndime fizike që u ndryshoi jetën, ndërsa shumë ende luftojnë me stërmundimin mendor të shkaktuar nga ngjarjet e asaj dite.

*Një nga të mbijetuarat më të plagosura rëndë, Lauren Manning, pësoi djegie në më shumë se 80% të trupit të saj. “Sipas çdo standardi mjekësor, unë duhet të kisha vdekur,” thotë ajo për Sky News.

Lauren sapo kishte hyrë në Kullën Veriore të Qendrës Botërore Tregtare kur aeroplani i parë i rrëmbyer u përplas në ndërtesë, duke dërguar një top zjarri që godiste poshtë boshtit të ashensorit dhe në holl.

“Kishte një tingull tepër të fortë, shpues, fishkëllyes dhe një çast më vonë u përfshiva nga flakët,” thotë ajo. “Dhimbja ishte e pallogaritshme, dërrmuese, duke depërtuar gjithnjë e më thellë. Po digjesha e gjallë”. Ndërsa ajo u shtri e plagosur rëndë, Lauren pa me tmerr se si terroristët shkatërruan një aeroplan të dytë në Kullën Jugore të Qendrës Botërore të Tregtisë. Ajo pa njerëz që binin nga rrokaqiejt, duke e ditur se kolegët e saj nga firma financiare Cantor Fitzgerald ishin bllokuar në katet e sipërme. Të gjithë 658 punonjësit e kompanisë në zyrë më 11 shtator u vranë atë ditë. Në terren, Lauren – e cila kishte shpëtuar më parë nga bombardimet e 1993 në Qendrën Botërore Tregtare – arriti të gjente një ambulancë, por shanset e saj për të mbijetuar ishin të pakta.

lauren-manning

“Djegiet ishin të jashtëzakonshme. U dogja në 82.5% të trupit, shumica e shkallës së tretë”. Lauren u dërgua me urgjencë në spital dhe përfundimisht u vendos në një gjendje kome para se të transferohej në një qendër të specializuar të djegieve. Gjatë tre muajve kur ajo ishte në gjendje kome, burri i saj Greg i lexonte poezi nga Robert Burns dhe luante muzikë nga ditët e takimit të tyre.

lauren-manning2
Lauren kaloi më shumë se gjashtë muaj në spital, por shërimi i saj – i cili përfshinte disa operacione – zgjati gati 10 vjet. “Digjesh – e cila është ndoshta forma më sadiste e torturës njerëzore – dhe duhen vite dhe vite të kurohen”, thotë ajo. Lauren, djali i dytë i së cilës Jagger lindi në 2009, ende ka numra kontakti të shënuar në telefonin e saj nga kolegët që humbën jetën më 11 shtator 2001. “Nocioni i vrasjeve, terrori dhe vdekja nuk janë kurrë larg,” shton ajo.

*Lynn Tierney mbërriti në Qendrën Botërore Tregtare pasi të dy avionët kishin goditur Kullat Binjake. Nënkomisarja në departamentin e zjarrfikësve në Nju Jork Siti duhej të merrte pjesë në një intervistë pune në katin e 68-të të Kullës Veriore atë mëngjes – por planet e saj ndryshuan në mënyrë drastike nga sulmet terroriste.

lynn-tierney

“Ishte një skenë e tmerrshme jashtë,” thotë ajo. “Të dyja kullat po digjeshin … ishin duke përfshirë katet e sipërme. Por përveç flakëve, gjëja më e keqe ishte që njerëzit ishin duke kërcyer (nga kullat). Pashë një çift duke kërcyer me duart e tyre së bashku. Kjo ishte e pabesueshme. Vazhdoi gjatë gjithë kohës që ishim në holl. Mund ta dëgjoje. Ishte një tingull i tmerrshëm. Nuk mund ta imagjinoj zgjedhjen me të cilën ata u përballën. Thjesht mendoja për familjet e tyre. Ishte thjesht e tmerrshme.”

kullat2

Lynn kishte shkuar në vendngjarje me 12 zjarrfikës nga dy njësi të ndryshme – të gjithë vdiqën më vonë gjatë përpjekjeve për të shpëtuar. “Misioni u bë thjesht shpëtim, të përpiqesh të ngjitesh dhe të nxjerrësh sa më shumë njerëz të jetë e mundur,” thotë ajo.

Lynn po punonte për të ndihmuar në koordinimin e përpjekjeve të shpëtimit nga ana veriore e Kullës Veriore, kur papritmas Kulla Jugore u shemb. Ajo thotë se “vrapoi si në ferr” dhe u hodh në një bankë ngarkimi rreth 80 metra larg. Pluhuri ishte aq i trashë sa mund ta përtypje”,  thotë ajo. Pasi hyri në bankën e të akuzuarve, Lynn thotë se një inspektor policie u përpoq ta mbronte me trupin e tij.

kullat4

“Kjo është hera e vetme që kam menduar të vdes”, thotë ajo. Thjesht mendova: “Zot, le të ndodhë shpejt. Nuk dua të qëndroj këtu si një minator për 18 ditë dhe të shtypem në të njëjtën kohë”.

Pasi arriti të shpëtojë, Lynn ishte në Sallën e Qytetit të Nju Jorkut kur kulla e dytë u shemb, rreth dy blloqe larg. Forca e shembjes së ndërtesës shpërtheu dyert e sallës dhe ndërsa tymi dhe pluhuri hynë në ndërtesë, Lynn u fsheh në një shkallë. Rreth 343 zjarrfikës vdiqën atë ditë dhe Lynn shkroi rreth 100 lavdërime për viktimat. Vetëm në një ditë, u mbajtën 23 funerale.

“Këto emocione nga 11 shtatori janë gjithmonë në sipërfaqe. Ju mësoni të jetoni me të. Unë e quaj, të mbash një rrufe në zemrën tënde. Ndonjëherë është dërrmuese. Gjëja më e çuditshme për mua është që e kam jetuar. Nuk mund të besoj se kam dalë prej andej. Kjo është surpriza më e madhe”.

Will Jimeno

I bllokuar thellë në rrënojat e Qendrës Botërore të Tregtisë, Will Jimeno jetoi të paimagjinueshmen. Njëzet vjet më vonë, ai ende jeton me të. Një çerek mbajtëse me madhësi në këmbën e tij të majtë pasqyrojnë dëmtimet që i dhanë fund karrierës së tij policore, një ëndërr e jetës. Ai ka çrregullim të stresit post-traumatik. Mban rafte kujtimesh, duke përfshirë një kullë binjake kryq të krijuar në miniaturë nga çeliku i qendrës tregtare. Ai u portretizua në një film dhe shkroi dy libra për durimin e sprovës.

“Nuk kalon kurrë, për ne që ishim atje atë ditë,” tha ai.

Gati 3.000 njerëz u vranë kur rrëmbyesit në rrjetin terrorist të Osama bin Ladenit al-Kaida sulmuan me katër avionë komercialë qendrën tregtare, Pentagonin dhe një fushë të Pensilvanisë më 11 shtator 2001. Megjithatë, rreth 33,000 ose më shumë njerëz evakuuan me sukses ndërtesat e goditura. Ata përshkuan male shkallësh të tymosura nga pluhuri në kullat binjake të Qendrës Botërore Tregtare ose arritën të dilnin nga një Pentagon i ndezur. Disa ikën nga një re pluhuri e botës tjetër në Ground Zero.

kullat3

Të mbijetuarit e 11 shtatorit mbajnë plagë dhe peshën e pyetjeve pa përgjigje. Disa luftojnë me vendin e tyre në një tragjedi të përcaktuar nga një humbje e madhe e jetës. Atyre u thuhet ta “kapërcejnë” 11 shtatorin. Por ata gjithashtu thonë se kanë fituar qëndrueshmëri, vlerësim dhe vendosmëri.

“Një nga gjërat që kam mësuar,” thotë Jimeno, “është të mos heqësh dorë kurrë. Është pothuajse si të rilindësh”.

Veterani i Marinës amerikane me origjinë kolumbiane shpreson që njerëzit të shohin në historinë e tij “elasticitetin e shpirtit njerëzor, shpirtin amerikan” dhe fuqinë e njerëzve të mirë që rriten në kohë të këqija. 11 shtatori “më motivon të jetoj një jetë më të mirë”, tha Jimeno, 53 vjeç, nga Chester, New Jersey. “Mënyra se si mund të nderoj ata që humbëm dhe ata që u plagosën është të jetosh një jetë të frytshme. Për të qenë shembull për të tjerët që 11 Shtatori nuk na shkatërroi”.

kullat

*Nuk ishte thirrja e parë tepër e ngushtë as për Bruce Stephan. Në vitin 1989, makina e tij u ngjit në mënyrë të rrezikshme në Urën e Gjirit San Francisko-Oakland kur tërmeti i Loma Prieta goditi dhe kuverta e sipërme u shemb ndërsa ai po kalonte nëpër. Dymbëdhjetë vjet më vonë, inxhinieri dhe avokati ishin duke u vendosur në ditën e tij të punës në katin e 65-të të kullës veriore të qendrës tregtare, kur njëri prej avionëve u rrëzua rreth 30 kate më lart. Vetëm pas ecjes së tij afërsisht njëorëshe nëpër shkallët e mbushura me njerëz, Stephan mësoi se një aeroplan tjetër kishte goditur kullën jugore – ndërtesa ku gruaja e tij, Joan, gjithashtu një avokate, punonte në katin e 91-të. Në pamundësi për të arritur tek ajo me celular, Bruce Stephan vrapoi drejt një telefoni me pagesë dhe telefonoi të afërmit e saj, të cilët i thanë se duhej të dilte jashtë. Pastaj kulla jugore ra dhe frika e Stephan u rrit përsëri. A ishte Joan në kolaps? Disa orë më vonë, më në fund mësoi se ajo ishte mirë. (Të paktën një çift tjetër, operatorët e ashensorëve Arturo dhe Carmen Griffith, gjithashtu mbijetuan. Historia e tyre frymëzoi një film të kohëve të fundit, “Zogjtë e Kullave Binjake”.)

0“Përvoja ime nga fatkeqësia e parë ishte se është një moment çuditërisht i lumtur kur e dini se keni mbijetuar,” tha Bruce Stephan. “Është pothuajse si të rilindësh … të dish se je gjallë dhe se ke ende një goditje në jetë, dhe këtu është shansi juaj për të bërë diçka. Kur ndodhi për herë të dytë, është si, Oh, Zoti im”.

Pas tërmetit, vendasit e qytetit të Nju Jorkut vendosën të ndryshojnë jetën e tyre të punës. Pas 11 Shtatorit, ata e bënë. Brenda dy muajsh, çifti u transferua në Essex, një qytet verior i Nju Jorkut me rreth 700 banorë. Ndërsa punonin në distancë dhe nganjëherë udhëtonin, ata gjenin kohë për gjëra të tjera – kishë, një klub librash, teatër amator, kopshtari, takime, një gazetë lokale. Ata ushqenin një ndjenjë të re të bashkësisë.

*Bruce përfundimisht mendoi se ajo kishte nevojë të fliste për 11 Shtatorin. Banori i Springfield, New Jersey tani ka udhëhequr rreth 500 turne për Muzeun e Tributeve të 11 Shtatorit (një entitet i veçantë nga Memoriali dhe Muzeu më i madh Kombëtar i 11 Shtatorit). Bruce Powers ka udhëtuar nga Aleksandria, Virxhinia, për të udhëhequr edhe udhëtimet e Muzeut Tribute. Dhe çdo 11 shtator, 82-vjeçari përsërit ecjen e tij prej 7 kilometrash në shtëpi nga Pentagoni pas sulmit që vrau 184 njerëz, 10 prej të cilëve ai i njihte.

2Ecja, udhëtimet dhe dëgjimi i tregimeve personale të udhërrëfyesve të tjerë “më shërbejnë për mirë, për të më ndihmuar të përballem me atë që ndodhi”, tha Powers, planifikues i aviacionit të Marinës tani në pension.

*Publiku nuk i ka njohur plotësisht humbjet që kanë përjetuar të mbijetuarit, tha Mary Fetchet, një punonjëse sociale e cila humbi djalin e saj Brad në 11 Shtator dhe themeloi Qendrën e Zërave për Qëndrueshmëri, një grup mbështetës për familjet e viktimave, të përgjigjurit e parë dhe të mbijetuarit. “Edhe pse ata ende jetojnë, ata po jetojnë në një mënyrë krejtësisht të ndryshme”.

“Nuk mund ta kuptoja se si dola nga atje i gjallë”. Për një kohë pas 11 Shtatorit, oficeri i Departamentit të Policisë Mark DeMarco përsëriti atë që do të ndodhte në mendjen e tij. Nëse ai do të kishte shkuar djathtas në vend të majtë. Pak më herët. Ose më vonë. “Unë nuk mund ta kuptoja se si dola nga atje i gjallë,” tha ai.

Pasi ndihmoi në evakuimin e kullës veriore, oficeri i Njësisë së Shërbimit të Emergjencave (ESU) u rrethua nga një labirint mbeturinash kur pjesë të rrokaqiellit ranë mbi një ndërtesë më të vogël ku ai ishte drejtuar. Disa oficerë që ishin me të u vranë. Në një sistuatë ku mezi shihte çizmet e tij me një elektrik të vogël dore, DeMarco u fut në rrënoja me dy oficerë pas tij. Pastaj ai bëri një hap dhe nuk ndjeu asgjë nën këmbë. Pa poshtë errësirë të plotë. Vetëm më vonë – pasi oficerët u kthyen dhe përfundimisht u përplasën përmes dritareve të thyera drejt sigurisë – DeMarco kuptoi se ai gati ishte përplasur në një krater të gdhendur nga shembja. Tani 68 vjeç dhe në pension, DeMarco ende mban një rrip të dorës me emrat e 14 anëtarëve të ESU të vrarë atë ditë. Ai shqetësohet se kujtesa publike e sulmeve po zbehet, se kalimi i kohës ka krijuar një ndjenjë të rreme sigurie.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi news.sky.com / timesofisrael.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top