Mirëqenie

January 7, 2021 | 9:05

3 këshilla të aprovuara nga mjekët neurologë, për të mprehur mendjen gjatë izolimit

Ne e kemi thënë këtë më parë, qëndrimi në shtëpi nuk është  produktiv, por është thelbësor për mirëqenien e përgjithshme. Shikoni, stresi është shumë reale, madje edhe i amplifikuar në një mjedis pune nga shtëpia, kështu që vendosja e përparësive është në të vërtetë thelbësore për produktivitetin tuaj në planin afatgjatë. Të bësh pushim kur mendon se ke nevojë është e domosdoshme dhe duhet ta përdorësh atë kohë për gjithçka që të duket mirë në atë moment. Në fund të fundit quhet vetë-kujdes.

Sidoqoftë, nëse jeni duke kërkuar mënyra krijuese për të mbushur joproduktiven tuaj, merrni këto këshilla nga neurologia dhe  specialistja Mitzi Joi Williams:

  1. Shkëputuni

Këshilla e parë për të mprehur mendjen tuaj nuk është ta mbushni atë me informacion, por të dini kur ta lini të pushojë. “Një nga këshillat më të mëdha është të dini kur të shkëputeni”, thotë Williams. Ndonjëherë ne përmbytemi nga aq shumë informacione saqë mund të jetë jashtëzakonisht stresuese. Siç mund ta dini, stresi kronik ka treguar që dëmton funksionin e trurit, kështu që stimulimi i tepërt i mendjes tuaj, në të vërtetë mund të dështojë.

Përkundrazi, merrni kohë për të relaksuar mendjen tuaj. “Ndoshta meditoni, kaloni ca kohë cilësore me këdo që është në familjen tuaj dhe thjesht shkëputuni”, vëren Williams. Në këtë mënyrë, kur të ktheheni te programimi i rregullt, do të jeni gati për më shumë informacion.

  1. Nxitja e lidhjeve shoqërore

“Unë gjithashtu mendoj se gjetja e mënyrave krijuese për t’u lidhur me komunitetin tuaj është jashtëzakonisht e rëndësishme,” shton Williams. Si shumë ekspertë të tjerë, ajo beson me gjithë zemër në fuqinë e lidhjeve shoqërore për shëndetin fizik. Dhe për shëndetin e trurit, në veçanti, hulumtimi ka treguar se njerëzit me lidhje të mëdha sociale kanë një rrezik më të ulët të rënies njohëse ndërsa plaken. Sigurohuni që të qëndroni të lidhur, veçanërisht me njerëzit që nuk kanë njerëz në shtëpinë e tyre. Qofshin këto lidhje virtuale apo edhe përmes veprimeve të vogla të mirësisë, gjeni një mënyrë për të krijuar lidhje cilësore me të tjerët.

  1. Praktikoni një hobi të ri (ose të vjetër)

Këtu vijnë lojërat e trurit: “Gjeni mënyra të mira për të përdorur kohën tuaj”, thotë Williams, veçanërisht pasi mund të mos jeni në gjendje të bëni disa nga aktivitetet që keni dashur dikur. Mund të jetë e lehtë të kalosh kohë duke parë një serial televiziv, por Williams sugjeron të përfitosh nga ditët e tua duke gjetur një hobi të ri, pa marrë parasysh se sa tërheqëse mund të duket qëndrimi në divan.

“Shfrytëzoni rastin për të bërë disa nga gjërat që gjithmonë keni thënë se dëshironi t’i bëni, por nuk keni pasur kohë sepse keni qenë në lëvizje,” thotë ajo. Hulumtimet madje kanë zbuluar se pjesëmarrja në shumë aktivitete të ndryshme krijon qëndrueshmëri të trurit. Kjo është arsyeja pse Williams, vetë, u zhyt në puzzle, libra dhe në disa rryma të reja muzikore – hobi të vjetër që morën jetë të re gjatë izolimit.

 

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top