Mirëqenie

October 13, 2017 | 10:12

4 arsye pse duhet të pini 10 gota ujë në ditë

Uji është përbërësi kryesor i trupit të njeriut dhe në fakt, trupi është i përbërë nga rreth 55 -78% ujë,në varësi të madhësisë së trupit. Konsumi i përshtatshëm dhe i rregullt i ujit ka shumë përfitime për shëndetin tuaj.

uje

Ekspertët rekomandojnë të pini 8 deri në 10 gota uji çdo ditë për të ruajtur shëndet të e mirë.

  1. Heq lodhjen

Nëse shpesh ndiheni të lodhur, ekziston një probabilitet i lartë që mund të jetë për shkak të mos konsumimit të ujit. Në fakt, lodhja është një nga shenjat e para të dehidrimit. Prandaj, sasia e mjaftueshme e ujit mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të trupit dhe redukton lodhjen.

  1. Përmirëson gjendjen tuaj

Hulumtimet tregojnë se dehidratimi i moderuar (edhe më pak se një ose dy përqind e nivelit të ujit të nivelit optimal) mund të ndikojë negativisht në gjendjen shpirtërore dhe aftësinë për të menduar. Ngjyra e urinës është një tregues i mirë i nivelit të ujit në trupin tuaj, sa më e zbehtë ngjyra, aq më mirë niveli i ujit është dhe anasjelltas.

  1. Ndihmon tretjen dhe trajtimin e kapsllëkut

Uji gjithashtu përmirëson punën e traktit të tretjes. Kjo ndihmon në procesin e tretjes dhe parandalon kapsllëkun. Pirja e ujit mjaftueshëm rrit proceset metabolike dhe kjo ndihmon që sistemi i tretjes të funksionojë mirë dhe rrit lëvizjet e rregullta të zorrëve. Uji i ngrohtë, është veçanërisht i mirë për shëndetin e sistemit të tretjes.

  1. Ndihmon që të humbni peshë

Në një eksperiment shkencëtarët zbuluan se pirja e dy gota uji para ngrënies mund të ndihmojë në humbjen e oreksit dhe kështu ju ndihmon të humbni peshë. Uji mbush stomakun tuaj dhe zvogëlon tendencën për të ngrënë më shumë.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com