FB

June 12, 2024 | 7:13

4 mënyra për të marrë kontrollin e jetës tuaj

 

Jeni në kontroll të jetës tuaj apo thjesht e lini veten të tërhiqet? A ndiheni shpesh të pakënaqur me jetën tuaj? Shpesh në fund të ditës pyesni veten se çfarë keni bërë? Ndonjëherë duket sikur jeta kalon pa e kuptuar ne.  Kjo na bën të ndihemi sikur nuk po bëjmë atë që duhet të bëjmë dhe se të gjitha detyrimet tona po na burgosin.

vetvetja

Humbja e kontrollit të jetës sonë është diçka që ne e bëjmë pa qenë të vetëdijshëm për këtë.  Thjesht zgjohemi një ditë dhe zbulojmë se detyrimet që kemi janë të shumta. Pritshmëritë që na vendosin të tjerët janë të pamundura për t’u arritur, dhe ne… ndihemi të humbur, sikur të ishim në hënë. Në këtë pikë, mund të ndiheni sikur nuk mund të ecni përpara. Dhe pikërisht kështu është. Ju nuk mund të vazhdoni në këtë rrugë nëse doni të gjeni lumturinë. Nëse keni vendosur të bëni një ndryshim rrënjësor dhe të merrni nën kontroll jetën tuaj, ndiqni këshillat e mëposhtme dhe pak nga pak do ta gjeni veten.

 

1.Kuptoni qartë se çfarë dëshironi

Dëshira është shumë e zakonshme. Të hënën mund të mendoni se dëshironi një palë këpucë të reja, por harroni të premten. Megjithatë, ka dëshira më të thella që janë çelësi për të rifituar kontrollin e jetës suaj. Ata janë aty prej kohësh dhe, edhe nëse i keni harruar, për shkak të angazhimeve të përditshme, nuk mund të mos mendoni për ta herë pas here. Kur i kujtoni ato ëndrra, duhet të krijoni një rrugë për t’i arritur ato.  Qëllimi juaj janë këto dëshira dhe rruga është një grup vendimesh dhe hapash të vegjël që ju afrojnë gjithnjë e më shumë me atë që dëshironi.

Çdo ditë kushtojini një moment të ditës tuaj për të bërë diçka që ju afron me ëndrrat tuaja.  Nëse mendoni se njerëzit përreth jush nuk po e ndihmojnë këtë proces, nuk ka nevojë që ata të dinë për këtë. Por nëse besoni se dikush është i gatshëm t’ju ndihmojë, është mirë të kërkoni ndihmën e tyre.

 

2.Investoni në ëndrrat tuaja

Nuk ka rëndësi nëse je burrë apo grua, do ta kuptosh se ke humbur kontrollin e jetës kur të kuptosh se të gjitha paratë e tua do të kënaqin nevojat e dikujt tjetër.  Natyrisht, nëse keni një partner ose fëmijë, duhet të kujdeseni edhe për shpenzimet e tyre, por nëse në fund nuk ju mbetet asgjë për kalimin ose tekat tuaja personale, padyshim që ka një problem. Askush nuk ju thotë se duhet të bëheni dorështrënguar, por duhet të kërkoni mënyra për të lënë mënjanë diçka për veten tuaj.  Nuk po flasim për shpenzime personale si transporti apo ushqimi, por për paratë për të blerë një libër apo çdo gjë tjetër që mund t’ju shpërqendrojë në mënyrë të shëndetshme.

Nëse dëshironi të kaloni një vit diferencë, filloni të kurseni. Mos harroni se dëshirat më të rëndësishme në jetë janë tuajat  dhe një mënyrë e mirë për të rimarrë kontrollin e jetës suaj është të investoni në veten tuaj.

 

3.Analizoni marrëdhëniet tuaja

Thonë se transformohemi në njerëzit me të cilët rrinim.  Nëse ndiheni sikur keni humbur kontrollin e jetës suaj, pyesni veten me kë rrini dhe si ju bëjnë të ndiheni. A ju mbështesin? A varet dashuria dhe shoqëria e tyre nga ajo që bëni ju apo do të ishin gjithsesi aty? A mund të mbështeteni tek këta njerëz? Është e ndërlikuar dhe e dhimbshme të pranosh që një pjesë e kontrollit të jetës tënde, të cilën e ke humbur, e kanë marrë të tjerët.  Por kështu është, gjëja më e mirë është ta njohësh dhe të pyesësh veten nëse je i gatshëm të ecësh përpara në këtë mënyrë.

Në procesin e gjetjes së vetes, ndoshta do t’i jepni fund disa marrëdhënieve  dhe të tjerat do të ndryshojnë në mënyrë drastike. Mos kini frikë, të rritesh do të thotë gjithashtu të heqësh dorë nga disa njerëz në jetën tënde.

 

4.Përgatituni për të ecur përpara

Sfida e madhe kur rifitoni kontrollin e jetës suaj është të bëni ndryshime dhe të shmangni kthimin prapa.  Duhet të jeni të përgatitur për momente tensioni, frike dhe ankesash. E gjithë kjo do të ndodhë herët a vonë dhe do të jetë testi i lakmusit. Mos e lejoni veten të ndiheni të vogël, respektoni vendimet dhe dëshirat tuaja.  Nëse keni nevojë, merrni pak kohë për të rishqyrtuar vendimin tuaj, por mos e ndryshoni atë vetëm sepse jeni nën presion.

Mos harroni se momenti më i vështirë do të jetë kur ju duhet të hapni dyert e lirisë. Pasi të bëni. do të ndiheni të lumtur dhe të lirë nga frika dhe tensioni.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top