FB

January 24, 2022 | 11:44

4 përfitimet që i sjell shëndetit konsumi i përditshëm i shurupit të agaves

Me siguri keni dëgjuar për bimën agave kur bëhet fjalë për prodhimin e tekilës, por ajo që mund të mos dini është se përdorimet e shumta të kësaj bime janë të njohura prej mijëra vjetësh. Nga 300 lloje të bimëve agave në botë, 250 rriten në Meksikë. Shurupi Agave është një eliksir i ëmbël i prodhuar nga bima dhe është 25% më i ëmbël se sheqeri.

Më poshtë jepen përfitimet shëndetësore të konsumimit të shurupit agave.

I pasur me antioksidantë

Shurupi agave përmban terpenoidë, saponina, inulinë dhe glikozide. Saponinat ulin nivelin e përgjithshëm të kolesterolit në trup dhe kontrollojnë rritjen e tumoreve kancerogjene. Përveç kësaj, shurupi agave përmban mikroorganizma të shëndetshëm dhe fibra që ndihmojnë tretjen dhe përmirësojnë traktin tretës.

Përmban vitamina esenciale

Shurupi agave përmban disa nga lëndët ushqyese thelbësore që i nevojiten trupit tuaj si vitaminat B1, B2, B6, C dhe K. Këto vitamina janë të pranishme në shurupin e agaves në sasi të mjaftueshme, të nevojshme për funksionimin normal të trupit. Nëse përdoren rregullisht, këto vitamina nuk përbëjnë asnjë rrezik.

Karakterizohet nga një indeks i ulët glicemik

Shurupi agave është një ëmbëltues natyral që ka një indeks të ulët glicemik që e bën atë veçanërisht të përshtatshëm për dietën e diabetikëve. Për më tepër, ai përmban fibra natyrale (të njohura si fruktane) të cilat ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit dhe peshës.

Është një zëvendësues i shëndetshëm i sheqerit

Ju mund të përdorni shurup agave për të ëmbëlsuar vaflet, petullat, drithërat dhe kosin e frutave. Shurupi është gjithashtu një shtesë e përsosur për kokteje, smoothie, çajra të ftohtë dhe pije të ngjashme pasi është një nga ëmbëltuesit më të tretshëm.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top