Këshilla & Arsye

April 13, 2018 | 11:40

5 këshilla për të mbetur shtatzënë

Për disa gra, konceptimi mund të jetë po aq i lehtë sa hedhja e kontracepsionit të tyre, pavarësisht nëse ata po përpiqen për fëmijën e tyre të parë ose të katërtin. Për të tjerët, arritja e qëllimit të fekondimit bëhet një punë e natës, një vallëzim i çmendur i çiftëzimit që sillet rreth kullave të ovulacionit, pozicioneve specifike seksuale dhe gjithnjë e më shumë, një sërë testesh të fertilitetit për të zbuluar problemet e mundshme.

Nëse ju sapo keni filluar të përpiqeni të mbeteni shtatzënë ose keni kohë që përpiqeni për këtë, duke u kushtuar vëmendje disa këshilla të kuptimta që bazohen në shkencë të mirë mund të ndihmojnë në rritjen e shanseve të shtatzënisë.

Kryeni shpesh marrëdhënie seksuale.

Kjo mund të duket si diçka që të gjithë e dinë, por duke pasur parasysh oraret e shumta të zëna të çifteve, është e lehtë ta neglizhosh këtë. Nëse nuk jeni duke planifikuar ciklet tuaja ose keni cike të parregullta, ju mund të mbuloni bazat tuaja duke bërë seks çdo ditë, thonë specialistët e fertilitetit.

Kuptojeni kur ovuloni.

Gratë me cikle shumë të rregullta 28-ditore mund të llogarisin vetëm 14 ditë nga dita e parë e ciklit të tyre për të përcaktuar datën e tyre të ovulacionit. Nëse ciklet tuaja nuk janë të rregullta (ose edhe nëse janë), një mjet ovulacioni mund t’ju ndihmojë të përcaktoni kohën tuaj më të mirë për shtatzëni.

Shumica e mjeteve të ovulacionit matin nivelin e hormonit luteinizing (LH), një nga hormonet që sinjalizon vezoret për lirimin e një veze, të pranishme në urinën tuaj. LH fillon të rritet rreth 36 orë para se të ovuloni, por shumica e mjeteve nuk e zbulojnë atë deri 24 orë përpara. Një grua me një cikël 28-ditorë duhet të fillojë testimin e urinës së saj në ditën e nëntë apo dhjetë pas fillimit të ciklit të saj.

Një pajisje e re e pëllëmbës, pajisja elektronike e quajtur ClearPlan Easy mat nivelin e LH dhe estrogjenit dhe mund të sinjalizojë ovulimin deri në pesë ditë përpara.

Monitorimi i mukusit të qafës së mitrës është një mënyrë tjetër për të ndjekur ovulacionin. Kjo metodë përfshin kontrollimin e sekrecioneve tuaja për disa muaj deri sa të vini re një ndryshim. Estrogjeni shkakton mukozë të hollë pas periudhës tuaj, ndërsa nivelet në rritje të progesteronit menjëherë pas ovulacionit e bëjnë atë të trashë. Sapo të vini në dukje kur ovuloni, mund të planifikoni të keni marrëdhënie seksuale disa herë deri në atë ditë.

Mangësitë: Shumë gra e shohin këtë metodë të papërshtatshme ose të pasaktë, pasi faktorë të tillë si infermierja dhe antihistaminet, madje edhe barnat e fertilitetit, mund të thajnë mukusin.

Kryeni marrëdhënie para ovulacionit.

Sa më shpejt që të vini re një rritje të hormoneve, kryeni marrëdhënie atë ditë, plus dy ditët e ardhshme. Shkalla e shtatzënisë është dy ditë para ovulimit, thotë Clarice Weinberg, Ph.D., shef i biostatistikës në Institutin Kombëtar të Shkencave të Shëndetit Mjedisor. Disa ekspertë spekulojnë se kur mukoza e qafës së mitrës është në optimumin e saj për të ndihmuar udhëtimin e spermës në vezë dhe të prishë shtresën e saj të ngjashme me guaskën.

Sperma mund të jetojë brenda mitrës për 24 deri në 48 orë, që do të thotë se do të ketë mjaft kohë në dispozicion derisa të takojë vezën kur fillon ovulimi.

Një tjetër arsye për të kryer marrëdhënie para se të ovuloni, në krahasim me ditën që ndodh: Një vezë mbijeton vetëm 12 deri në 24 orë pas ovulimit, kështu që nëse filloni të ovuloni në mëngjes dhe të prisni deri në darkë për të kryer marrëdhënie, veza mund të humbasë qëndrueshmërinë e saj në kohën kur vihet në kontakt me spermatozoidin. Përveç kësaj, thotë Dr. Zarmakoupis, mukoza e qafës së mitrës fillon të bëhet e trashë dhe e padepërtueshme menjëherë pas ovulacionit, duke e bërë atë “armiqësore” ndaj kalimit të spermës.

Kënaqu.

“Gjëja më e rëndësishme që duhet të mbani mend është që të argëtohesh gjatë marrëdhënieve”, thotë Felicia Stewart, M.D. Kur jeni të lodhur është shumë e lehtë ta shikosh marrëdhënien si një prej detyrave të tjera në listë.

Jepi kohë.

Duke hequr problemet e fertilitetit dhe kushtet ose zakonet e tjera që mund të ndërhyjnë në konceptim, gjysma e të gjitha çifteve mbesin shtatzënë brenda gjashtë muajve, thotë Dr. Stewart dhe 85% e bëjnë këtë brenda një viti.

Burimi / https://www.parenting.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com