FB

January 24, 2023 | 7:55

6 mënyra për të ndaluar shpërthimin e akneve hormonale, sipas ekspertëve

Luhatjet hormonale që ndodhin gjatë ciklit menstrual mund të shkaktojnë një rritje të inflamacionit dhe prodhimit të yndyrës, duke çuar në shpërthime në lëkurë. Kjo mund të shkaktojë shqetësim dhe zhgënjim të konsiderueshëm, veçanërisht nëse keni bërë shumë përpjekje për të mbajtur lëkurën të pastër.

Por, ekspertët ju vijnë në ndihmë duke sugjeruar disa këshilla, për t’i mbajtur hormonet tuaja të lumtura dhe të shëndetshme dhe si të shmangni shpërthimet para menstruacioneve:

Kufizoni alkoolin një javë para fillimit të menstruacioneve:  Eksperti tha se alkooli takson mëlçinë tuaj dhe është gjithashtu përgjegjës për metabolizimin e hormoneve si estrogjenet. Nëse funksioni juaj i mëlçisë është i ngadaltë, ai alkool shtesë do të mbingarkojë mëlçinë tuaj dhe mund të çojë në shpërthime aknesh, duke kontribuar në nivele të çekuilibruara të estrogjenit.

Mbani të ekuilibruar sheqerin në gjak: Dr Shannon tha se kur ka të ngjarë të dëshironi më shumë karbohidrate dhe sheqer gjatë ose para periodave tuaja, ka kuptim duke pasur parasysh atë që po ndodh hormonalisht! Ngrënia e shumë ëmbëlsirave rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe çon në akne. Përqendrohuni në konsumimin e karbohidrateve komplekse (si kungulli, patatet e ëmbla dhe panxhari) dhe shmangni konsumimin e pijeve me sheqer dhe ushqimeve të përpunuara dhe sigurohuni që të balanconi dietën tuaj me yndyrna dhe proteina të shëndetshme.

Optimizoni nivelet e progesteronit me ushqim: Nëse nivelet tuaja të progesteronit janë të ulëta, androgjenët mund të krijojnë më shumë sebum, gjë që mund të rezultojë në më shumë akne. Hani ushqime të pasura me vitaminë C, vitaminë B6, vitaminë B12, zink dhe magnez, për të mbështetur prodhimin e progesteronit.

Optimizoni përgjigjen tuaj ndaj stresit: Stresi ul nivelet e progesteronit dhe ndikon në aftësinë e trupit për të metabolizuar hormonet e tjera, gjë që kontribuon në shfaqjen e akneve. Përqafoni forma të buta të lehtësimit të stresit gjatë periudhave, si frymëmarrja, joga, ecja në natyrë ose masazhi.

Përmirësoni qarkullimin në legen tuaj: Stagnimi i legenit mund të ndikojë në prodhimin e progesteronit dhe shëndetin e ciklit tuaj menstrual. Përmirësoni qarkullimin e legenit dhe rrjedhën limfatike me lëvizje të rregullta, duke qëndruar më shumë në këmbë sesa ulur, duke mbajtur qëndrim të mirë, duke masazhuar barkun tuaj dhe duke trajtuar çdo kapsllëk.

Adresoni ndonjë emocion që po vjen: A po vëreni zemërim ose nervozizëm, trishtim ose pikëllim, frikë ose ankth? Faza premenstruale shpesh thekson çdo plagë emocionale. Merrni parasysh të shkruani ditar për emocionet tuaja për të kuptuar se nga vijnë ato dhe çfarë kërkon trupi juaj për të shëruar.

 

 

 

 

 

Përgatit K.M / Burimi News 18

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top