FB

May 9, 2022 | 12:33

6 ushqimet dhe pijet që duhen shmangur para gjumit, sipas një dietologu

Të hani një meze të lehtë para gjumit apo të mos hani një meze të lehtë para gjumit? Kjo është pyetja. Nga njëra anë, të shkosh në shtrat me stomakun bosh mund të aktivizojë kortizolin, hormonin e stresit. Por, nga ana tjetër, ngrënia e disa ushqimeve shumë afër kohës së gjumit mund të prishë edhe gjumin tuaj.

eating-before-bed-will-make-you-fat-1

6 ushqime dhe pije që duhen shmangur para gjumit:

  1. Ushqime pikante

Nëse jeni një adhurues i madh i ushqimeve pikante, mund të jetë më mirë t’i ruani ato për drekë ose një darkë të hershme.

  1. Alkooli

Alkooli është i njohur për prishjen e gjumit dhe shumë kërkime e konfirmojnë këtë. Jo vetëm që ndërhyn në gjumin REM, por gjithashtu mund ta bëjë shumë më të vështirë zgjimin e mëngjesit të ardhshëm.

  1. Ushqime të skuqura dhe të yndyrshme

Ushqimet e skuqura dhe të yndyrshme dihet gjithashtu se prishin tretjen gjatë natës. Yndyrnat e shëndetshme si arrat dhe farat ose avokado, për shembull, janë të mira, por yndyrat e ngopura dhe ushqimet e skuqura më mirë shmangen.

  1. Ushqimet acidike

Një nga mënyrat më të mira për të ngrënë në mbrëmje është të përpiqesh të ulësh prodhimin e acidit në stomak. Të mos hani shumë afër kohës së gjumit do ta ndihmojë këtë, dhe sigurisht, thjesht shmangia e ushqimeve acidike është gjithashtu një bast i mirë.

  1. Pije të gazuara dhe me kafeinë

Mos harroni se kafeina nuk është e vetmja pije me kafeinë që duhet shmangur para gjumit: soda dhe çaji me kafeinë mund t’ju mbajnë gjithashtu zgjuar. Edhe nëse mendoni se nuk jeni të prekur nga kafeina, është ende një ide e mirë të keni një kohë të caktuar gjatë ditës, shton ajo.

  1. Ushqime me sasi të mëdha

Së fundmi, si rregull i përgjithshëm, duhet të shmangni ngrënien e sasive të mëdha të çdo ushqimi para gjumit. Përpjekja për të fjetur me bark plot nuk është aspak e rehatshme dhe të vazhdosh me tretjen gjatë natës kërkon energji.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.mindbodygreen.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top