Marrëdhënie

April 4, 2018 | 11:42

7 mënyra për t’u marrë me xhelozinë në një marrëdhënie

Xhelozia në një marrëdhënie ka bërë për disa, këngët më të mira të të gjitha kohërave (siç është “Dancing On My Own”). Por, brenda marrëdhënies, pranimi i ndjenjave më të vogla të xhelozisë ose dëgjimi që partneri juaj ndihet xheloz,  ju bën të ndiheni tepër të parehatshëm.

Por nëse kjo ndjeshmëri e menjëhershme e pasigurisë kur shihni një person të pashëm, jo partneri juaj, është një ndjenjë e tillë universale, pse është kaq fyese?

Dr. Robert L. Leahy, autor i “The Jealousy Cure”, thotë se xhelozia ekziston kudo, madje edhe qeni juaj mund ta ndjejë atë drejt një qenieje të re që sapo keni sjellë në shtëpi. “Do të jetë pjesë e marrëdhënies tuaj në kohë,” thotë Leahy. “Nëse e mohoni, nuk do të jeni në gjendje të përballeni shumë mirë me të.”

Këtu janë shtatë mënyra për t’u marrë me (madje edhe përqafuar) këtë emocion të pashmangshëm:

Dijeni se xhelozia (në doza të vogla) është në fakt një shenjë e mirë.

Xhelozia nuk ndodh pa arsye. “Kur filloni së pari të takoni dikë, nuk keni shumë për të humbur,” thotë Dr. Leahy. “Ndërsa, kur marrëdhënia përparon dhe ju bëheni më të lidhur, keni më shumë të ngjarë të ndiheni xheloz. Partneri është xheloz sepse kjo marrëdhënie ka rëndësi.”

Nëse jeni të përkushtuar ndaj këtij personi, do të keni shpërthime të xhelozisë, pavarësisht se jenë të paarsyeshme apo të arsyeshme. Por kjo është një gjë e mirë, sepse do të thotë që interesoheni për këtë marrëdhënie. Njohja dhe pranimi se kjo është normale dhe reagimi është shumë më i shëndetshëm se sa ta mbash përbrenda ose të pretendosh se nuk ndodh kurrë.

Mbështetni ndjenjat e njëri-tjetrit.

Të pranosh se xhelozia është e natyrshme është mjaft e rëndësishme. “Kur jeni në një marrëdhënie të përkushtuar, ju sakrifikoni njëfarë lirie”, thotë Dr Leahy.

Disa nga mënyrat e këqija për t’u marrë me një partner xheloz është kur u thonë atyre: “Është problemi juaj!” ose “Unë nuk kam bërë asgjë”, sikur kjo do të qetësojë nervat tuaja. “Është sikur një fëmijë të qajë, dhe nëna thotë ‘Mos qaj! Çfarë nuk shkon me ty?’ – kjo nuk funksionon kurrë”, thotë Dr Leahy. “Ajo që funksionon është ngushëllimi dhe nëse mendoni për xhelozinë si një mënyrë për të qarë, një përgjigje për këtë mund të jetë miratimi, duke thënë” Unë e kuptoj nga po vjen”.

Vendos mënjanë kohën e xhelozisë.

Nëse ndieni xhelozi dërrmuese ndaj partnerit tuaj tërheqës ose ish të dashurës (dhe ju e dini me 1000% nuk ka asgjë për t’u shqetësuar), ka ushtrime që mund të bëni për t’u marrë me të.

“‘Koha e xhelozisë’ është një takim që personi bën me mendimet e tij xheloze”, thotë Dr Leahy. “Nëse keni një mendim xheloz në orën 10:00, shkruajeni dhe më pas hiqeni atë deri në kohën e xhelozisë”. Në parim, ju kaloni 20 minuta shumë të vetëdijshme, duke lënë veten të përqendroheni plotësisht në ndjenjat tuaja dhe pastaj vazhdoni përpara.

Ulni shpresat tuaja.

“Shikoni besimet tuaja kryesore, si; ‘partneri im nuk duhet të tërhiqet kurrë nga askush tjetër’ ose ‘gjithmonë duhet të di se çfarë po bën partneri im'”, thotë Dr Leahy. “Rregullat që njerëzit mund t’i kenë i bëjnë më shumë të prirur për xhelozinë. “

Nëse keni ide shumë romantike për marrëdhënien tuaj, ju rrisni shanset për t’u bërë shumë xheloz.

Rivendosni zakonet toksike.

Veprimet që mendoni se do t’ju sigurojnë (si marrja në pyetje e partnerit tuaj, kontrolli i telefonit të tyre, ndjekja e ish-it në media sociale) do t’ju bëjë më të shqetësuar nëse nuk gjeni asnjëherë ndonjë gjë. “Këto strategji të përballimit e nxisin personin që po përpiqeni ta lidhni me të shkuarën”, thotë Dr Leahy. Dhe ndërkohë që ai pranon se, po, nganjëherë partneri juaj gënjen dhe nuk do të mësoni asnjëherë për mashtrimin në ndonjë mënyrë tjetër sesa të shikoni mesazhet e tyre në Facebook, ju duhet të siguroheni që mbikëqyrja të mos bëhet një zakon i vërtetë që ndikon mbi jetën tuaj.

Besoni në instiktin tuaj.

Sigurisht, nganjëherë ndjeheni xheloz ose thjesht paksa i shqetësuar për një situatë dhe ka më shumë se sa jeni të dashuruar me partnerin tuaj. “Xhelozia është një sistem alarmi,” thotë Dr. Leahy. “Duhet të ketë një sinjal për t’u siguruar për të vendosur kufizime ose ndoshta të përballeni me partnerin”.

Dije se tradhtia nuk do t’ju japë fund.

“Hulumtimet tregojnë se njerëzit që kanë frikë se nuk do të kenë asnjë alternativë nëse marrëdhënia do të shkatërrohet, ka shumë më shumë gjasa të jetë xheloz”, thotë Dr Leahy. Përzierja e lidhjes e bën këtë marrëdhënie diçka që nuk mund të dështojë në mendjen tuaj, kështu që ka shumë të ngjarë që ju të fiksoheni mbi çdo kërcënim të perceptuar.

Gjëja më e mirë që mund të bëni të gjithë është të komunikoni shqetësimet tuaja dhe të siguroheni që xhelozia nuk ju ka konsumuar. Ju nuk mund të kontrolloni çdo gjë, por ju patjetër që do të mbijetoni.

Përgatiti: Brikela Daci / Burimi / https://www.cosmopolitan.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com