Këshilla & Arsye

May 11, 2018 | 9:26

7 shenja të kancerit të pankreasit që doktori kurrë nuk i përmend

Kur bëhet fjalë për organet që ju e dini që duhet t’i monitoroni, zemra, truri dhe zorra e trashë janë të parat që ju vijnë në mendje. Pankreasi? Jo aq shumë.

Problemi është se kanceri i pankreasit është një nga format më të rralla të kancerit, ai është gjithashtu ndër më vdekjeprurësit. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, rreth 55,440 njerëz diagnostikohen me kancer pankreatik në 2018 dhe 44,330 do të vdesin prej tij. Vetëm rreth 8% e të gjithë njerëzve me kancer pankreatik mbijetojnë pesë vjet pas diagnozës fillestare, sipas mbikqyrjes së Institutit Kombëtar të Kancerit, Epidemiologjisë dhe Programit të Rezultateve të Fundit (SEER).

Çfarë është edhe më e frikshme? Kanceri i pankreasit është i vështirë për t’u zbuluar dhe nuk është subjekt i shfaqjeve rutinë. Plus, në fillim ai mund të përhapet gjithashtu në organe të tjera, shpjegon Daniel M. Labow, MD, FACS, kryetar i departamentit të kirurgjisë dhe shefi i onkologjisë kirurgjikale në Malin Sinai.

Jo të gjithë personat me kancer pankreatik do të shfaqin simptoma të hershme, në mënyrë që të kërkojnë ndihmë nga mjekët për ta trajtuar atë sa më shpejt që të jetë e mundur, për të rritur në këtë mënyrë shanset e mbijetesës.

Këtu janë shtatë shenja të mundshme të kancerit pankreatik – duke përfshirë disa që ndoshta doktori juaj kurrë nuk i përmend.

  1. Lëkura dhe sytë të verdhë.

Verdhëza është rezultat i ngritjes së bilirubinës, në gjakun tuaj. Kur lëkura dhe bardha e syve tuaj të kthehen në të verdhë, pigmenti aktual i ngjyrës së barkut që rrjedh përmes gjakut tuaj, depozitohet në lëkurë dhe yndyrë, thotë Dr Labow. “Bilirubina në zorrë është ajo që e bën lëvizjen e zorrëve kafe, dhe kështu kur mbështetet dhe futet në qarkullimin e gjakut, nuk mund të hyjë në zorrë”, shpjegon ai.

  1. Shtim të yndyrës

Pankreasi luan një rol të rëndësishëm në tretjen e yndyrave, thotë Dr. Labow. Nëse enzima e pankreasit nuk arrijnë zorrët për shkak të një bllokimi, kjo gjë do të rrisë përmbajtjen e yndyrës. Kjo yndyrë mund të duket edhe në pjesën e sipërme të ujit të tualetit.

  1. Therje shpine ose dhimbje stomaku.

“Pankreasi shfaqet thellë brenda barkut, kështu që ndonjëherë, ka një acarim të nervave rreth shtyllës kurrizore”, thotë Dr. Labow. “Kjo mund të shkaktojë dhimbje bezdisëse në pjesën e sipërme të mesit.”

Gjithashtu kanceri pankreasit mund të shkaktojë dhimbje abdominale.

  1. Humbje e shpejtë dhe e pashpjegueshme e peshës.

“Disa kancer fshihen në gjak, gjë që mund të çojnë në shkatërrimin e trupit,” thotë Dr. Labow. Kjo mund të çojë në humbje të shpejtë të peshës për shkak të ndarjes së indeve yndyrore dhe muskujve skeletikë.

Kanceri pankreatik çon në humbje të shpejtë të peshës, pasi ju nuk thithni normalisht yndyrna dhe proteina, thotë Dr. Labow.

  1. Të përziera dhe të vjella.

Kanceri në përgjithësi mund të lidhet me të përziera dhe të vjella, por është veçanërisht e zakonshme me kancerin e pankreasit për shkak të rolit të rëndësishëm që pankreasi luan në tretje.

  1. Një gungë nën anën e djathtë të kurrizit tuaj.

Në disa raste, ju mund të jeni në gjendje të ndjeni fshikëzën e tëmthit në pjesën e sipërme të djathtë të barkut tuaj, nga poshtë kafazit të brinjëve.

“Nëse kanali i biliarit dhe fshikëza e tëmthit janë bllokuar [si rezultat i kancerit pankreatik], mund të shkaktojë zmadhim dhe shthurje të fshikëzës së tëmthit dhe ju mund ta ndjeni atë”.

  1. Ënjtje në këmbë

Nëse një nga këmbët tuaja është e fryrë dhe ka dhimbje, kjo mund të jetë një shenjë e trombozës së thellë të venë (DVT), e cila është një koagulim gjaku që formon një venë që është thellë në trupin tuaj, zakonisht në këmbë.

“Kancer pankreasit përgjithësisht rrit rrezikun e pacientit për mpiksje të gjakut, sepse kanceri mund të [nxisë një gjendje hypercoagulable], ose diçka që ju shkakton mpiksje,” thotë Dr Labow.

Duhet theksuar se çdo simptomë që nuk ka një shpjegim të mirë apo vazhdon më shumë se disa ditë duhet të kontrollohet, thotë Dr. Labow.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / msn.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com