Këshilla & Arsye

July 9, 2018 | 10:56

8 shqetësime që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj

Ne jemi mësuar t’i injorojmë problemet e vogla shëndetësore dhe shumë pak prej nesh shkojnë tek mjeku nëse vuajmë nga lodhja ose zbulojmë një puçërr misterioze në trupin tonë. Çuditërisht, sipas statistikave, gratë janë më të vëmendshme ndaj shëndetit të tyre se sa meshkujt. 

Ato kërkojnë këshilla mjekësore më shpesh, edhe nëse simptomat e tyre duken të parëndësishme ose nëse kjo është një sëmundje në një fazë të hershme, gjë që e bën më të lehtë për ta kuruar këtë çrregullim. Burrat, nga ana tjetër, tentojnë të mendojnë se një problem shëndetësor mund të zhduket me kalimin e kohës dhe pa ndihmën e mjekut.

Ne nuk duam t’ju trembim, por duam t’ju shpjegojmë që të mos i injoroni edhe zhurmat më të vogla, sepse mund të jenë me të vërtetë të rrezikshme.

Ja cilat janë disa prej tyre:

Lodheni shpesh, sidomos pas një ftohjeje të lehtë dhe keni vështirësi në frymëmarrje

Besohet se simptomat kryesore të pneumonisë janë një kollë dhe ethe që nuk largohet. Megjithatë, pneumonia e fshehur është gjithashtu një armik për shëndetin tuaj dhe për fat të keq nuk është aq e rrallë sa mund të mendoni. Nëse kohët e fundit keni pasur një ftohje dhe keni ende vështirësi në frymëmarrje, sidomos pas stërvitjeve jo intensive, ose ndiheni shumë të lodhur pas një dite pune, kjo mund të jetë një shenjë e pneumonisë së fshehur. Mund të ketë edhe simptoma të tjera, të tilla si zhurmë gjatë marrjes dhe nxjerrjes së frymës, nervozizëm dhe zbehje.

Gungë nën lëkurë që gjendet në çdo pjesë të trupit

Pozita e këtyre gungave me etiologji të ndryshme mund të jetë kudo në trup. Ato mund të jenë relativisht të padëmshme lipoma ose atheroma (cysts), por ato gjithashtu mund të jenë simptoma të sëmundjeve më serioze. Në këtë rast, shkoni tek një dermatolog.

Keni humbje të tepërt të flokëve

Pa dyshim, sistemi endokrin ndikon në të gjitha proceset që ndodhin në trup. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme monitoroni kushtet shëndetësore të tiroides. Një nga shenjat që ka diçka të gabuar me hormonet tuaja është humbja e papritur e flokëve ose ndryshimi në strukturën e flokëve.

Qelizat e flokëve janë “më të shpejta” në trupin tonë për të kopjuar, prandaj ndryshimet hormonale prekin ato së pari dhe çojnë në ngadalësimin e rritjes së flokëve, rënien, dobësimin dhe përfundimisht humbjen e flokëve. Nëse keni nervozizëm dhe lodhje, ndryshime në peshë dhe cikle menstruale të parregullta përveç humbjes së flokëve; Është një shenjë se ndoshta duhet të vizitosh një endokrinolog dhe jo një trikolog.

Vështirësi e frymëmarrjes që shfaqet papritmas

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike që lidhen me sistemin e frymëmarrjes zakonisht i njohin arsyet për frymëmarrjen e tyre.

Por çfarë bëni kur vështirësia e frymëmarrjes fillon befas dhe pa arsye? Ka 2 arsye të zakonshme: refluksi i acidit dhe probleme të zemrës. Refluksi i acidit është kur përmbajtja e stomakut hyn në ezofag dhe nuk shfaqet me urth dhe siklet në stomak. Për më tepër, vështirësia e frymëmarrjes mund të jetë gjithashtu një shenjë e dështimit të zemrës. Prandaj, nëse keni pasur disa sulme të frymëmarrjes, ju do të bëni më mirë për të vizituar një mjek.

Keni periudha menstruale të dhimbshme

Gjinekologët thonë se menstruacioni shumë i dhimbshëm është një gjë normale për vajzat e reja, sepse cikli i tyre po fillon të zhvillohet. Por nëse vuani nga dhimbje të forta gjatë menstruacioneve në moshë madhore, duhet të vizitoni një gjinekolog për të përjashtuar endometriozën, arsyeja e shumë problemeve me sistemin riprodhues.

Fëmija juaj fle keq dhe shpesh është i inatosur

Për fat të keq shumë shpesh fëmijët nuk mund të tregojnë se çfarë nuk shkon me ta, prandaj prindërit duhet të jenë në gjendje të lexojnë shenjat dhe në mënyrë indirekte të diagnostikojnë disa probleme shëndetësore. Për shembull, një humor i keq i vazhdueshëm në mëngjes mund të jetë simptomë e helminthave “të padëmshme” të veçanta për fëmijët.

Helmet janë parazitet metazoans vermiformë, nervozizëm dhe humor të keq në mëngjes ndodh për shkak të aktivitetit të natës të helminths që privon një fëmijë nga gjumi adekuat. Kruarja e shkaktuar nga problemi nuk duket menjëherë: fëmija thjesht mund të ndjejë një shqetësim të caktuar pa qenë në gjendje ta shpjegojë atë.

Inflamacioni i fytit më shumë se dy herë në vit

Kur bajamet bëhen mjaft shpesh, nyjat i janë nënshtruar stresit të panevojshëm edhe nëse nuk ka komplikime të dukshme gjatë sëmundjes. Kjo sepse bajamet janë infeksione streptokokësore dhe streptokoket janë një nga agjentët që shkaktojnë reumatizëm.

Sëmundjet e nyjave dëmtojnë në mënyrë dramatike cilësinë e jetës dhe mund të shkaktojnë shumë dëmtime në jetën e një personi. Ne jemi mësuar të mendojmë se problemet e nyjave kanë të bëjnë vetëm me të moshuarit. Por nuk është gjithmonë e vërtetë, edhe fëmijët mund t’i kenë këto probleme. Kjo është arsyeja pse mjekët na kujtojnë se nëse ju jeni të prirur të keni grykë mjaft shpesh, të jeni të ftohur gjatë gjithë kohës dhe të ndjeni një shqetësim të lehtë në nyje në mëngjes, ju duhet të vizitoheni te një reumatolog. Kjo mund t’ju ndihmojë të identifikoni një problem inflamator të mundshëm dhe ta ndaloni atë në kohë.

Ngjyra e lëkurës ndryshon ndjeshëm

Lëkura është organi më i madh në trupin e njeriut dhe shumë shpesh, problemet e lëkurës që mund të duken kozmetike, flasin për keqfunksionime më serioze në trup.

Ju duhet të vizitoni një mjek nëse keni tonin e pazakontë të lëkurës. Një nga simptomat e para të problemeve të mëlçisë është një nuancë e verdhë në lëkurë dhe një pigmentim kafe të sqetullave. E verdha e lëkurës mund të sinjalizojë dëmtimin e indeve ose kanalet e mëlçisë, ndërsa ngjyra e modifikuar e sqetullave sinjalizon mbingarkesë të hekurit.

 

Burimi / donna.fidelityhouse.eu

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com