FB

April 2, 2024 | 7:01

9 lloje unike të astrologjisë: një udhëzues për të gjetur atë të duhurin për ju

Dëshironi të zbuloni se kush jeni në të vërtetë? Astrologjia ofron një bollëk perspektivash dhe njohurish për qenien tuaj. Ekzistojnë të paktën nëntë lloje të ndryshme të tabelave të astrologjisë që rrjedhin nga arti antik, secila ofron pamjen e saj unike.

Yjet po thërrasin emrin tuaj, duke ju kërkuar të gjeni ndeshjen tuaj dhe të zbuloni misteret që ata mbajnë. Pavarësisht nëse është Vedic me leximet e tij të sakta ose Horary që ka simbole që duken drejtpërdrejt nga një përrallë – ka diçka për të gjithë.

Bëni një zhytje të thellë me ne ndërsa eksplorojmë yjësitë dhe shpjegojmë llojet e ndryshme të tabelave të astrologjisë, në mënyrë që të arrini më në fund paqen e brendshme.

zodiakkkk

 

1.Astrologjia perëndimore: Pikëpamja standarde

Për njerëzit që duan vetëm disa këshilla të përgjithshme

Kur mendoni për llojet e ndryshme të astrologjisë, astrologjia perëndimore është ndoshta ajo që ju vjen në mendje. Është ai me të cilin njerëzit janë më të njohur dhe ai për të cilin shumica prej nesh u rritëm duke dëgjuar. Por edhe nëse nuk jeni të gjithë në të, dymbëdhjetë shenjat e astrologjisë perëndimore – Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit – mund të ofrojnë disa përshkrime mjaft të sakta të njerëzve.

 

2.Astrologjia Vedike: Dituria e lashtë Lindore

Për ata që preferojnë një qasje tradicionale

Astrologjia Vedike (ose Jyotisha) e ka origjinën në Indinë e lashtë dhe bazohet në kalendarin hënor. Ai ofron një pamje gjithëpërfshirëse të jetës së një individi dhe mbulon gjithçka, nga karma në dharma. Nëse ju pëlqen ideja për të marrë një pamje të plotë të udhëtimit tuaj shpirtëror, ky mund të jetë sistemi për ju.

 

3.Astrologjia Kineze: Lidhja e Kafshëve

Për njerëzit e fiksuar pas cikleve

Zodiaku kinez është ndërtuar rreth një cikli dymbëdhjetëvjeçar, gjatë së cilës kohë çdo vit lidhet me një shenjë kafshe. Astrologët kinezë besojnë se këto cikle ndikojnë në tiparet tona të personalitetit, si dhe në ngjarjet kryesore në jetën tonë. Kjo qasje është e mrekullueshme nëse doni të theksoni ciklet në jetën tuaj ose nëse thjesht e gjeni veten të tërhequr nga kafshët që lidhen me Zodiakun Kinez.

 

4.Astrologjia e horare: Duke folur me yjet

Për ata që janë të dëshpëruar për përgjigje konkrete

Nëse jeni një person që dëshironi të dini se sa shpejt mund të vrapojnë, ose çfarë temperature është Toka në thelbin e saj, atëherë kjo është për ju. Astrologjia horare ka të bëjë me zgjedhjen e një momenti specifik për t’u bërë yjeve pyetjet tuaja më djegëse. Ai jep përgjigje të drejtpërdrejta dhe të thella në mënyrë që kurioziteti juaj të shuhet.

 

5.Astrologjia zgjedhore: Kur koha nuk është në anën tuaj

Për ata që urrejnë humbjen e përpjekjeve të tyre

E keni pyetur ndonjëherë veten nëse ka një kohë të mirë për të bërë diçka? Epo, me mend çfarë! Ka dhe astrologjia elektorale të ndihmon ta gjesh. Nëse po planifikoni një ngjarje ose projekt dhe dëshironi të minimizoni rrezikun e prishjes së gjithçkaje, ky është çelësi juaj. Kjo ju ndihmon të shmangni humbjen e energjisë kur gjithçka mund të shkojë në jug.

 

6.Astrologjia Mjekësore: Marrja e Përkujdesjes për Shëndetin tuaj

Për njerëzit që duan një njohuri shtesë

Ne të gjithë kemi nevojë për ndihmë ndonjëherë. Dhe astrologjia mjekësore është gjithmonë këtu me krahë hapur… për pyetje të lidhura me shëndetin të paktën. Ajo lidhet ku trupat qiellorë janë pozicionuar me mirëqenien e përgjithshme të trupit tonë. Pra, nëse keni shqetësime për gjendjen tuaj fizike përtej mjekësisë së mirëfilltë, mendoni t’i pyesni se si.

 

7.Astrologjia Botërore: Një përmbledhje e Ngjarjeve Globale

Për njerëzit që janë të interesuar për një këndvështrim më të gjerë

Astrologjia e botës është një degë që fokusohet në parashikimin e ngjarjeve globale dhe të kuptuarit e sfondit të tyre astrologjik. Nëse jeni kurioz se si lëvizja e yjeve mund të ndikojë në botë, kjo është një nga llojet e astrologjisë që mund t’ju japë njohuri unike.

 

8.Astrologjia Uraniane: Saktësia dhe Përparimi

Për njerëzit që preferojnë saktësinë dhe analizën

Astrologjia Uraniane u krijua nga Alfred Witte me një theks në matematikë dhe saktësi. Kjo qasje e saktë është e përkryer për ata që kanë dashuri për teknologjinë, matematikën ose këdo që dëshiron të marrë një qasje më analitike ndaj astrologjisë.

 

9.Astrologjia zgjedhëse: Zgjedhja e rrugës suaj të jetës

Për ata që kanë një vendim të madh për të marrë

Kjo degë e astrologjisë përqendrohet në ndihmën e njerëzve që të marrin vendime të rëndësishme për jetën në kohën më të mirë të mundshme. Nëse e gjeni veten në një udhëkryq në jetë dhe keni nevojë për një udhëzim të vogël nga kozmosi për të zgjedhur rrugën tuaj, konsultimi me një astrolog zgjedhor thjesht mund të ndryshojë jetën tuaj.

Gjetja e sistemit të duhur astrologjik që ju tërheq varet nga prirjet, kërkesat dhe qëllimet tuaja. Gjithashtu do t’ju bëjë të kuptoni se si forcat kozmike ndikojnë në jetën tonë.

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top