FB

January 20, 2022 | 8:30

9 super frutat dhe perimet që duhet të jenë pjesë e dietës suaj ditore

Nëse dëshironi që trupi juaj të funksionojë normalisht, duhet të përfshini në dietën tuaj të përditshme disa përbërës të njohur si superushqime. Ju mund të pyesni veten se çfarë është “super ushqimi”. Ndoshta ushqim që të mbush me fuqi?

Diçka e tillë. Superushqimet janë ushqime të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Shumica e përbërësve janë me origjinë bimore, por mund të përfshijnë disa mish dhe produkte qumështi.

Kos grek

Kosi grek është i pasur me probiotikë, mikroorganizma që janë të shkëlqyer për tretjen dhe mbajnë mikrobiomën gastrointestinale në funksion normal. Është gjithashtu një zëvendësues i shkëlqyeshëm për salcën e kosit, kremin e djathit dhe majonezën.

Kuinoa

Farat e quinoas karakterizohen nga një fuqi e madhe ushqyese. Quinoa është një nga farat e pakta që siguron të nëntë aminoacidet thelbësore. Është e pasur me proteina dhe falë shijes së arrave është një shtesë e shkëlqyeshme për supat dhe sallatat.

Boronica

Boronicat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe ushqyese. Ky frut përmban fibra dhe vitaminë C. Disa studime kanë treguar se boronicat mund të përmirësojnë kujtesën, por kjo nuk është eksploruar plotësisht.

Bollgur

Bollguri është i pasur me fibra, antioksidantë dhe lëndë të tjera ushqyese. Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit, tretjen e ushqimit dhe madje edhe përmirësimin e metabolizmit.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është përdorur prej shekujsh si kurë për kancerin dhe sëmundjet e zemrës për shkak të pranisë së lartë të antioksidantëve. Ai përmban gjithashtu epigallocatechin gallate – një lloj fitokimik (kimikate që gjenden natyrshëm në bimë) që ngadalëson rritjen jonormale të qelizave. Disa kërkime tregojnë se mund të parandalojë disa lloje kanceri, por nevojiten më shumë studime për ta vërtetuar plotësisht atë.

Brokoli

Brokoli është i pasur me vitamina, minerale dhe fibra. Brokoli dallohet nga perimet e tjera nga nivelet e larta të vitaminës C, kalciumit, kaliumit dhe fosforit.

Salmon

Ky peshk është i pasur me proteina dhe acide yndyrore omega-3. Studimet kanë treguar se salmoni mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të gjirit. Konsumimi i shpeshtë i salmonit mund të zvogëlojë gjithashtu dhimbjen dhe inflamacionin tek njerëzit me artrit reumatoid.

Shalqiri

I mbushur me vitamina A dhe C, shalqiri është një mesvakt ideal me pak kalori. Studimet kanë treguar se mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. Shalqini karakterizohet edhe nga likopeni, një përbërës që mbron trupin nga efektet negative të rrezeve UV.

Fistikët

Këto fruta janë një burim i pasur proteinash dhe fibrash. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B6 dhe antioksidantë. Ato mund të zvogëlojnë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, diabetit dhe gjendjeve të tjera inflamatore.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top