Këshilla & Arsye

April 16, 2018 | 12:09

A keni një çekuilibrim hormonesh?

Ndjeheni i fryrë, nervoz, apo thjesht jo mirë? Një çekuilibër i hormoneve mund të jetë shkaku. Hormonet janë “lajmëtarë” kimikë që ndikojnë në mënyrën se si funksionojnë qelizat dhe organet tuaja. Është normale që nivelet tuaja të zhvendosen në kohë të ndryshme të jetës suaj, si para dhe gjatë ciklin menstrual, gjatë shtatzënisë ose gjatë menopauzës. Por disa medikamente dhe çështje shëndetësore mund të shkaktojnë që nivelet e hormoneve të rriten ose të ulen.

Ciklet menstruale të parregullta

Shumica e cikleve të grave vijnë çdo 21 deri në 35 ditë. Nëse tuajat nuk vijnë në të njëjtën kohë çdo muaj, ose kaloni disa muaj, kjo mund të nënkuptojë që ju keni shumë ose pak hormone të caktuara (estrogjen dhe progesteron). Nëse jeni në të 40-at apo në fillim të viteve 50 – arsyeja mund të jetë perimenopauzë – koha para menopauzës. Por ciklet e parregullta mund të jenë një simptomë e problemeve shëndetësore si sindroma ovarian (polycystic ovarian) (PCOS). Konsultohuni me mjekun tuaj.

Probleme me gjumin

Nëse nuk flini mjaftueshëm ose gjumi që bëni nuk është i mirë, hormonet tuaja mund të jenë në lojë. Progesteroni, një hormon i lëshuar nga vezoret tuaja, ju ndihmon të flini. Nëse nivelet e tij janë më të ulëta se zakonisht, kjo e bënë të vështirë rënien dhe qëndrimin në gjumë. Estrogjeni i ulët mund të shkaktojë ndezje të nxehta dhe djersitje gjatë natës, të cilat e bëjnë të vështirë të flini aq sa ju nevojitet.

Aknet kronike

Një shpërthim para ose gjatë ciklit tuaj është normale. Por aknet që nuk ikin mund të jenë një simptomë e problemeve të hormoneve. Një tejkalim i androgjenëve (hormonet “mashkullore” që kanë burrat dhe gratë) mund të shkaktojnë që gjëndrat e vajit të mbivendosen. Androgjenët gjithashtu ndikojnë në qelizat e lëkurës dhe foliculave të qimeve. Të dyja këto gjëra mund të bllokojnë poret tuaja dhe të shkaktojnë puçrra fytyre.

Probleme me kujtesën

Ekspertët nuk janë të sigurt saktësisht se si hormonet ndikojnë në trurin tuaj. Ajo që ata dinë është se ndryshimet në estrogjen dhe progesteron mund ta bëjnë kokën tuaj të ndjehet “e errët” dhe ta bëjnë më të vështirë për ju të mbani mend gjërat. Disa ekspertë mendojnë se estrogjeni mund të ndikojë në kimikatet e trurit të quajtur neurotransmetues. Problemet e kujtesës janë veçanërisht të zakonshme gjatë perimenopauzës dhe menopauzës. Por ato gjithashtu mund të jenë një simptomë e kushteve të tjera të lidhura me hormonet, si sëmundja e tiroides. Pyesni mjekun tuaj nëse keni probleme me të menduarin qartë.

Problemet me tretjen

Zorra është e veshur me qeliza të vogla të quajtura receptorë që i përgjigjen estrogjenit dhe progesteronit. Kur këto hormone janë më të larta ose më të ulëta se zakonisht, mund të vëreni ndryshime në mënyrën se si po tretet ushqimi. Kjo është arsyeja pse diarreja, dhimbja e stomakut, fryrja dhe të përzierat mund të shfaqet ose të përkeqësohen para dhe gjatë ciklit tuaj. Nëse keni probleme me tretjen si dhe çështje të tilla si aknet dhe lodhja, nivelet e hormoneve mund të jenë jashtë normave.

Lodhja e vazhdueshme

A jeni të lodhur gjatë gjithë kohës? Lodhja është një nga simptomat më të zakonshme të çekuilibrit të hormoneve. Progesteroni i tepërt mund t’ju bëjë të përgjumur. Dhe nëse tiroidi juaj – gjëndra në formë fluturash në qafë – prodhon shumë pak hormon tiroide, mund të ushqejë energjinë tuaj. Një test i thjeshtë i gjakut mund t’ju tregojë nëse nivelet tuaja janë shumë të ulëta. Nëse po, ju mund të trajtoheni për këtë.

Luhatje të humorit dhe depresion

Hulumtuesit mendojnë se ndryshimet e shpeshta të niveleve të hormoneve mund të shkaktojnë luhatje të humorit dhe gjendje të dëshpëruar. Estrogjeni ndikon në kimikatet kryesore të trurit si serotonin, dopaminën dhe norepinefrinën. Por gjithashtu edhe hormonet e tjera, që udhëtojnë në të njëjtën rrugë si neurotransmetuesit, luajnë një rol në mënyrën se si ndiheni.

Oreks dhe shtim në peshë

Kur ndjeheni i dëshpëruar ose i inatosur, siç mund të jeni kur nivelet e estrogjenit ulen, ju mund të dëshironi të hani më shumë. Kjo mund të jetë arsyeja pse çekuilibri hormonal lidhet me shtimin në peshë. Uljet e estrogjenit gjithashtu mund të ndikojnë në nivelet e leptinit në trupin tuaj, një hormon që ndihmon në rregullimin e marrjes së ushqimit.

Dhimbje koke

Ka shumë faktorë që nxisin dhimbjen e kokës. Por për disa gra, i shkaktojnë nivelet e estrogjenit. Kjo është arsyeja pse është e zakonshme që dhimbjet e kokës të prekin para ose gjatë ciklit tuaj, kur estrogjeni është në rënie. Dhimbjet e zakonshme ose ato që shpesh shfaqen në të njëjtën kohë çdo muaj mund të jenë një tregues se niveli juaj i këtij hormoni mund të zhvendoset.

Tharje vaginale

Është normale që kjo të ndodhë herë pas here. Por nëse shpesh vini re se jeni e thatë ose e irrituar poshtë, arsyeja mund të jetë estrogjeni i ulët. Hormoni i ndihmon indet vaginale të qëndrojnë të lagura dhe të rehatshme. Nëse estrogjeni juaj bie për shkak të një çekuilibrimi, ajo mund të zvogëlojë lëngjet vaginale dhe të shkaktojë ngushtësi.

Humbja e Libidos

Shumica e njerëzve mendojnë për testosteronin si një hormon mashkullor, por edhe trupat e grave e bëjnë atë. Nëse nivelet e testosteronit janë më të ulëta se zakonisht, mund të keni më pak interesim se zakonisht, për marrëdhënie seksuale.

 Ndryshimet e gjinjve

Një rënie në estrogjen mund ta bëjë indin tuaj të gjirit më pak të dendur. Dhe një rritje në hormon mund ta trashë këtë ind, duke shkaktuar gunga të reja ose ciste. Bisedoni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshimet e gjirit, edhe nëse nuk keni ndonjë simptomë tjetër që ju shqetëson.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / https://www.webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com