Editorial

May 7, 2018 | 11:22

“Ai qante në krahët e mi në fund të çdo dite”: Libri i ri zbulon ditët e fundit të jetës së Robin Williams-it

Një libër i ri ka pohuar se Robin Williams u përpoq të mbante mend rolet e tij, pasi ai pa vetëdije vuante nga një çrregullim tronditës. Biografia e re e Dave Itzkoff, kërkon të përgjigjet në misterin e vazhdueshëm mbi jetën kaotike të Williamsit dhe vdekjen e papritur.

Ai zbulon ditët e tij të fundit nga sytë e disa prej familjeve të tij më të afërt, miqve dhe admiruesve në Hollywood.

Sipas librit, ndërsa aktori, fitues i çmimit Oscar po xhironte Night at the Museum: Sekreti i Varrit, filmi i tretë ekskluziv, ai nuk ishte në gjendje të mbante mend tekstin e tij.

“Ai qante në krahët e mi në fund të çdo dite. Ishte e tmerrshme. Është e tmerrshme, tha Cheri Minns, artistja kozmetike.

“Unë i thashë njerëzve të tij:”Unë jam një artiste e përbërë, nuk kam aftësi për t’u marrë me atë që po i ndodh atij”.

Libri zbulon se Williams ishte një njeri shumë i ndërlikuar dhe kontradiktor, i cili luftonte jo vetëm me alkoolin, drogën dhe pabesinë, por edhe me vetminë e përjetshme dhe pasigurinë dërrmuese.

Williams ishte ‘në të dyja mënyrat i egër nga jashtë dhe i ndjeshëm nga brenda’, pretendon libri.

Ata që kaluan shumë kohë me të mezi mendonin se e njihnin. Ai fshihej prapa karaktereve të shumta komike që ai krijoi, duke kaluar mes zërave dhe personaliteteve të tyre me shpejtësi magjepsëse.

Pak njerëz mund të kujtojnë që ndonjëherë kanë bërë një bisedë serioze me Williams-in e vërtetë.

Sipas gruas së tretë të Williams, Susan Schneider, aktori filloi të ankohej për një shumëllojshmëri të simptomave që përfshinin urinim, pagjumësi, humbje të nuhatjes dhe një dridhje të lehtë në dorën e majtë.

‘Ishte sikur të luaja një grindje. Cila simptomë është këtë muaj? Mendova, a është bashkëshorti im një hypochondriac?

Gruaja e tij më vonë shkroi për simptomat e burrit të saj në një revistë për Neurologji.

“Ai kishte një ecje të ngadaltë dhe të përzier. Ai e urrente se nuk mund t’i gjente fjalët që donte në biseda. Ai rrihte natën dhe kishte pagjumësi të tmerrshme. Nganjëherë, ai do gjendej i mbërthyer në një qëndrim të ngrirë, të paaftë për të lëvizur dhe të zhgënjyer. Ai filloi të kishte probleme me aftësitë vizuale dhe hapësinore në mënyrën e gjykimit të distancës dhe thellësisë. Humbja e arsyetimit themelor vetëm shtoi konfuzionin e tij”.

Billy Crystal gjithashtu flet për mikun e tij pas një mungese katër mujore.

Crystal tha se Williams ishte i dobët dhe ‘me karakter jo të qetë’. Pasi kishin darkuar dhe po përgatiteshin për t’u përshëndetur, Williams papritur shpërtheu në lot.

‘Çfarë ke?’ Pyeti Crystal.

‘Oh, unë jam aq i lumtur që po të shoh ty. Ka kaluar shumë kohë e gjatë. Ti e di se unë të dua”, u përgjigj Williams.

Më 11 gusht 2014, ndihmësja personal e komedianit, Rebecca Erwin, u shqetësua për të pasi ai ende nuk kishte dalë nga dhomën e tij deri në 11 të mëngjesit.

Ajo pastaj përdor një karficë për të hapur derën e mbyllur të dhomës së gjumit dhe e gjeti atë të varur me rripin e tij.

Williams nuk kishte lënë asnjë shënim dhe as nuk kishte paralajmëruar.

Jo vetëm miliona fansa të tij, por edhe miqtë e ngushtë nuk arritën të kuptonin se si një gjeni me një reputacion dhe humor mund t’i kishte dhënë fund jetës së tij në mënyrë kaq brutale dhe të vetmuar.

Por më vonë doli se Williams, 63 vjeç, kishte luftuar gjatë me depresionin, ishte diagnostikuar me sëmundjen e Parkinsonit – një sëmundje degjenerative që gradualisht e mbyll trupin dhe mendjen.

Autopsia e tij zbuloi se ai vuante nga sëmundja e trupit të padëshiruar Lewy, një çrregullim shkatërrues i trurit që shkakton demencë.

Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com