Marrëdhënie

May 7, 2018 | 10:42

Koha për dhoma të ndara? Ja pse disa çifte nuk duhet të flenë në të njëjtin krevat…

Ju dhe partneri juaj mund të jeni të lumtur gjatë orëve të zgjimit, por a mund të fajësoheni ju për pagjumësinë tuaj?

Hulumtimet nga Universiteti i Leeds dhe Silentnight kohët e fundit zbuluan se 25% e britanikëve  flenë pesë orë në natë ose më pak, dhe ekspertja e gjumit Dr. Nerina Ramlakhan beson se zgjidhja mund të jetë shtretër të veçantë.

“Në përvojën time, shumë probleme të gjumit mund të shkaktohen nga ndarja e shtratit me dikë “gjumë i papërputhshëm”, – tha ajo për Femail.

Sipas Dr. Ramlakhan, ekzistojnë dy lloje të gjumit: një lloj ‘i ndjeshëm’ i cili zgjohet në zhurmën më të vogël, nuk mund të fle nëse janë të stresuar dhe ka nevojë për anën e tyre të shtratit dhe të jastëkut të vet, nga ana tjetër janë dhe ata që kanë një ‘gjumë të rëndë’, të cilët mund t’i lëvizësh kudo pa i zgjuar.

Nëse ju dhe partnerët jeni të kundërt, atëherë ka raste kur mund të nevojiten “shtretër të ndarë”, por Dr. Ramlakhan shpjegoi se ka një mënyrë për të negociuar në mënyrë që jeta juaj seksuale të mos ndikohet.

Unë rekomandoj, nëse keni një ngjarje të madhe të nesërmen dhe jeni të shqetësuar për gjumin, atëherë me dashuri bisedoni duke fjetur veç e veç“, shpjegoi ajo.

‘Pjesën tjetër të kohës, punoni për të fjetur së bashku, por mbani një plan rezervë. Qëllimi është që të komunikoni hapur dhe sinqerisht, por jo në orën dy të mëngjesit.

Merrni shtrat të madh në dhomën tuaj, dyshekë që minimizojnë lëvizjen e partnerëve të tjerë, përdorni zhurmë të bardhë për të maskuar zhurmat si gërhitja.

‘Çelësi është të komunikosh pa faj dhe turp. Mbani një ndjenjë të humorit. Nëse me të vërtetë nuk mund të flini së bashku, atëherë mos shtypni veten për ta bërë këtë. Por sigurohuni që të keni shumë kohë për t’u përqafuar dhe të planifikoni momente intime. Kjo mund të sjellë një nivel tjetër të kënaqësisë në marrëdhëniet.”

Për ata që janë me fat që të përputhen në gjumë, kjo mund të çojë në ‘lidhje më të mëdha, harmoni, intimitet, madje sipas studimeve edhe shëndet më të mirë’.

Dhe lajmi i mirë është se mund bëheni më i pajtueshëm nëse jeni në mosmarrëveshje.

Ju mund të ndihmoni njëri-tjetrin duke marrë një sy gjumë së bashku, për 30 minuta apo më shumë. Ndoshta provoni gjatë fundjavës, të praktikoni preferencat tuaja individuale dhe të arrini në një zgjidhje‘, sugjeroi Dr. Ramlakhan.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com