FB

May 4, 2022 | 11:30

Antioksidantët që duhet të përfshini në dietën tuaj për të qenë gjithmonë në gjendje të mirë

Ju duhet të keni dëgjuar për termin antioksidantë, por nëse ende pyesni se cilat janë këto dhe ku t’i gjeni, atëherë këtu është përgjigja për të gjitha pyetjet tuaja. Antioksidantët janë përbërës që janë përgjegjës për parandalimin e dëmtimit të qelizave. Beta-karoteni, fitokimikatet, vitamina E, vitamina C dhe shumë të tjera njihen si antioksidantë. Konsumimi natyral i antioksidantëve mund të ndihmojë në luftimin e radikaleve të lira, luftimin e stresit oksidativ (procesi i dëmtimit të qelizave që mund të ndodh për shkak të faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm), duke mbështetur plakjen e shëndetshme dhe duke ushqyer siç duhet trurin tuaj. Ndërsa trupi prodhon gjithashtu antioksidantë vetë, procesi i antioksidantëve ndërqelizor varet tërësisht nga lloji i ushqimit që konsumojmë.

Shumë fruta, perime dhe erëza janë mjaft të pasura me antioksidantë dhe duhet të jenë një komponent jetik i dietës suaj të përditshme për ta mbajtur mirëqenien tuaj të qetë dhe të përzemërt. Këtu ju sjellim 5 antioksidantë që duhet të jenë pjesë e dietës suaj ditore:

  1. Kurkumin

Kurkumina njihet si një përbërës aktiv dhe një shumëllojshmëri e gjerë e këtij antioksidanti gjendet në erëzën e verdhë indiane, shafran i Indisë. Ky antioksidant i tretshëm në yndyrë ka përfitime të mëdha në trupin dhe trurin tuaj. Për shkak të vetive të tij të fuqishme anti-inflamatore dhe përbërjeve bioaktive, konsumi i rregullt i kurkuminës mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të ndihmojë në parandalimin e kancerit, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit dhe të ndihmojë në vonimin e procesit të plakjes. Ju mund të bëni përzierje me shafran të Indisë ose të shtoni një majë shafran të Indisë në vaktet tuaja për të marrë përfitimet maksimale.

  1. Piperina

Piperina është një nga antioksidantët më të fortë që gjendet natyrshëm tek mbreti i erëzave “piperi i zi”. Piperina ka një aromë të zjarrtë dhe është vlerësuar për përfitimet e saj të mrekullueshme shëndetësore. Konsumimi i piperinës ndihmon në përthithjen e disa lëndëve ushqyese në trup, rrit imunitetin, ul inflamacionin, stabilizon nivelet e sheqerit në gjak dhe mbështet humbjen e peshës. Çfarë ka më shumë? Shija e tij e mprehtë mund të përmirësojë edhe shijen e vakteve tuaja. Për rezultate efektive, mund të konsumoni përzierje me piper të zi dhe limon ose të spërkatni sasi të duhura mbi supat, sallatat apo edhe kerri.

  1. Likopeni

Likopeni vlerësohet si një antioksidant bimor shumë i fuqishëm dhe gjendet në frutat e kuqe dhe rozë, duke përfshirë domatet, shalqinin dhe panxharin. Ky është një nga antioksidantët super të fortë që mund të rrisë mirëqenien tuaj si asgjë tjetër. Konsumimi i rregullt i likopenit mund t’ju mbrojë nga toksinat e mjedisit dhe sëmundjet e ndryshme kronike. Së bashku me mbrojtjen kundër sëmundjeve kërcënuese për jetën, ky antioksidant mbron trupin tuaj edhe nga rrezet e dëmshme të diellit.

  1. Allicin

Alicina është një antioksidant i fuqishëm që rrjedh nga thelpinjtë e vegjël të hudhrës. Ajo ofron një listë të gjatë të vetive medicinale që mund të rrisin më tej mirëqenien tuaj. Si alicina ashtu edhe komponimet e squfurit që gjenden në hudhër kur përtypet, shquhen me përfitime të shumta shëndetësore me kalori jashtëzakonisht më të vogla. Pyesni veten pse duhet të shtoni alicin në dietën tuaj? Më poshtë jepet një listë e asaj që ofron: lufton të ftohtin dhe sëmundjet e zakonshme, forcon imunitetin, ul nivelet e presionit të lartë të gjakut, përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe promovon lëkurën dhe flokët. Për më shumë rezultat mund ta konsumoni të papërpunuar herët në mëngjes me stomak bosh ose ta vendosni sipër sallatave.

  1. Resveratrol

Një tjetër përbërës bimor i shumëpërfolur që ka potencial të madh për rritjen e shëndetit është Resveratrol. Rrushi dhe manaferrat përmbajnë sasi të jashtëzakonshme të këtij antioksidanti dhe ju mund t’i kombinoni këto fruta me arra dhe fara të pasura me omega 3 për përthithje maksimale. Resveratroli është një antioksidant i mrekullueshëm për të ulur nivelet e presionit të lartë të gjakut dhe për të rritur kolesterolin e mirë në trup. Jo vetëm që ju mbron nga sëmundje të ndryshme, por gjithashtu i mban të shëndetshme qelizat e trurit duke ju shpëtuar nga rënia kognitive. Ju gjithashtu mund të gjeni sasi të përshtatshme të këtij antioksidanti tek boronicat, luleshtrydhet, mjedrat dhe manaferrat.

 

 

 

Burimi / https://www.pinkvilla.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top