Mirëqenie

November 6, 2017 | 9:59

Arsyet pse duhet të konsumoni çdo ditë avokado

avokado

Anila Kalleshi Dietologe

Anila Kalleshi
Dietologe

Avokado është një frut shumë i njohur. Nëse nuk keni provuar avokado ose nëse preferoni diçka të ndryshme, duhet të konsideroni të gjitha përfitimet shëndetësore që lidhen me konsumimin e saj.

 1. Avokadot janë të pasura me vlera ushqyese

Avokadot janë të pasura me rreth 20 vitamina dhe minerale. Vetëm një kokërr i këtij fruti të shijshëm përmban:

 • 26% Vitamina B6
 • 53% Vitamina K
 • 33% Vitamina C
 • 21% Vitamina E
 • 41% Folate
 • 28% Kalium
 • 19% Bakër
 • 28% Acid Pantotenik

 

 1. Avokadot janë një burim i shkëlqyer i yndyrnave të shëndetshme

Shumë njerëz i shmangen konsumimit të avokadove për shkak të përmbajtjes sē lartë te yndyrës. Ajo që këta njerëz nuk e dinë është se yndyra që përmbajnë avokadot janë yndyrna të shëndetshme. Kjo lloj yndyre mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër, goditjet në tru dhe mund të kontrollojnë nivelet e këqija të kolesterolit në gjakun tuaj.

 1. Avokado mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës suaj

Nëse jeni duke u përpjekur për të humbur peshë, ju duhet të filloni të konsumoni avokado. Sipas një studimi , konsumin i gjysmë avokadoje mund t’ju ndihmojë të ndiheni tē ngopur shumë gjatë dhe pas ngrënies së saj. Studimi u zhvillua në pacientët mbipeshë dhe atyre iu dha gjysma e një avokadoje me drekën e tyre. Nga pacientët që u janë dhënë avokado, 40 përqind kanë raportuar se kishin pak dëshirë për të ngrënë për tre orë pas ngrënies së avokados. Gjithashtu, 28 përqind e pjesëmarrësve kishin pak dëshirë për të pirë pesë orë pas ngrënies.

 1. Parandalon diabetin

Avokadot janë të njohura për ndihmën në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak. Kur i mbani nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshme, mund ta ulni rrezikun e zhvillimit të diabetit. Sipas një studimi të kryer nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, pjesëmarrësit të cilëve iu dha një avokado me drekën e tyre pas ngrënies, ata kishin matur nivelin e sheqerit në gjak dhe nuk kishte asnjë rritje. Pjesëmarrësit që nuk kishin konsumuar një avokado me drekën e tyre treguan një rritje në nivelet e tyre të sheqerit në gjak.

 1. Lufton inflamacionin

Inflamacioni kronik në trup mund të rezultojë në kushte serioze siç janë sëmundjet e zemrës, kanceri, astma, alergjitë, alzheimer, kanceri, artriti dhe shumë sëmundje të tjera serioze. Për shkak të niveleve të larta të përmbajtjes së acidit oleik në avokadot, studimet kanë treguar se ato mund të zvogëlojnë inflamacionin në trup.

 1. Përmirëson shëndetin tuaj të syve

Degjenerimi makular është një nga shkaqet kryesore të verbërisë. Mbrojtja juaj më e mirë kundër degjenerimit makular është zeaxanthin dhe lutein. E vetmja mënyrë për të marrë këto gjëra është përmes dietës suaj. Një studim u krye në 20 frutat më të konsumuara dhe zbuloi se burimi më i mirë i luteinës gjendet tek një avokado. Studimi gjithashtu gjeti se ata janë një burim i shkëlqyer i zeaksantinës. Nëse dëshironi të mbroni shëndetin e syve tuaj, duhet të filloni të konsumoni avokado.

 1. Flokë të shëndetshëm dhe lëkurë të bukur

Kur përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj, ajo mund t’ju japë lëkurë të butë dhe flokë të shkëlqyeshëm. Një avokado përmban mbi 20 për qind të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës E. Kjo mund të mbrojë indet nga radikalet e lira të cilat luajnë një rol të madh në plakjen e parakohshme. Shumë njerëz e gjejnë këtë, në vend që të blejnë kremra të shtrenjta të lëkurës, të konsumojnë avokado apo vaj avokado mund të ndihmojë në luftimin e plakjes së parakohshme brenda trupit dhe është shumë më pak i shtrenjtë.

 1. Ul nivelet e kolesterolit

Kolesteroli i lartë mund të dyfishojë rrezikun e kolesterolit të lartë, që mund të rezultojë në sëmundje të zemrës. Nëse kërkoni të ulni kolesterolin tuaj natyrshëm, ju duhet të konsumoni avokado. Ky frut mund të ulë nivelin e kolesterolit tuaj, veçanërisht, kolesterolin tuaj LDL, që është kolesteroli juaj i keq dhe ata mund të ulin trigliceridet e gjakut. Avokadot mund të rrisin kolesterolin tuaj HDL, që është kolesteroli juaj i mirë.

 1. Ndihmon trupin tuaj që të absorbojë vlerat ushqyese

Ju mund të hani ushqime të shëndetshme gjatë gjithë ditës, megjithatë, nuk do të bëni ndonjë të mirë nëse këto ushqime nuk përthithin vlera ushqyese në trupin tuaj. Ka shumë ushqyes që janë yndyrë të tretshme të tilla si vitamina A, vitamina E, vitamina D, vitamina K dhe antioksidantë të caktuar. Kjo do të thotë që këto lëndë ushqyese duhet të kombinohen me yndyrna në mënyrë që të absorbohen në trup. Nëse shtoni gjysmën e një avokadoje me sallatën tuaj, trupi do të jetë në gjendje të absorbojë lëndët ushqyese në pjesën tjetër të ushqimit në sallatë.

 1. Kockat e forta

Nëse doni të përforconi kockat tuaja, duhet të shtoni më shumë folate, bakër dhe vitaminë K në dietën tuaj. Avokadot janë të pasura në secilën nga këto vitamina dhe lëndë ushqyese. Janë botuar studime që tregojnë se konsumimi i një avokadoje në ditë mund të forcojë eshtrat e burrave dhe grave të të gjitha moshave.

 1. Rritja e energjisë

Nëse zbulon se fillon të ndihesh i pafuqishëm  në mes orës 13 dhe 15, duhet të filloni të konsumoni një avokado si një meze të lehtë pasdite. Ky frut i shijshëm është i ngarkuar me proteina, karbohidrate dhe yndyrna, të cilat mund t’ju japin shtytjen e energjisë që ju nevojitet.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com